Magyar helységnév-feliratokat rongáltak meg a Székelyföldön
Ismeretlenek megrongálták a Hargita megyei Siménfalván és a hozzá tartozó falvakban lévő, kétnyelvű táblákon szereplő magyar feliratokat – közölte múlt csütörtökön a Székelyhon.ro hírportál.
Péter Zoltán polgármester a portálnak elmondta: szerdára virradóra, a község valamennyi településén – Siménfalván, Szentmihályon, Kis- és Nagykadácsban, illetve Kobátfalván – több mint tíz táblán fehér festékkel mázolták be a magyar neveket.
Gheorghe Filip, a Hargita megyei rendőr-főkapitányság szóvivője szerint nem gyakoriak a hasonló bűncselekmények: tavaly két ilyen esetet jelentettek, amelyek során csíkszéki települések tábláin a román neveket festették be feketével. A rendőrség minden jelentett esetben nyomozást indít, de a rongálások elkövetőit legtöbbször csak tettenérés esetén keríthetik kézre – tette hozzá.
A táblákat az utak országos felügyelete hivatott kicserélni és eddig minden esetben gondok nélkül megoldották a problémát – mondta a rendőrségi szóvivő a Székelyhonnak.
Erdély vegyes lakosságú térségeiben most is rendszeresen előfordul, hogy a magyar településfeliratokat – feltehetően átutazó autósok – bemázolják, de a Székelyföldön ez nem jellemző.
A 2001 óta hatályos közigazgatási törvény szerint azokon a településeken, ahol valamely nemzeti kisebbség számaránya eléri a 20 százalékot, a település nevét az adott kisebbségi nyelven is fel kell tüntetni a település bejáratainál, a román megnevezés alatt, azonos méretű betűkkel.
Románia megyéi közül Hargitában a legnagyobb a magyarok aránya: a 2011-es népszámláláson a lakosok csaknem 83 százaléka vallotta magát magyarnak. Siménfalvának a cenzus idején 3363 magyar, 33 román és 49 cigány lakosa volt.
(MTI/hirado.hu/Kárpátalja)