Lesz-e fegyverszállítás Ukrajnának?
Miközben folytatódnak a harcok Kelet-Ukrajnában, az amerikai kormány több tisztségviselője is szorgalmazza, hogy az USA fegyverekkel lássa el a kijevi kormány ostromlott erőit – hangzott el a Kossuth Rádió összeállításában.
Az oroszok támogatta felkelők az elmúlt napokban több fronton is előrenyomultak Kelet-Ukrajnában, így az ukrán hadsereg és a mellettük harcoló önkéntes csapatok nehéz helyzetbe kerültek – összegezte a válság fejleményeit a 180 percben Kun Miklós Oroszország-szakértő. Az utóbbi, a felkelők által indított katonai offenzíva nagyon sikeres volt, „tolják kifelé” a Minszkben megállapított demarkációs vonalat – mutatott rá.
A NATO műholdfelvételek alapján biztosra veszi, hogy Oroszország fegyverrel támogatja a donyecki felkelőket, noha ezt Moszkva határozottan tagadja. A NATO szerint több mint ezer orosz katona és tiszt küzd a felkelőkkel együtt, Kijev viszont azt állítja, hogy ennél sokkal többen, ráadásul „az orosz fegyverzet is jelen van az ukrán szeparatista támadások során” – folytatta a szakértő.
A New York Times szerint a NATO katonai parancsnoka, Philip Breedlove a háttérben azért lobbizik, hogy a szövetség fegyverszállításokkal segítse Ukrajnát. A lap szerint ezzel kapcsolatban változás látszik az amerikai politikában. Kun Miklós rámutatott: John Kerry külügyminiszter, aki csütörtökön Kijevben tárgyal, valamint Martin Dempsey, az amerikai fegyveres erők tényleges vezetője kiszivárogtatta, készek tárgyalni arról, hogy Ukrajna esetleg támadófegyvert is kap az Egyesült Államoktól. A lap szerint ráadásul az elnök nemzetbiztonsági tanácsadója, aki az elmúlt hónapokban elutasította a fegyverszállítás ötletét, már egyre inkább hajlik a kérdés felülvizsgálatára.
A Pentagonnal és a Fehér Házzal szemben álló neves amerikai politikusok felvetették, hogy 3 milliárd dollár értékben kellene fegyvereket szállítani, radarokat, drónokat, páncélozott terepjárókat – sorolta Kun Miklós. A szakértő szerint ugyanakkor az orosz haderő élénkülése és a NATO aktivizálódása ellenére nem fegyverekkel, hanem „szankciókkal és ellenszankciókkal” dől majd el a válság kimenetele. Felhívta a figyelmet: a Nyugat a napokban azzal fenyegetett, hogy lehetetlenné teszi az orosz banki hálózat „nyugat-európai jelenlétét”, valójában azonban már az is rossz Moszkvának, hogy a meglévő szankciókat még egy félévre kiterjesztették.
(Kossuth Rádió, 180 perc/hirado.hu/Kárpátalja)