A nemzetközi összefogás fontosságát hangsúlyozták a Tisza-völgyi megyék vezetői Szolnokon
A nemzetközi összefogás fontosságát hangsúlyozta, és közös szándéknyilatkozatot írt alá a nemzetközi együttműködés kialakításáról a Tisza-medencében a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Önkormányzat által szervezett konferencia öt külföldi és hét magyar résztvevője Szolnokon csütörtökön.
Kovács Sándor, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Közgyűlés elnöke a konferenciát követő sajtótájékoztatón elmondta: A területi önkormányzatok nemzetközi összefogása a Tisza vízgyűjtő területén nevű, közös szándéknyilatkozatot Kassa megye, Kárpátalja, Máramaros és Szatmár megye, Vajdaság, Bács-Kiskun, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyék képviselői írták alá.
Úgy fogalmazott, hogy az együttműködésre földrajzilag, történelmileg és a jövő szempontjából is rákényszerülnek, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy össze tudnak fogni a Tisza-völgyben, a Tisza vízgyűjtő területén és egymást segítve mindenképpen előrehaladnak majd.
Hozzátette: a konferencia után a konkrét programok, projektek, pályázatok megoldása következik. A turizmus, idegenforgalom, természet-és környezetvédelem, kereskedelem, közlekedés területén is nagyon sok a megoldandó feladat, amelyekre szakemberek bevonásával keresik a választ – mondta.
Joó István, a Duna Régió Stratégia miniszteri biztosa elmondta, hogy a stratégia keretében előkészítés alatt áll egy nemzetközi tiszai projekt. Megjegyezte, a stratégia feladata, hogy segítse az elképzelések megvalósulását, a megfelelő forrásokhoz való hozzáférést a 2014–2020-as időszakban. Utalt arra, hogy a korábbi európai uniós pénzügyi ciklushoz viszonyítva pozitívum, hogy vannak olyan források, amelyek segítségével lendületet tudnak adni az ilyen típusú kezdeményezéseknek.
Volodimir Csubirko, a Kárpátalja Megyei Tanács elnöke létfontosságúnak nevezte az együttműködést, melyet szándékában áll tovább fejleszteni, mert ahogyan fogalmazott „a víz az alapja az életnek”. A kárpátaljai önkormányzat vezetője elismerően szólt a nemzetközi együttműködésről az árvíz-előrejelzés és árvízvédelem területén. Elmondta továbbá, véleménye szerint a határ menti természetvédelmi együttműködés az utóbbi években Magyarországgal fejlődött a legeredményesebben és a leggyümölcsözőbben.
Gabriel Zetea, a Máramaros Megyei Tanács alelnöke hangsúlyozta, elsődleges cél az európai források megfelelő felhasználása. Utalt arra, hogy Szolnok és Máramaros 2003 és 2006 között több projektet hajtott végre együttműködve.
Rudolf Riedl, a Szatmár Megyei Tanács alelnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a konferencia sikere a gyakorlati következményekben mutatkozik majd meg.
Zachariaš István, a Kassa Megyei Önkormányzat alelnöke szerint az országokat összekötő Tisza életkörülményeket befolyásoló tényező. A tervek között említette a Via Carpatia nevű út felépítését, amely összeköti a Balti-tengert az Égei-tengerrel, de szeretnék támogatni a Tisza vízgyűjtő területét érintő kezdeményezéseket is. Hozzátette: Brüsszelben is propagálni fogják ezt a kezdeményezést, hogy enyhítsék a Tisza mentén fellelhető problémákat.
Juhász Bálint, a Vajdaság Autonóm Tartomány Képviselőháza nevében szóló titkárhelyettes elmondta: Vajdaság örömmel csatlakozott a kezdeményezéshez, és bízik abban, hogy együttműködve ki tudják használni a Tisza gazdasági és idegenforgalmi lehetőségeit.
A szándéknyilatkozat szerint a Kárpát-medence keleti felét magában foglaló Tisza-völgy problémáinak megoldása csak egységes rendszerben lehetséges. A térség társadalmi-gazdasági felzárkózásának előmozdítása, a környezeti és kulturális örökség védelme és hasznosítása érdekében hosszú távú, kölcsönös érdekeltségen alapuló, formalizált kapcsolatrendszert kívánnak létrehozni a résztvevők, szorosan illeszkedve az Európai Unió Duna Régió Stratégiájához. Célként fogalmazzák meg többek között egy európai területi társulás /EGTC/ alapítását.
A területi együttműködés nagytávú jövőképét a határokon átnyúló, a folyó változásaival együtt élni tudó, kiegyensúlyozott Tisza-ökorégió létrehozásában képzelik el az aláírók.
Ösztönözik továbbá a térség köz-, üzleti- és civil szervezetei kapcsolatainak elmélyítését, kiemelten a Tisza-menti települések összefogását.
(MTI/zaholovok.com.ua/Kárpátalja)