Egyelőre marad a Jacenyuk-kormány
A Jacenyuk-kormány egyéves tevékenységének értékelése és esetleges menesztése volt napirenden a Legfelsőbb Tanács estébe nyúló kedd délutáni ülésén.
Az elnök mögött álló Petro Porosenko Blokkja (BPP) már hétfő esti frakcióülésén kifejezte elégedetlenségét a kabinet munkájával, és eldöntötte, hogy aláírásokat gyűjt a képviselőcsoporton belül a miniszterelnök menesztésére. A keddi plenáris ülés napirendjén szerepelt a miniszterelnök beszámolója kormánya tevékenységéről, ami jó alkalmat kínált a kabinettel szembeni bizalmatlanság kifejezéséhez, és kormányfő leváltásának megszavazásához.
A jelenlegi válságot az robbantotta ki, hogy Ajvarasz Abromavicsusz gazdasági miniszter február elején bejelentette lemondási szándékát. Döntését azzal indokolta, hogy az államfő mögött álló parlamenti frakcióból nyomást gyakoroltak rá kétes személyek kinevezése érdekében a tárcánál, illetve állami vállalatok vezetésében, továbbá gátolták a reformokat.
Ugyancsak kedden Petro Porosenko elnök a weboldalán megjelent közleményben lemondásra szólította fel Arszenyij Jacenyuk kormányfőt és Viktor Sokin legfőbb ügyészt. Az elnök elismeréssel szólt Sokin tevékenységéről, ugyanakkor rámutatott, hogy irányítása alatt a Legfőbb Ügyészség „nem tudta elnyerni a társadalom bizalmát”. Sokin néhány órával később benyújtotta lemondását.
A délutáni órákban ismertté vált, hogy a parlamentben bizalmatlansági indítványt nyújtott be a kormánnyal szemben Jurij Lucenko, a BPP frakcióvezetője, melyet 159 képviselő támogatott aláírásával. Az ukrán alkotmány szerint bizalmatlansági indítványt a kabinettel szemben a 450 fős törvényhozás legalább egyharmada, azaz 150 fő kezdeményezhet.
Sajtójelentések szerint úgy gyűlt össze a kellő mennyiségű aláírás, hogy Porosenko pártja mellett a kormánykoalíció egy másik pártja, az Andrij Szadovij lembergi polgármester vezette Szamopomics is gyűjtött frakciójában aláírásokat.
Ilyen előzmények után tartotta meg a késő délutáni órákban Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök beszámolóját kormánya több mint egyéves munkájáról. A kabinet eredményeiről szólva a miniszterelnök mindenekelőtt a gazdaság stabilizálását, az ország energiafüggőségének csökkentését, védelmi képességeinek megszilárdítását és az európai integráció irányába tett lépéseket emelte ki. Rámutatott: bárki kövesse is a kormányfői poszton, ugyanazokkal a kihívásokkal kell szembesülnie, amelyekkel kormánya nézett szembe az elmúlt időszakban, s nem kerülhető el a nehéz döntések meghozatala.
A beszámolót értékelő felszólalások többségükben bíráló hangneműek voltak. Ellenzéki felszólalók ugyanakkor emlékeztették a koalíciós pártokat, hogy a Jacenyuk-kormány bukásáért, az ország helyzetéért maguk is felelősséggel tartoznak, és Petro Porosenko elnök úgyszintén.
A kormány leváltására irányuló kezdeményezésről a késő esti órákban szavazott a törvényhozás, miután előzőleg elégtelennek minősítette a kabinet munkáját. A kormány menesztéséhez a parlamenti képviselők több mint felének a voksára, azaz legalább 226 szavazatra lett volna szükség, ám a jelenlévők közül mindössze 194-en szavaztak igennel a bizalmatlansági indítványra. Ezzel eldőlt, hogy a kormány legalább szeptemberig bizonyosan hivatalában marad, miután a jogszabályok értelmében a törvényhozás csak következő ülésszakán tűzhet ismét napirendjére bizalmatlansági indítványt.
(unian.ua/MTI/ntk)