Milyen gyakran láthatja az apa a fiát válás után?
„Kérem, írja meg, milyen gyakran láthatja az apa a fiát, miután elvált a fiú anyjától, s ezért nem élnek együtt? A bíróságon erről semmit se mondtak. Megtilthatja-e az anya, hogy lássuk egymást, és ha igen, mi módon találkozhatnánk mégis?”
– A Családi törvénykönyv több módozatát is leírja annak, miként vehetnek részt gyermekük nevelésében azok a szülők, akik nem élnek vele egy háztartásban. Az első: a szülők szóbeli megállapodása alapján. A második: írásos megállapodás alapján, melyet közjegyző hitelesít. A harmadik: bírósági határozat alapján. A láthatásokra (a gyermek nevelésében való részvételre) vonatkozó speciális normákat nem állapítanak meg a jogszabályok. A szülőknek és a bíróságnak is (amennyiben a szülők nem tudnak megállapodni egymás között) minden egyes konkrét esetben az ésszerűség kritériumaiból kell kiindulniuk.
A lényeg, hogy a törvény garantálja az apa, tehát az ön számára a jogot, hogy részt vegyen a gyermeke nevelésében, s az anya nem tilthatja meg, hogy gyakorolja ezt a jogát. Ha mégis akadályozni próbálja, a bíróság határozatával biztosíthatja az ön számára a lehetőséget, hogy bizonyos rendszerességgel láthassa gyermekét.
Felhívnám azonban a figyelmét arra, hogy amennyiben az ügy a bíróság elé kerül, az eljárásba kötelezően bevonják a gyámhatóságot, s önnek a láthatás tiltásának tényét a megfelelő módon bizonyítania kell. Vegye figyelembe, hogy mindez nem kerülheti el a gyermek figyelmét, s hatással lehet a pszichikumára. Éppen ezért jobb – a gyermek számára is –, ha a hasonló problémákat a szülők egymás között, békés úton rendezik.
hk