Gyurkovics Tibor: Istenem
Ölelj meg engem, Istenem,
már föl akarom adni
az örök ellenállást,
már meg akarok halni.
Köszvényben és közönyben
nagyon sokáig éltem
bódító tisztességben
és tarkó-szenvedésben.
Vadász vadásznak vadra
figyelő úr-cselédje
voltam, miközben kaptak
engem is puskavégre.
A füvön így rohantam,
az erdőn így szaladtam,
kapkodtam lábam, ám de
a hitet megtartottam.
Valahol meg kell állni,
valahol meg kell halni,
valami könnyű réten
akarok elfakadni.
Az izmaim a télben,
mint jéghúrok feszülnek,
úgy néznek a szemembe,
ahogy a menekültnek.
Nem félek a haláltól.
Megállok vele szemben.
De mikor lesújt rám,
Isten, ölelj meg engem.
Gyurkovics Tibor József Attila- és Kossuth-díjas szerzőnk, mégis sokszor hajlamosak vagyunk megfeledkezni erről a különleges pályájú, különleges értéket képviselő alkotónkról. És hogy mennyire tekinthető különleges érdeklődésű egyénnek, arról elég talán felidézni azt, hogy volt színházi dramaturg, és ő volt a Lyukasóra című lap alapítója, szerkesztője, amely kiadvány papír alapú megjelenítője lett az azonos című sikeres tévéműsornak. De 1994-ben például ő volt a magyar labdarúgó-válogatott pszichológusa, 1995-től pedig a Magyar Írók Egyesületének elnöke.
Az itt olvasható Istenem című költeménye kapcsán érdemes felidézni, mit mond a szerző a versről. „Az ember nem tudja, mi a vers – magyarázza Gyurkovics Tibor –, kezdetben azt hittem, látásmód: ahogy a szem, az agy megalkotja a világot. De ez csak egy része a művészetnek, ahogyan például Van Gogh látta a világot. A másik rész az, hogy valahol az agyunkban, mint egy nagy raktárban, számos emlékkép lapul. Aztán jön a löket, amely ezeket felszínre hozza. Talán ez az ihlet.”
Az Istenem című költemény alapján nagyon nehéz lenne rámutatni, hogy miféle emlékképek hasznosultak a megírásánál, mert a vers elsősorban maga is értelmez. A benne megszólaló személy a saját sorsát idézi fel, de egyben értelmezi is annak alakulását. Mintha egy egész, immár lezárulásra készülő sors és pálya összefoglalása lenne ez a vers, melyet egyetlen kérés foglal keretbe. Az, hogy e lírai személy Isten ölelését szeretné érezni, mikor „föladja az ellenállást”, mikor „megáll a halállal szemben”, hogy az „lesújthasson” rá.
Mindazonáltal az Isten ölelését kérő első és utolsó szakasz között azért tisztán kivehető, milyen sorsot tud a magáénak ez a megnyilatkozó személy. Hogy ő „vadra figyelő úr-cselédnek” érezte magát, „köszvényben és közönyben” kellett élnie sokáig, de mindvégig magáénak tudhatott egy számára igen fontos dolgot, a „bódító tisztességet”…
Penckófer János