Portugál csempefestészet, ikebana és varázslatos pörgettyű
VI. Jankovics Mária Alkotótábor
Augusztus 8. és 13. között hatodik alkalommal szervezte meg a Jankovics Mária Alkotótábort a „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány (JA) vidékünk művészet iránt érdeklődő iskolásai számára.
A táborban ingyenesen vehettek részt azok a diákok, akik helyezést értek el a GENIUS Kárpátalja a művészetben, művészet Kárpátalján c. rajzpályázatán, vagy sikeresen szerepeltek a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tantárgyi vetélkedőin.
A tábort Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola rektora és Váradi Natália, a „GENIUS” JA irodaigazgatója nyitotta meg.
A tábor kézműves-foglalkozásokkal és ismerkedési esttel vette kezdetét, amely során a névadó Jankovics Mária munkásságát felelevenítve, játékos vetélkedő keretein belül hangolódtak rá a közös munkára a táborozók.
A szakmai és technikai foglalkozásokra a főiskola Felsőfokú Szakképzési Intézetében került sor kárpátaljai és magyarországi tanárok, Oláh Marietta, Kalitics Erika, Dancs Tünde, Néger Krisztina, Kulin Ágnes és Kalanics Éva vezetésével. Oláh Marietta csempedíszítési technikákat ismertetett, Néger Krisztinával sokszorosító grafikai technikákkal foglalkoztak, Dancs Tündével viasszal kezelt lapokra készítettek karcolt grafikai munkákat a résztvevők, míg Kalitics Erikával az üvegfestést próbálhatták ki. Kulin Ágnes, a tábor vezetője animációs technikák, a varázslatos pörgettyű és az animációs henger (a klasszikus rajzfilmkészítés alapjai) bemutatásával folytatta az animáció témájának most már harmadik éve tartó ismertetését. A salánki Kalanics Éva különböző kézművestechnikákat oktatott.
Több ismeretterjesztő előadás is elhangzott. Váradi Natália az ’56-os forradalomról tartott előadást, Gönczy Sándor főiskolai tanár az intézmény ásványtárát, Oláh Marietta a portugál csempefestészetet, a mór és a nyugat-európai motívumvilág kapcsolatát mutatta be.
Augusztus 10-én műemléktúrára indultak az alkotótábor résztvevői, melynek keretében a szolyvai obeliszket, a szolyvai emlékparkot, a Vereckei-szorost és -hágót is útba ejtették. A helyszíneken Badó Margit, a Nagydobronyi Református Líceum történelemtanára tartott a helyhez kötődő ismertetőt.
A délutánok sporttal és kézműveskedéssel, origami-figurák készítésével, makramézással, ikebanakészítéssel, gyöngyfűzéssel, korongozással és bőrözéssel teltek – ez utóbbit Kalanics Attila mutatta be. A napi program az aznap készült pillanatképek és egy közösen választott animációs film megtekintésével zárult.
A záróestre a táborban nyári gyakorlatukat teljesítő főiskolai hallgatók állítottak össze kincskereső vetélkedőt, melynek minden állomásán egy ügyességi feladatot kellett végrehajtaniuk a táborozóknak, és a héten elhangzott előadások kapcsán kellett megválaszolni a továbblépéshez szükséges kérdéseket.
Az alkotótábor megvalósulását a Bethlen Gábor Alap támogatta.
Espán M.