Ünnepi fogadás az évfordulón
25 éves Magyarország Ungvári Főkonzulátusa
Az ungvári magyar konzulátus egyidős a független Ukrajnával, sőt néhány hónappal idősebb is annál. A negyedszázados jubileumot színvonalas fogadással ünnepelték a külképviselet munkatársai, együtt Kárpátalja és a nyugat-ukrajnai megyék vezetőivel, valamint a helyi magyar és az ukrán közélet elismert szereplőivel.
Buhajla József főkonzul történelmi visszatekintésében elmondta: „1991-ben Magyarország az elsők között ismerte el a független Ukrajnát. De még azelőtt a Magyar Köztársaság Kijevi Főkonzulátusa 1991. augusztus 10-én konzuli képviseletet nyitott Ungváron. 1991. december 3-án, amikor Ukrajna függetlenné vált és a kijevi főkonzulátus nagykövetséggé lépett elő, az ungvári főkonzulátus is megkezdte a munkáját. A jelenlegi épületbe, amely kifejezetten főkonzulátusnak épült, 2006-ban költöztünk be. Itt közel hatvan munkatársammal látjuk el a diplomáciai képviseletet.”
Dr. Grezsa István, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Kárpátalja fejlesztési feladatainak koordinációjáért felelős kormánybiztos hozzáfűzte, hogy az ungvári a magyar diplomácia egyik legnagyobb konzulátusa az egész földkerekségen. „Ez a negyedévszázados jubileum alkalmat ad arra, hogy munkájukért köszönetemet fejezzem ki a főkonzulátus jelenlegi és korábbi dolgozói állományainak egyaránt. (…) Az a mi feladatunk, hogy a magyar kormány, Magyarország hírnevét öregbítsük, és támogassuk a magyar közösséget megmaradásáért folytatott küzdelmében mindennap” – hangsúlyozta a kormánybiztos. Majd születésnapja alkalmából köszöntötte a főkonzulátus korábbi vezetőjét, Bacskai József államtitkár-helyettest, aki e jeles napon is együtt ünnepelt korábbi állomáshelyén korábbi munkatársaival.
Az ünnepi fogadást színvonalas kulturális program egészítette ki: Pál István Szalonna és együttese játszott eredeti magyar népzenét, valamint a moldvai magyar népzenét játszó, Nagy Bercel vezette Zurgó Együttes. Az ungvári Keszler Bernadett magyar népdalokat énekelt Bacsinszky Olga hegedűművész kíséretével. A kárpátaljai magyar tánchagyományokat villantotta fel az Eszenyi Ritmus Néptáncegyüttes, akiket a tiszapéterfalvai Kokas Banda kísért. Énekelt továbbá Irina Sztec, Ukrajna érdemes művésze, akinek kérésére a főkonzul is táncra perdült.
Buhajla József a közelgő augusztus 20-i nemzeti ünnep alkalmából Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere nevében Pro Cultura Hungarica kitüntetést nyújtott át Miroszlav Voloscsuk történésznek. Mint a méltatásban elhangzott, az ivano-frankivszki Vaszil Sztefanik Kárpát-melléki Nemzeti Egyetem egyetemes történelem tanszékének professzora jelentős eredményeket ért el a középkori ukrán–magyar kapcsolatok tárgyilagos, ideológiai elfogultságoktól mentes kutatásában.
Miroszlav Voloscsuk szabadon beszéli az orosz és a lengyel nyelvet, jól beszél magyarul, szlovák és angol nyelven, latinul olvas és fordít. Tudományos érdeklődésének középpontjában a közép-európai országok és Rusz középkori történetének találkozása áll. Kutatja a XI–XIV. századi migrációs mozgásokat, ezen belül Halics város és a középkori Galícia földjének történetét.
Miroszlav Voloscsuk tudósítónknak a kitüntetését követően magyarul nyilatkozott, elmondta, hogy 2001-ben kezdett magyarul tanulni egy debreceni nyári egyetemen, illetve Budapesten, Pécsett és más magyar városokban végzett kutatásai alkalmával igyekezett tökéletesíteni ezt a tudást, kisebb-nagyobb megszakításokkal. Ivano-Frankivszban ugyanis olyan kevés magyar él, szerinte összesen tíz ember, hogy nincs kivel gyakorolnia a nyelvet. A magyar diplomaták figyelmét felkeltő könyvéről elmondta: „Sok és precíz munka előzte meg a könyv megjelenését, amely a doktori habilitációm anyagából született.” Miroszlav Voloscsuk elárulta továbbá, hogy Magyarország támogatásával valószínűleg megjelenik majd ukrán nyelven kiadott munkája magyar és angol fordításban is.
Vida László, az ungvári főkonzulátus első beosztott konzulja elmondta: „Ezt az évfordulót is megpróbáljuk kihasználni arra, hogy azt a gondolatot és szándékot, törekvést és következetes politikát kommunikáljuk, hogy Magyarország a kezdetektől támogatja Ukrajna függetlenségét. Most nagy reményeket fűzünk ahhoz, hogy az új budapesti ukrán nagykövet asszony hivatalba lépésével, Klimkin ukrán külügyminiszter néhány hónappal ezelőtti beregszászi látogatásával új lapot tudunk nyitni a kétoldalú kapcsolatokban. Ehhez a magyar főkonzulátus itt, Ungváron, illetve a beregszászi konzulátus megpróbál a maga módján hozzájárulni.”
A rendezvény különlegessége volt az ungvári Valentin Stefanyo cukrász cukrászati különlegességeivel megtöltött terem, amelyet nemcsak csodálni lehetett, de bárki megkóstolhatta a látványként is különleges édességeket. Közben Stefanyo úr az érdeklődők és fotósok előtt készítette el a konzulátus különleges születésnapi tortáját, amely később az utolsó morzsáig elfogyott.
bzs