Márton napját ünnepelték Sárosorosziban

2016. november 16., 08:56 , 827. szám

November 12-én a Búbos Kemence Civil Szervezet harmadik alkalommal szervezte meg Márton-napi rendezvényét. Az eseményre a helység apraja-nagyja, valamint a szomszéd falvak lakói is ellátogattak, közel 300 főt vonzott a vigadalom, melyet a község magyar iskolájában tartottak.

A kora délelőtt kezdődött hagyományőrző rendezvényen Mester Baksa Andrea és Szarka Adrienn a csuhéfonás és zsinórfonás rejtelmeibe avatták be az érdeklődőket. Papp Emma és Brekócki Éva pedig a szövés kultúráját ismertette meg a kézműveskedni vágyókkal.

A rendezvény megnyitóján Hiába András, a Búbos Kemence Civil Szervezet és a helyi KMKSZ-alapszervezet elnöke köszöntötte a jelenlévőket, majd Rácz István helyi római katolikus plébános Szent Márton életútjáról beszélt. Dr. Nagy Petronella beregszászi magyar konzul elmondta: szerencsés dolog a Márton-napot választani az ünneplésre, hiszen Szent Márton Magyarország védőszentje, s ilyenkor szoktak számot vetni a nyárról, elszámolni a betakarításról, és a számadó juhásszal is ilyenkor számolt el a gazda. A mai ember számára is fontos a számvetés, és meg kell néznie, mit cselekedett ebben az évben.

Sin József, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség Beregszászi Középszintű Szervezete és a Beregszászi Járási Tanács elnöke elmondta: Szent Márton az életvitelével tűnt ki az emberek számára, közösségformáló tevékenysége és emberszeretete példa mindenki számára. Ő volt az első olyan szent, akit a keresztény egyházban nem a szenvedései miatt, hanem mint egy követendő példát avattak szentté. „Egyszerű, de nagyszerű ember és egyházfi volt. Mindezekre ma is szükségünk van ebben a rohanó világban” – mondta el Sin József.

A megnyitón köszöntőt mondott még Simon Gyöngyi, a Beregszászi Járási Állami Adminisztráció oktatási osztályának vezetője, Gyurkó Miklós polgármester és Sebi Attila iskolaigazgató. A rendezvényen jelen volt Orbán Sándor református lelkipásztor is.

Ezt követően a Gáti Georgina vezette Hangraforgó könyvtári kör tagjai léptek fel, akik előadásukban Márton-napi néphagyományokat elevenítettek fel. A Kökörcsin gyermek színjátszócsoport lelkes tagjai a szüreti szokásokat mutatták be, míg a felnőtt csoport különböző élethelyzetekhez, ünnepekhez kötődő alkalmak, a regrutabál, a tollfosztás és egy menyegző képeit elevenítették meg a színpadon. A műsort Mihók Erika, a községi kultúrház vezetője állította össze.

A vigadalmon a gasztronómiai fogások is különlegesek voltak, hiszen libatepertős pogácsával, libazsíros kenyérrel, sütőtökkel és újborral kínálták az egybegyűlteket.

A finom falatokat követően táncházra nyílott lehetőség, melyben a Kokas Banda működött közre. A vigadalom bállal zárult, melyen Molnár Karesz, a Beregújfaluból érkezett zenész biztosította a talpalávalót. Az esemény társszervezői a KMKSZ és a KMKSZ ISZ helyi alapszervezetei voltak. A rendezvényt a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatta.

ev