Ukrajna védelmi megállapodást kötött Lengyelországgal

2016. december 3., 10:48

Kormányközi védelmi megállapodást írt alá Sztepan Poltorak ukrán védelmi miniszter lengyel kollégájával, Antoni Macierewiczzel pénteken Varsóban.

A lengyel elnöki hivatal tájékoztatása szerint a megállapodás kiszélesíti a két ország közt meglévő – haditechnikával és katonai kiképzésekkel kapcsolatos – korábbi egyezményeket.A pénteken aláírt dokumentum az együttműködés kulcselemei közt említi a katonai kapcsolattartást, információs rendszereket, logisztikai támogatást, fegyverszállítást és korszerűsítést, valamint a különleges alakulatok tevékenységét. Jelenleg Kijev és Varsó együttműködésének egyik példája a NATO égisze alatt kialakított lengyel–litván–ukrán dandár.

A megállapodást Petro Porosenko ukrán elnök kétnapos lengyelországi hivatalos látogatása alkalmából írták alá.

Petro Porosenko köszönetét fejezte ki Andrzej Duda lengyel államfőnek közös varsói sajtótájékoztatójukon, amiért Lengyelország „jelentős mértékben támogatja Ukrajnát”.

„Különösen fontos, hogy együtt haladjunk előre Ukrajna európai jövője felé, a reformok, a háború lezárása és a minszki megállapodások teljes végrehajtása útján. Nagyon hálás vagyok Ukrajna ilyen jelentős támogatásáért, amit most, illetve mindig is tapasztalhattunk” – hangsúlyozta az ukrán államfő.

Duda elmondta: Lengyelország mindenben támogatni fogja Ukrajnát, így az európai uniós csatlakozásában és reformtörekvéseiben is. „Támogatjuk Ukrajnát területi épségének megőrzéséért folytatott harcában. Európa és a világ feladata pedig véget venni ennek a helyzetnek, de nem a konfliktus befagyasztásával, hanem olyan körülmények teremtésével, hogy Ukrajna visszaszerezhesse ellenőrzését határai felett” – jelentette ki a lengyel államfő, és reményét fejezte ki, hogy a kelet-ukrajnai válság hamarosan véget ér, és az összes uniós tagállam ratifikálja a társulási szerződést Ukrajnával.

Oroszország 2014 tavaszán bekebelezte a Krím félszigetet, amit a nemzetközi közösség nem ismer el. Ukrajna keleti részén pedig – máig rendezetlen – fegyveres konfliktus tört ki az ukrán kormányerők és oroszbarát szakadárok között. A minszki megállapodások e konfliktust lennének hivatottak rendezni.

(MTI/magyaridok.hu/Kárpátalja)