Selye János életét bemutató kiállítást nyitottak a felvidéki Révkomáromban

2017. február 1., 11:20 , 838. szám

Selye János születésének 110. évfordulója alkalmából a világhírű magyar professzor életét bemutató állandó kiállítást nyitottak a tudós nevét viselő révkomáromi magyar egyetem konferencia-központjában minap.

A stressz eredete és alapjai nevet viselő tárlat Magyarország Pozsonyi Nagykövetsége és a Selye János Egyetem (SJE) közös projektjeként jött létre. A budapesti Semmelweis Orvostörténeti Múzeum anyagainak felhasználásával készült kiállítás ünnepi megnyitóján részt vett Varga Benedek, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója, illetve az egyetem leköszönő vezetője, Tóth János és a múlt kedden kinevezett új rektora, Juhász György is.

Czimbalmosné Molnár Éva, Magyarország pozsonyi nagykövete az ünnepségen mondott beszédében a stresszelmélet megalkotásával világhírűvé vált Selye János életútját méltatta. Felidézte: bár Selye Jánost 10 éven keresztül jelölték az orvosi Nobel-díjra, azt mégsem kapta meg, ennek ellenére a tudós stresszelmélete óriási lökést adott az orvostudománynak, megállapításai mind a mai napig fontos szerepet játszanak.

Hangsúlyozta: a Selye János életét bemutató kiállítás nem is kerülhetett jobb helyre, mint a róla elnevezett egyetem falai közé, melynek létrejöttéről annak idején heves politikai viták folytak, s amelyek pozitív végkifejletéhez Selye János kikezdhetetlen hírneve is hozzájárult.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával létrejött állandó tárlat anyagára épülve a közeljövőben egy vándorkiállítás is készül, amely a tervek szerint a pozsonyi, a turócszentmártoni, illetve a kassai orvosi karokon is látható lesz.

(MTI/Kárpátalja)