Nem tenne jót a magyar nyelvhasználat korlátozása Ukrajnának

2017. március 8., 21:10 , 844. szám

Nem szabadna hagyni a mostani rendkívül nehéz, polgárháborús ukrajnai helyzetben, hogy a kisebbségek nyelvi jogaival kapcsolatos problémák is eszkalálódjanak – erről beszélt Brüsszelben Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke, ukrajnai parlamenti képviselő. A KMKSZ elnöke a tervezett ukrajnai nyelvtörvény lehetséges károkozásaira hívta fel az európai politikusok figyelmét, akik különbözőképp viszonyulnak a kérdéshez.

Az ukrajnai nyelvi jogokról és a kisebbségellenes új ukrán nyelvtörvénytervezetekről számolt be az Európai Parlamentben Brenzovics László, a kijevi parlament magyar képviselője. Az Európai Néppárt külhoni magyar képviselői által szervezett Anyanyelv kontra államnyelv? című konferencián – ahol az egyik fő téma az ukrán nyelvtörvény volt – a kárpátaljai vezető arról beszélt, az ukrán alkotmány értelmében a szerzett jogokat nem lehet szűkíteni, jelenleg azonban épp erre készül a kijevi törvényhozás.

Brenzovics azt nyilatkozta, az aggodalom vitte őt a brüsszeli konferenciára, hogy elmondja, a tervezett új ukrán szabályozás jelentős mértékben visszaszorítaná a magyarok jogait, amire szeretnék felhívni Európa figyelmét is. Egy stabil Ukrajna ugyanis abban az esetben teremthető meg, ha az ország figyelembe veszi és tiszteletben tartja a nemzeti kisebbségek jogait – tette hozzá.

A kijevi képviselő szerint az európai politikusok hozzáállása különböző, vannak, akik fogékonyak a probléma iránt, mások kevésbé.

Brenzovics László szerint azonban a kérdést egy szempontból kellene nézni, abból, hogy valamennyi európai állam számára fontos Ukrajna stabilitása, az ottani béke megteremtése az élet minden területén, ami pedig a nemzetiségi jogok tiszteletben tartásától is függ. Nem szabadna tehát hagyni a mostani rendkívül nehéz ukrajnai helyzetben, hogy ez a probléma is eszkalálódjon, mert az szintén hozzájárulna a békétlenség fennmaradásához.

A másik fontos szempont, hogy a tervezett ukrán nyelvtörvény alkotmányellenes, ráadásul nem felel meg az ukrán jogrendbe épített hatályos nemzetközi szerződéseknek sem, azaz nem is lehetne a parlament elé terjeszteni. Ha a nyelvtörvényt mégis elfogadják, akkor kisebbségi kérdésben Ukrajnában ex lex állapot alakul ki, amikor nincsenek a nemzetiségeket védő törvények. Ha ugyanis ezek az alkotmánynak sem felelnek meg, akkor ebben a kérdésben nem lehet jogállamiságról, bevett jogrendről beszélni – hangsúlyozta Brenzovics László.

A kárpátaljai politikus elmondta, aláírásgyűjtő akcióba is kezdtek a magyarok jogainak védelmében. Eddig több mint 40 ezer szignójuk van, remélik, hogy végül az 50 ezret is meghaladja az aláírások száma, ami azt jelenti, hogy a kárpátaljai felnőtt magyar lakosság többsége kinyilatkoztatja, hogy ellenzi a magyarok nyelvi és oktatáshoz fűződő jogait szűkítő tervezett ukrajnai intézkedéseket. Céljuk elérésére igyekeznek más fórumokon is felszólalni, és az ukrajnai lehetőségeket is kihasználni – mondta a politikus.

Brenzovics László hangsúlyozta, nem veszítik el a reményt, hogy ebben a kérdésben mégiscsak a józan ész fog győzedelmeskedni. Nem kellene szembeállítani a nemzetiségi kisebbségek oktatását az ukrán nyelv oktatásával, hiszen a tudást mindenki a saját anyanyelvén tudja legjobban elsajátítania. Az pedig természetes, hogy a nagyobb siker érdekében a magyar tannyelvű iskolákban megfelelő módszerekkel kellene oktatni az ukrán államnyelvet – jegyezte meg a kijevi parlament képviselője.

Brenzovics László és Orosz Ildikó találkozott Navracsics Tiborral, az Európai Bizottság kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi biztosával. A találkozó kapcsán a KMKSZ elnöke lapunknak elmondta, a biztos urat tájékoztatták a vidékünkön élő magyarok helyzetéről, és meghívták egy kárpátaljai látogatásra, amit ő elfogadott. Valószínűleg erre a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola tanévzáró ünnepsége kapcsán kerül majd sor.

Fogadta a KMKSZ elnökét Joseph Daul, az Európai Néppárt elnöke is. A KMKSZ Ukrajnai Magyar Párt folyamodott az Európai Néppárthoz, hogy vegyék fel mint megfigyelő tagot. Brenzovics László kérte, hogy gyorsítsák fel a KMKSZ felvételi eljárását, és tájékoztatta Daul urat a kárpátaljai magyarság helyzetéről, amely iránt az elnök úr rendkívül nagy érdeklődést tanúsított.

(hirado.hu/dózsa)