Szerény kezdetek

Némileg „vad” vasúti turizmus a Borzsa mentén

2017. december 19., 11:09 , 887. szám

Mint a nyáron már megírtuk, augusztus 4-én Nagy­sző­lő­sön ünnepélyes keretek közt felavatták a Bor­zsa-völgyi vasúton közlekedő turistavonatot, melynek gőzöse – egy 1950-es építésű, de még ma is működőképes német lokomotív (hiába, no, a made in Ger­ma­nie címke kötelez) – vidáman füttyöngetett bele a késő nyári délutánba, míg az ünnepség résztvevőivel teli kocsikat húzva elpöfögött Salánk felé. Aztán elmúlt a nyár, lassan az ősz is, és ma azt mondhatjuk: ahogy létezik vadvízi evezés, úgy mifelénk némileg „vad” vasúti turizmusról beszélhetünk.

A turistavonat a tervek szerint – Nagyszőlősről kiindulva – az első napokban Komlósig, augusztus 9-től viszont már Ilosváig is feldöcögött volna a Borzsa vadregényes völgyében. Ám mint Valentina Hornyeckijtől, a Nagyszőlősi Járási Állami Közigazgatási Hivatal turisztikai osztályának vezetőjétől megtudom, a turistavonat még mindig csak Komlósig óvakodik fel a folyó mentén kanyargó sínpáron, gőzmozdonyát pedig – mely a vonat egyik fő varázsát megadta – csupán augusztusra adták ide bérbe a lokomotív hajvoroni tulajdonosai, s szeptember elejére a „kis kávédarálót” már vissza is vitték Kirovohrad megyébe. Így a turistavonatot azóta a Nagyszőlős–Komlós helyiérdekű személyvonat dízelmozdonyai vontatják. Igaz, mint a turisztikai osztály vezetője elmondja: szó van róla, hogy a jövő évben augusztusra és szeptemberre ismét bérbe adják a gőzöst… Amellett a kocsik is a vicinális vagonjai. S bár augusztusra felújították az üléseket és a világítótesteket, sőt még két kazánt is beszereltek, ám a közvilágítás időnként szünetel, a fűtési rendszer mára elromlott, a kocsik fűtetlenek. Az egyik kocsiablakot a közelmúltban kiverték, a vagonban napokig vígan fütyörészett a novemberi „hűsítő szellő”, míg be nem illesztették az ablaknyílásba az üvegtáblát. Illemhely pedig továbbra sincs, WC a megállókon sincs (kivéve a nagyszőlősi állomás gyakorta bűzölgő latrináját), marad hát a „bokorvécé” és a barbaricum local couleur-je, így a külföldi turisták megismerkedhetnek az Európától fényévnyi távolságokra fekvő, a keletiség neonáci „szuperhonfiakkal” „fűszerezett” posványában dagonyázó Ukrajna vadkeleti vasúti turizmusával. Igaz, a falusi megállókon tereprendezési munkálatokat végeztek. De a kocsik, a kocsik… A megnyitó­ünnepségen – mint a nyáron megírtuk – a berlini Sebastian Trolle, a Borzsa-völgyi vasúti turizmus projektjének a kidolgozója, az ukrán infrastrukturális miniszter tanácsadója arról is beszélt, hogy három személy- és három tehervagont hoznak Svájcból a kisvasútra. Ám a kocsik még nem érkeztek meg…

– Érkeznek viszont turisták, fele-fele arányban külföldről – Németországból, főleg pedig Magyarországról –, illetve Ukrajna közeli megyéiből – tájékoztat Valentina Hornyeckij. – Augusztusban pénteken és szombaton jártak a turistavonatok, naponta kétszer: délelőtt, illetve délután. Azóta pedig csütörtökön, vasárnap és hétfőn, naponta egyszer, délben indul a turistavonat Nagyszőlősről, másfél óra alatt felér Komlósra, majd délután visszazakatol a Tisza-menti városba. A turisták három program között választhatnak. Ha a Nagyszőlős utáni első állomáson, Egres községben szállnak le, megtekinthetik az ottani régi malomépületet, a tejtermeléssel és -feldolgozással foglalkozó Kárpáti Bivaly farmergazdaság pedig vendégül látja őket, ahol natúr tejet, sajtot, vajat vásárolhatnak. Az utolsó előtti állomáson, Salánkon leszálló turisták a több száz éves Rákóczi-pincében vendégeskedhetnek. Emellett pedig a hordókészítés hagyományát ápoló faluban több bodnárhoz is betérhetnek, ahol hordókat rendelhetnek. A végállomást, Komlóst választó turisták pedig megtekinthetik az egykori Borzsa-völgyi Gazdasági Vasút csomópontját, ahonnan Nagyszőlős, Beregszász, illetve Ilosva felé ágaznak szét a vágányok, megszemlélhetik a XX. század eleji állomásépületeket és a Borzsa fölött átívelő vasúti hidat. Arról is szó van, hogy a Beregszász felé húzódó szakaszon is beindítanák a vasúti turizmust.

Itt említhetnénk meg, hogy a tervek szerint egészen Kovácsrétig, a Borzsa-völgyi Gazdasági Vasút egykori végállomásáig felújítanák a vasúti pályát, beindítva a vasúti turizmust a kisvasút fővonalának teljes hosszában. Emellett felújítanák az ilosvai és a kovácsréti vasútállomást, továbbá éttermet és szállodát létesítenének minden állomáson a turisták fogadására. Vagyis európai színvonalúra fejlesztenék a ma még elég „vad” vasúti turizmust. Persze, mindez könnyebben menne, ha ez a kisvasúti hálózat pár száz kilométerrel nyugatabbra húzódna…

Lajos Mihály