A nyelv a béke eszköze is – ami pedig az egyik legfontosabb érték
2344-en kaptak tanúsítványt a magyar mint idegen nyelv tanfolyam sikeres teljesítéséről
A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola (II. RF KMF) Felnőttképzési Központja által működtetett magyar mint idegen nyelv tanfolyamon sikeresen teljesítő újabb 2344 ember kapta kézhez a tanfolyam elvégzését igazoló tanúsítványt október 26-án a beregszászi főiskolán.
Váradi Natália, a felnőttképzési központ igazgatója elmondta, hogy a kurzust Kárpátalja-szerte immár ötödik alkalommal hirdették meg 2017 decemberében, amelyre 2018 januárjának közepéig volt lehetőségük a magyar nyelvet elsajátítani vágyóknak jelentkezni. Összesen 3997 fő nyújtotta be jelentkezését, ezért a szervezők 209 csoportot – amelyből 19 gyerekcsoport, 116 A1-es szinten és 74 A2-es szinten tanuló csoport – alakítottak ki 53 helyszínen, 41 településen, 11 járásban. Ők februártól októberig vettek részt az összesen 120 órás kurzuson. 2018. június 1-től a jelentkezők számára a szervezők egy intenzív, B1-es szintre felkészítő gyorstalpalót is biztosítottak – ezzel a lehetőséggel 1305 fő élt, akik részt vettek a százórás felkészítésben 23 településen, 29 helyszínen, 9 járásban 48 oktató bevonásával. Ezen számbeli adatok megemlítése azért is fontos, mert a korábban beiratkozott közel 4 ezer jelentkező közül 2344-en sikeresen teljesítették az írásbeli és szóbeli vizsgák követelményeit. Az átadón mind a 209 csoport képviselője jelen volt, a többiek az oktatójuktól vehették át tanúsítványaikat. Váradi Natália örömét fejezte ki, amiért ekkora létszámban jelentkeznek a tanfolyamra, és szeretnék elsajátítani a magyar nyelvet. Ezt követően köszöntötte a meghívott vendégeket, köztük Beke Mihály András beregszászi magyar első beosztott konzult, Orosz Ildikót, a Kárpátaljai Megyei Tanács képviselőjét, a II. RF KMF rektorát, valamint Ötvös Sándort, Grezsa István miniszteri biztos munkatársát.
Beke Mihály András kiemelte: dicséretesnek tartja, hogy ilyen sokan részt vettek a projektben, hiszen „annyi ember vagy, ahány nyelvet beszélsz”. Egy-egy nyelv ismerete megnyitja előttünk a hozzá tartozó országot és annak kultúráját. „A nyelvben a béke eszközét látom, hiszen meggyőződésem, hogy olyan emberek, akik ismerik egymás nyelvét, nem tudják egymást bántalmazni” – húzta alá a konzul.
Grezsa István miniszteri biztos – aki adminisztratív okokból nem lehetett jelen az ünnepségen – szavait Ötvös Sándor tolmácsolta a közönségnek: „Önök azok, akik a két ország közötti legerősebb természetes kapcsolatot teremtő kárpátaljai magyarság mellett hidat építenek nemzeteink közé, magukénak vallják azt a fontos, világtörténelemből fakadó igazságot, amely szerint a félelmek és előítéletek lebontásának legjobb módja a megismerés – hiszen mindig attól félünk a legjobban, amit nem ismerünk. […] Akik elvégezték a tanfolyamot, és sikeres vizsgát tettek, pont ezt a félelmet győzték le a megismerésre támaszkodva. […] Önök ismernek minket, ismerik nyelvünket, hiszen együtt élünk itt, Kárpátalján. Akik itt ülnek, tudják, hogy minden, a médiában elhangzó vád ellenére, meg szeretnénk őrizni Kárpátalja békéjét, amely a legfontosabb közös értékünk nekünk: ukránoknak és magyaroknak.”
Orosz Ildikó gratulációját fejezte ki, amiért a tanfolyamot sikeresen befejezők „legyőzték magukban azt a gátat, amit át kell lépni ahhoz, hogy az ember elkezdjen nyelveket tanulni”, ugyanis minden nyelv egy világnézetet is tükröz: míg például a magyar nyelvben a hó leesik, addig az ukrán nyelvben kiesik – más megközelítését alkalmazzák ugyanazon dolognak.
A köszöntőket követően a tanúsítványok kiosztására került sor, melyeket Beke Mihály András és Ötvös Sándor adtak át.
Cs.A.