Néphagyomány az óvodában – óvodapedagógusok továbbképzése
December 7–8-án Néphagyomány az óvodában címmel szervezte meg a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) az óvodapedagógusok továbbképzését, amelynek a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola (II. RF KMF) Felsőfokú Szakképzési Intézete adott otthont.
A továbbképzés hivatalos megnyitóján Gabóda Éva, a Pedagógusszövetség óvodaszekciójának vezetője köszöntötte az jelenlévőket, és elmondta, hogy a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program keretében módszertani továbbképzések is megvalósulnak különböző tematikákban. Tapasztalatok alapján a legnépszerűbb téma az óvodapedagógusok körében a népi játékokkal való tanítás, valamint a néphagyományok adaptálása az óvodában – húzta alá Gabóda Éva, s ennek függvényében a szervezők elsősorban ezt állították fókuszba a kétnapos továbbképzés alkalmából.
A programok rövid ismertetőjét követően dr. Orosz Ildikó, a KMPSZ elnöke tartott részletes előadást A Kárpát-medencei óvodafejlesztési program eredményei Kárpátalján címmel, amelyben összefoglalta a program eddigi, sikeresnek mondható eredményeit, valamint ismertette a jövőbeni terveket is.
A Kárpát-medencei óvodafejlesztési programnak köszönhetően sok kárpátaljai magyar óvodában már biztosítva vannak az oktatáshoz szükséges tárgyi feltételek, a módszertani fogásokat viszont a továbbképzések által sajátíthatják el az óvodapedagógusok. „Ez olyan, mint egy kancsó: ha üresen áll, s nem rakunk bele vizet és virágot, akkor csak dísz, de nem ékes; viszont ha csak virágot rakunk bele és nem tápláljuk vízzel, hamar elszárad. Ezért a kancsóba – ami jelen esetben az óvodát szimbolizálja – állandóan rakjatok friss virágot friss vízzel ahhoz, hogy az ott lévő gyerekek jól érezzék magukat, hiszen ez nektek is jó” – szólt a megjelentekhez Orosz Ildikó.
Az óvodafejlesztési program első része már lezárult, mely által Kárpátalja-szerte számos óvodát és bölcsődét sikerült felújítani, illetve létesíteni. Jelenleg a második ütem zajlik, a harmadik ütem pedig kormánydöntés előtt áll éppen.
A felső-Tisza-vidéki óvodákban már megvalósultak a fejlesztések, ott több óvoda tartozik a különböző egyházakhoz, amelyek szintén felújítják azokat. A Nagyszőlősi és Munkácsi járásokban több óvodában ukrán és magyar tannyelvű csoportok is vannak – ezekben is végrehajtottak fejlesztéseket. A Beregszászi járásban nagyon sok óvoda bekerült már a programba, több két tannyelvű is (a legfrissebbek a bátyúi és a baktai oktatási-nevelési központok). Ilosváról, Bilkéről és Dolháról is nyújtottak be pályázatokat, azonban ezek az óvodák részleges támogatásban részesültek (vagy bútorcsere, vagy nyílászárók cseréje) azzal a feltétellel, hogy naponta egy órát magyarul tanítják az ide járó gyerekeket. Az Ungvári járásban megjelentek magyar csoportok, s a jövőben is számos helyen tartanak igényt magyar óvoda létesítésére.
A nap további részében Kokas Erzsébet népdalénekes, a továbbképzés gyakorlati programjainak vezetője Népi játékok tanításának módszertana az óvodában, valamint Népi játékok a gyakorlatban címmel tartott előadást. Este az érdeklődők a Kokas Erzsébet által összeállított Isten hozott, Szent Család című hagyományőrző műsort tekinthették meg a II. RF KMF és a Felsőfokú Szakképzési Intézet óvodapedagógus hallgatóinak közreműködésével.
December 8-án Kokas Erzsébet A népi játékok mint a néptánc alapjai című előadásával folytatódott a képzés, amelyet Hutterer Éva néprajzkutató, a II. RF KMF Pedagógia és Pszichológia Tanszéke tanárának a néphagyományőrzésről és a népi folklór elméleti kérdéseiről tartott előadása követett.
Az alkalom rendkívül hasznosnak bizonyult, a tanultakat ezentúl alkalmazni tudják az oktatás során. Elméleti és gyakorlati foglalkozásokon egyaránt részt vettek a jelenlévők, melyek remek alapot biztosítanak a további fejlődéshez is.
Csuha Alexandra