A vezér nélküli forradalom
„A szabadság ott kezdődik, ahol megszűnik a félelem”
Filmvetítéssel és poszterkiállítással emlékeztek meg a Rákóczi-főiskolán az 1956-os forradalomról és szabadságharcról. A Belány Róbert rendezte A vezér nélküli forradalom című dokumentumfilmben történészek és egykori ’56-osok számolnak be a forradalomról és az azt követő véres megtorlásokról. Az Elfojtott forradalom címet viselő poszterkiállítás pedig dr. Váradi Natália kutatómunkája révén feltárt KGB-s dokumentumok tükrében mutatja be a szabadságharcot.
A rendezvényt dr. Váradi Natália történész, a „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány irodaigazgatója nyitotta meg, aki emlékezőbeszédében kiemelte, hogy az ’56-os eseményekre emlékezés nemcsak kötelesség, de nagy felelősség is. A szabadságharc történéseit felidézve elhangzott, hogy a forradalom eseményei az egész magyarságot megmozgatták, hiszen az anyaországtól elcsatolt területeken is voltak szimpátiatüntetések. „A magyar emberek az egész világnak megmutatták, hogy az összetartozás, a nemzettudat, a magyarságérzet mire képes – ezért ők a hősök. A hősök pedig mindig élnek, hiszen emlékük örök. Ők azok, akik a helyes utat választják minden körülmény között, akik irányt mutatnak több száz vagy ezer év távlatából is” – mondta Váradi Natália, majd hozzátette, hogy a diktatúra vezetői önmagukat mindenhatónak gondolták, és az idő uraiként viselkedtek. Az ’50-es években is kézben tartották a jelent, igény szerint átírták a múltat, és azt gondolták, megszerezték a jövőt is, de 1956 októberében bebizonyosodott, hogy nincs következmények nélküli világ.
A vezér nélküli forradalom című filmet megdöbbenéssel nézték a főiskolai diákok és tanáraik egyaránt. A filmben az egykori veszprémi egyetemi hallgatók mellett megszólal Milován Sándor kárpátaljai ’56-os, és a korszakot kutató történészek, dr. Váradi Natália és dr. Dupka György is. A poszterkiállításon állami szervek közötti levelezésekbe nyerhettünk betekintést, de megtudhattuk, hogy milyen események zajlottak 1956-ban Mezőkaszonyban vagy épp Nagyszőlős környékén.
Tóth János