Kárpátaljai Közéleti Vezetőképző – harmadik képzési alkalom
A kárpátaljai magyarság megmaradásának érdekében nélkülözhetetlen a jövő nemzedékének politikai „kiképzése” is. Ennek érdekében indította el második etapját a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Kárpátalján.
A művelt és lelkes fiatalokból álló társaság Beregszász és Ungvár után nyugatabbra vette az irányt, hisz a rövid budapesti állomásozást követően Brüsszelbe repültek, hogy testközelből is betekintést nyerjenek az európai politika mikéntjeibe. Ez alatt az úgynevezett „rövid állomásozás” alatt minden résztvevőnek be kellett mutatnia a heteken át készült, aprólékosan megtervezett politikai beszédét a többiek előtt, melyeket követően a visszajelzéseket és építő kritikákat Hollik István, a Fidesz kommunikációs igazgatója, Kereki Gergő, a Mandiner főszerkesztő-helyettese, valamint Dobsa István, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség Ifjúsági Szervezetének elnöke fogalmazott meg az MCC budapesti központjában.
A második képzési nap már Brüsszelben folytatódott, ahol a diákok első útja az Európai Parlamentbe vezetett, ahol Bocskor Andrea európai parlamenti képviselő tartott tanulságos előadást Kárpátaljáról Brüsszelbe címmel. Az előadást követően a képviselő asszony munkatársai vezették körbe a fiatalokat az intézményben. A közös ebéd után Vincze Lóránt, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) elnöke, európai parlamenti képviselő számolt be a kisebbségek helyzetéről az Európai Unióban Kisebbségek Európája címmel. A témánál maradva, de helyszínt váltva a következő programra a csapat átsétált az Európai Bizottság épületébe, ahol Várhelyi Olivér szomszédságpolitikáért és bővítésért felelős biztos várta a Vezetőképző résztvevőit. A Kisebbségek helyzete a szomszédságpolitikában című előadást követően mindenkinek lehetősége volt kérdéseket feltenni a kabinet tagjainak, akik készségesen válaszoltak azokra.
A harmadik nap Magyarország Európai Unió melletti Állandó Képviseletére érkeztek a leendő vezetők, ahol Rusz Harry Alex, rendkívüli és meghatalmazott nagykövet, kül- és biztonságpolitikai képviselő számolt be az intézmény munkájáról. Ezt követően a program az Európai Parlamentben folytatódott, ahol Hölvényi György európai parlamenti képviselő válaszolta meg a felé érkezett kérdések sokaságát. Ahhoz, hogy megértsük egy dolog jelenét, fontos ismernünk a létrejöttét, kialakulását is. Nincs ez máshogy az Európai Unióval (EU) sem, melynek történetét az Európai Történelem Házában élhette át a csapat. Ez a hat emeleten át történő, interaktív és egyénileg végigjárható tárlat mély betekintést szolgáltat kontinensünk és az EU történelmébe, változásaiba és viszontagságaiba.
A tartalmas tapasztalatszerzést követően először Budapestre, majd onnan Kárpátaljára érkeztek haza a programban részt vevők. A következő, egyben utolsó képzési hétvége helyszínéül Budapest szolgál, amely alkalommal a résztvevők kézhez kapják diplomájukat.
Simon Dávid,
a Kárpátaljai Közéleti Vezetőképző alumnusa