Az EMNT az Európa Tanácsnál emel panaszt Románia ellen Ludovic Orban PNL-elnök székelyföldi beszéde miatt
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) magyarellenes programbeszédnek, a Székelyföld elrománosítására tett felhívásnak tartja Ludovic Orban liberális pártelnök Székelyföld etnikai összetételének módosításáról szóló csíkszeredai nyilatkozatát, és az Európa Tanácsnál (ET) emel panaszt Románia ellen a kisebbségvédelmi keretegyezmény megsértése miatt – derült ki az EMNT elnökségének az MTI-hez minap eljuttatott állásfoglalásából.
A Tőkés László EMNT-elnök által aláírt nyilatkozat szerint a kormányon lévő Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke „a Ceausescu-féle asszimilációs politika posztkommunista zászlóvivőjeként” arra buzdította a PNL Hargita megyei pártaktíváját, hogy a térség gazdasági potenciáljának fejlesztése révén annak etnikai összetételét is igyekezzenek megváltoztatni.
Az állásfoglalás szerzői hangsúlyozzák: a bukaresti képviselőház elnöki tisztségét is betöltő PNL-elnök nyilatkozata a diktatúra legsötétebb éveit idézi, amikor is „a nacionálkommunista homogenizációs politika legfőbb célja volt a magyarlakta vidékek etnikai arányának visszafordíthatatlan megváltoztatása”.
A közlemény leszögezi: Ludovic Orban Székelyföldön elhangzott „magyarellenes programbeszéde” teljességgel ellentétes az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló, Románia által is elfogadott keretegyezményével, amely kimondja, hogy a részes felek tartózkodnak olyan intézkedések meghozatalától, amelyek a nemzeti kisebbségek által lakott területeken fennálló etnikai arányok megváltoztatására irányulnak.
A PNL szeptemberi tisztújító kongresszusán újabb elnöki megbízatásra pályázó Ludovic Orban két hete pártja székelyföldi szervezeteit kereste fel. A politikus „odafigyelést” ígért annak érdekében, hogy minden letelepedni vágyó vállalatot Hargita megyébe irányítsanak.
„Ha a térséget sikerül a potenciáljának megfelelően fejleszteni, látni fogják, hogy az etnikai összetételt is jelentősen meg lehet változtatni [...]. Ha itt termelő kapacitások alakulnak ki, és szükség lesz a munkaerőre, nyilvánvaló, hogy jönnek majd munkakeresők is. [...] Arra is gondoltam: miért ne tehetnénk Csíkszeredába valamilyen hatóság vagy országos ügynökség székhelyét?” – mondta Csíkszeredában a bukaresti kormánykoalíció legnagyobb pártjának elnöke.
(MTI/Kárpátalja)