Emlékműavatás Bótrágyon
Olvasói levél
2021. december 5-én a bótrágyi református templom kertjében felavatták az 1956-os forradalom 65. évfordulója alkalmából felállított turulmadaras emlékművet.
Az avatóünnepséget megtisztelte jelenlétével dr. Gyebnár István beregszászi magyar konzul, aki köszöntőjében kiemelte a hasonló kezdeményezések fontosságát. Örömét fejezte ki, hogy vannak erős, összetartó közösségek, akiknek fontos történelmi értékeink megőrzése. A konzul úr biztosította a helyi közösséget az anyaország mindenkori támogatása felől.
Radvánszky Ferenc tiszteletes ünnepi köszöntőjében a Lukács evangéliuma 19. részének 10. verséről beszélt: „Mert azért jött az embernek Fia, hogy megkeresse és megtartsa, ami elveszett.”
„Jézus kijelenti, hogy együttérez velünk. A történelemben kevésszer tapasztaljuk az együttérzést. Az önkijelentés üzenete a kapaszkodás lehetősége. Jézus azt üzeni, hogy bele kapaszkodhatunk, felvállal és megtart minket. A megtartást hangsúlyozza az »ami« rámutatás. Jelentése: aminek van értelme, vagyis rendezőelv az életben. Jézus minket mint önazonossággal és küldetéssel rendelkező népet megkeresett és meg akar tartani. Egyetlen nemzeti esélyünk az együttérző, kereső és megtartó Urat elfogadni” – fogalmazott a lelkipásztor.
Horváth Árpád, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) Bótrágyi Alapszervezetének elnöke felelevenítette a 65 évvel ezelőtt történt eseményeket, párhuzamot vonva az 1848-as és 1956-os események között, amelyek a magyar nép szabadságvágyát szimbolizálják. „A szabadság lavináját az egyetemisták pontokba foglalt követelései indították el október 22-én. Mind 1848 márciusának idusán, mind 1956. október 23-án az ifjúságé volt a döntő szerep. A forradalmat kegyetlenül vérbe fojtották, de az ellenállás nem tört meg, hanem folytatódott. Akkor egy világeszmével, a kommunizmussal és a mögötte álló hatalmi gépezettel vette fel nemzetünk a kétségbeesett harcot, amely koholt vádak alapján ártatlan emberek közé lövetett, ezreket ítélt többéves Gulágra. Most pedig az emberi szabadság, a nemzetek, a családok és a vallások ellen irányuló globalista szemléletek ellen kell fellépni, ezenfelül nekünk itt, Kárpátalján, a XXI. században az alapvető jogainkért kell nap mint nap megharcolnunk – ilyen az anyanyelv használata vagy az anyanyelven való tanulás joga. Ehhez kell példát vennünk az ’56-os fiataloktól! Őrizze emléküket, hősies helytállásukat a most felállított emlékmű! – hangsúlyozta Horváth Árpád alapszervezeti elnök.
Az emlékműállítás Magyarország Kormánya és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával valósult meg.
Horváth Árpád