A háború miatt egyszerűsödik a ZNO
Körvonalazódni látszik az idei felsőoktatási felvételi eljárás menete, miután a háború kitörése miatt az oktatási hatóságok korábban kénytelenek voltak lemondani a külső független értékelés (ZNO) megrendezéséről a hagyományos keretek között.
Szerhij Skarlet oktatási és tudományos miniszter múlt pénteki sajtótájékoztatóján felvázolta, hogy mire számíthatnak a felvételizők. Kijelentette, hogy 2022-ben a háborús viszonyok között a külső független értékelés egyszerűsített formában kerül megrendezésre. Ezek szerint a felvételizők országos, több tantárgyból álló összevont tesztet írnak. A három kiválasztott tárgy: ukrán nyelv, matematika és Ukrajna története.
„Igyekeztünk megőrizni a ZNO azon alapjait, amelyek évek óta élvezik a szülők és a tanulóifjúság vitathatatlan bizalmát a felvételi vonatkozásában. A ZNO egy egyszerűsített analógját választottuk, a teljes általános középfokú oktatáson alapuló, a felvételizést és a felsőfokú végzettség megszerzését szolgáló ún. Nemzeti Multidiszciplináris Tesztet (NMT)” – mondta Skarlet.
Szerinte az ukrán nyelv, a matematika, Ukrajna története azok a tantárgyak, amelyeket minden érintett megközelítőleg azonos körülmények között tanul. Emellett az ukrán és a matematika kötelező tárgyai az Állami Összegző Attesztációnak is. Mint elhangzott, a tesztben nem lesznek kérdések ukrán irodalomból.
Az NMT eredménye három önálló érdemjegyből tevődik össze, amelyeket mindjárt a teszt megírása után kihirdetnek. A teszt hatvan feladatot-kérdést tartalmaz, ezek megoldására-megválaszolására 80 perc áll a felvételizők rendelkezésére. Az NMT feladatai megfelelnek az tantárgyi ZNO-k programjainak, és a ZNO-tesztekben alkalmazott feladatokhoz hasonlítanak majd.
A miniszter jelezte, a tesztírásra „offline” kerül sor, azaz a jelentkezőknek meg kell jelenniük a kijelölt helyszínen. Biztonsági megfontolásokból a tesztírást nem egyetlen napon rendezik meg, hanem egy bizonyos időszak (előreláthatóan 10–15 nap) áll majd a diákok rendelkezésére, hogy megjelenjenek és megírják a tesztet. A szervezők minden napra új kérdéssort állítanak össze, ami megakadályozza a feladatok kiszivárgását. Légiriadó esetén a tesztírást félbeszakítják, a résztvevőket biztonságos helyre kísérik. Miután a riadót lefújták, folytatódhat a munka.
A sajtótájékoztatón elhangzott, a továbbtanulni szándékozók felhasználhatják a felvételihez az előző három évben (2019–2021) szerzett ZNO-tanúsítványaikat, ugyanazon feltételekkel, amelyek a megszerzésük évében voltak érvényesek.
A felsőoktatásba való jelentkezés egy további feltétele lesz az úgynevezett motivációs levél. A diákok motivációját feltárni hivatott dokumentum előreláthatóan különböző súllyal esik majd latba a költségvetésből finanszírozott hallgatói helyekre pályázók és az önköltséges képzésre jelentkezők esetében. Így a költségvetési helyekre pályázóknál csak az azonos felvételi pontszámot elért jelentkezők rangsorolására szolgálna, míg a „szerződéseseknél” akár a jelentkezők rangsorolásának alapja is lehet.
Az oktatási és tudományos miniszter a különböző szakokra megállapított felvételi ponthatárokról is szólt. Így az általános középfokú végzettség alapján történő felvétel esetén (a költségvetésből finanszírozott helyekre) a ponthatár 125 pont. Az egészségügyi szakokra, köztük gyermekgyógyászatra, fogászatra jelentkezőknél 150 pont a megkövetelt alsó határ. A magiszteri szintű gyógyszerészet és ipari gyógyszerészet képzésekre jelentkezőktől 130 pontot, a leendő szakjogászoktól, közigazgatási szakemberektől, a nemzetközi kapcsolatok szakra jelentkezőktől 140 pontot várnak el.
Miután elmarad a hagyományos ZNO, az Ukrán Oktatásminőség-értékelési Központ (UCOJaO) weboldalán igyekszik tájékoztatni a felsőoktatásba jelentkezőket a további teendőkről. Közölték, egyelőre nem áll módjukban részletes tájékoztatást adni a ZNO menetéről, „de azt biztosan állíthatjuk, hogy bármilyen megmérettetéshez megerősített információkra van szükség a lehetséges résztvevőkről”.
Aki korábban regisztrált a ZNO-n való részvételre, azaz kitöltötte a regisztrációs lapot, összegyűjtötte a regisztrációhoz szükséges okmányokat és átadta azokat oktatási intézménye vezetőjének (vagy önállóan küldte meg az UCOJaO helyileg illetékes regionális központjába), az máris potenciális résztvevője a tesztírásnak. Valószínűleg sokan rendelkeznek már a ZNO résztvevőjének tanúsítványával, azaz beléphetnek az egyéni információs fiókjukba – amelynek felhasználói neve és jelszava szerepel a tanúsítványon –, ahol megtalálhatják az őket érintő információkat. Az UCOJaO azt ígéri, weboldalán (testportal.gov.ua) ad majd tájékoztatást arról, hogy mikor érdemes felkeresni az információs fiókot. Azok számára, akik még nem rendelkeznek felhasználói névvel és jelszóval, a közeljövőben ígértek tájékoztatást arról, hogyan léphetnek be a saját információs fiókjukba.
Azokat az idén érettségiző diákokat (líceumi tanulókat, a koledzsek I–II. évfolyamainak hallgatóit), akik esetleg még nem regisztráltak a ZNO-ra, arra kérik, hogy április 9-ig hozzák létre a regisztrációs lapjukat. Külön felhívják a figyelmet a személyes adatok pontos feltüntetésére. Amennyiben mód van rá, nyomtassák ki a regisztrációs lapot, töltsék ki kézzel a tesztelésre való jelentkezéshez szükséges kérvényt, csatolják a személyazonosság igazolására szolgáló okmány másolatát (esetleg az egészségügyi igazolást a speciális tesztírási feltételek biztosításához) és adják át oktatási intézményük vezetőjének. Ha erre nincs mód, elég a regisztrációs lap létrehozása az NMT megírásához – biztosítottak.
Ugyancsak a regisztrációs lap létrehozását kérik április 9-ig azoktól, akik már rendelkeznek érettségivel, de még nem jelentkeztek az idei ZNO-n való részvételre. Amennyiben mód van rá, nyomtassák ki a regisztrációs lapot, töltsék ki kézzel a tesztelésre való jelentkezéshez szükséges kérvényt, csatolják a személyazonosság igazolására szolgáló okmány másolatát (esetleg az egészségügyi igazolást a speciális tesztírási feltételek biztosításához) és küldjék meg az okmánycsomagot az UCOJaO Vinnicjai Regionális Központjának címére (вул. Київська, 46, м. Вінниця, 21009). Ha a postai küldemény feladása nem lehetséges, küldhetik a dokumentumokat a következő e-mail-címre: vintest@vn.testportal.gov.ua. A levél tárgyában tüntessék fel a küldő vezetéknevét, valamint azt, hogy regisztrációs dokumentumokról van szó.
(hk/testportal.gov.ua/pravda.com.ua)