Adózás hadiállapot idején

2022. április 25., 10:29 , 1104. szám

„Hogyan változtak a vállalkozások adózására vonatkozó előírások a háború kitörése után?”

– Hatályba lépett Az Ukrajna Adótörvénykönyve és Ukrajna egyéb jogszabályai módosításáról normáik érvényesülését illetően a hadiállapot idején elnevezésű törvény (Закон України від 15 березня 2022 року № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану»), amely bizonyos változásokról rendelkezik az adózás terén.

Így 2022. április 1-jétől a hadiállapot idején az egységes adót fizető egyéni vállalkozók (FOP) I. és II. csoportjába tartozók esetében az egységes adó megfizetése önkéntes alapon történik. Vagyis aki a hadiállapot idején nem kíván adót fizetni, egyszerűen nem tölt ki bevallást erre az időszakra.

Az egyszerűsített adózási rendszert választó, az egységes adót fizetők II. és III. csoportjába tartozó egyéni vállalkozók, valamint a III. csoportba tartozó jogi személyek mozgósítás idején belátásuk szerint dönthetnek úgy, hogy a katonai szolgálatra behívott munkavállalók után nem fizetnek egységes szociális hozzájárulást.

Április 1-jétől azok az egyéni vállalkozók és jogi személyek, akiknek a bevétele az előző naptári évben nem haladta meg a 10 milliárd hrivnyát, áttérhetnek az egységes adót fizetők III. csoportja számára a bevétel 2%-ában megállapított adó fizetésére az alábbiak figyelembevételével:

• az egységes adót választókat nem érintik a foglalkoztatottak számára vonatkozó korlátozások;

• az egységes adót fizetők nem fizetnek áfát (bizonyos kivételektől eltekintve);

• az egységes adó előlegét havonta, a hónap 15. napjáig kell befizetni, az előző hónap eredményei alapján;

• az adóbevallást negyedévente, a negyedéves adatszolgáltatásra előírt határidőig kell benyújtani.

Ugyanakkor nem válhatnak egységes adót fizetőkké azok a gazdasági szereplők, akik/amelyek:

• szerencsejátékok, sorsjátékok és fogadások szervezésével és lebonyolításával foglalkoznak;

• valutaváltással foglalkoznak;

• jövedéki terméket állítanak elő, exportálnak, importálnak és értékesítenek;

• ásványi anyagok kitermelését és értékesítését végzik;

• bizonyos típusú pénzügyi tevékenységeket folytatnak, ideértve a biztosítási (viszontbiztosítási) brókereket, bankokat, hitelszövetkezeteket, zálogházakat, lízingcégeket, biztosítótársaságokat, befektetési alapokat és társaságokat stb.

A 2%-os adókulccsal adózó adófizető a hadiállapot megszűnését követő naptári hónap kezdetétől tér vissza az egységes adórendszerre való átállás előtt alkalmazott adózásra.

Idén március 1-jétől a hadiállapot megszűnésének vagy eltörlésének évét követő esztendő december 31-ig az adóalanyok mentesülnek a földadó, valamint az állami és közösségi tulajdonú földterületek bérleti díjának megfizetése alól azon magán- vagy jogi személyek tulajdonában, illetve használatában (beleértve a bérletet) lévő földrészlegek után, amelyeken harcok dúlnak (dúltak), amelyeket ideiglenesen megszálltak az Oroszországi Föderáció fegyveres erői, valamint amelyeket a területileg illetékes katonai igazgatás robbanószerkezetek által szennyezettnek nyilvánított, és/vagy amelyeken erődítmények találhatók.

A fentebb felsorolt esetekben a földért adófizetésre kötelezettek mentesülnek az általános minimális adókötelezettség lerovása alól a 2022-es és 2023-as adóévekért. Ők a 2022-es adóévben a környezetvédelmi adó megfizetése alól is mentesülnek.

Változások történtek az adóhatósági ellenőrzések terén is. A hadiállapot idején csak azon bevallások tényleges helyszíni ellenőrzése engedélyezett, amelyekhez az áfának a költségvetésből történő visszaigénylése iránti kérelmet mellékeltek.

A tényleges adóellenőrzés (az adófizető működési helyén) célja lehet:

• a készpénzforgalmat szabályozó előírások betartása;

• a készpénzes tranzakciók lebonyolítása;

• az előírt engedélyek és tanúsítványok meglétének igazolása;

• a munkavállalók munkaviszonyának dokumentálására vonatkozó jogszabályi előírások betartása a munkáltató részéről;

• az elszámolási műveletek rendjének betartása az adófizetők által.

A hadiállapot idején minden egyéb ellenőrzés tilos, a február 24. előtt megkezdett és le nem zárt ellenőrzéseket pedig a hadiállapot végéig fel kell függeszteni.

A szóban forgó jogszabály az ismertetetteken kívül egyéb módosításokról is rendelkezik. 

hk