Édesanyák hete a Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesületénél
A Kárpátalja magyar nagycsaládjait egyesítő és támogató Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesülete (KMNE) alapítása óta immár tíz éve feladatának tekinti tagcsaládjai szellemi és anyagi támogatása mellett azok kikapcsolódási lehetőségeinek bővítését is. Rendezvényeik fókuszában a család, annak egysége és ereje áll, ugyanakkor külön figyelmet fordítanak az édesanyákra és édesapákra is, akik számára olyan programokat szerveznek, melyek alkalmával kis időre félretehetik a mindennapi problémákat és erőt meríthetnek. Ilyen program az Édesanyák hete is, melyet hagyományosan az anyák napját megelőző napokban szerveznek meg. Idén a testi-lelki feltöltődést a beregszászi és tiszaújlaki fürdőzés, valamint a Munkácsy Mihály Magyar Házban tartott mentálhigiénés foglalkozás nyújtotta.
A koronavírus-járványt és a pandémia miatti szigorú korlátozásokat követően napjainkban Oroszország és Ukrajna háborúja nyomja rá bélyegét mindannyiunk életére. Az oktatási intézményekben fennálló kényszerszünetek okán óriási nyomás nehezedik az otthon melegét őrző édesanyákra is, hiszen sok esetben ők maradtak otthon gyermekeikkel.
A KMNE által számukra szervezett programok sikerét jelzi az is, hogy milyen szép számban gyűltek össze csütörtök délután a Munkácsy Mihály Magyar Házban, ahol elsőként Szilágyiné Tóth Gabriella, az egyesület alelnöke köszöntötte a megjelenteket. Aláhúzta, hogy a KMNE a családi programok szervezése mellett fontosnak tartja, hogy az édesanyákat külön is megszólítsa, ezáltal alkalom nyílik a feltöltődésre, a hangulatos és közvetlen beszélgetésekre is.
Tarpai József, a KMNE elnöke külön köszöntötte az édesanyákat, majd elmondta, hogy a szerveztük az Emberi Erőforrások Minisztériuma által felajánlott új mesekönyvadománnyal gazdagodott, melyet Magyarország Ungvári Főkonzulátusának képviselői adtak át ünnepélyes keretek között.
Magyarország Ungvári Főkonzulátusának képviseletében az egybegyűlteket Albertné Simon Edina konzul köszöntötte. Beszédében a család fontosságát, valamint az édesanyák meghatározó szerepét hangsúlyozta: a különböző korok és rendszerek ugyan váltják egymást, egyben azonban változatlan marad a társadalom: „Az emberiség legalapvetőbb, legkisebb, de egyben a legfontosabb egysége a család. Annak pedig összetartó ereje, gondviselője az édesanya. Az anyák ünneplése egyben a születés, a gyermek, a gyarapodás, a jövő ünnepe is.” Az édesanyák nemcsak láthatatlanul, észrevétlenül hordozzák vállukon mindannyiunk lelki terheit, gondjait, de megteremtik azt a melegséget, otthont, elfogadást és befogadást, ami nélkül rideggé, igazi otthon nélkülivé válna ez a világ. Az édesanya az, aki számára mi – kortól függetlenül –, a gyermekei vagyunk a legfontosabbak, akivel megoszthatjuk örömeinket, gondjainkat, aki aggódik miattunk, aki örül sikereinknek, és akihez mindig hazatérhetünk – fogalmazott a magyar diplomata, hozzátéve: ezért is nagy fájdalom, hogy idén Ukrajnában – és Ukrajnán kívül is – sok édesanya egyedül, vagy szeretteitől távol kénytelen ezt a megható ünnepet tölteni.
Az ukrajnai édesanyák nemzetiségtől függetlenül számíthatnak Magyarországra és a magyar kormány támogatására – jelentette ki Albertné Simon Edina, kiemelve Magyarország szerepvállalását az Ukrajnában kialakult humanitárius katasztrófa enyhítésében. „Olyan világot szeretnénk, ahol megvédhetjük az édesanyákat, a nagymamákat, a gyermekeket és a családot, ehhez pedig a mihamarabbi béke megszületésére van szükség” – hangsúlyozta az ungvári magyar konzul.
Szólt a jelenlévőkhöz, és beszédében a társadalom legkisebb, azonban a legfontosabb közösségének, a családnak a szerepét nyomatékosította Gulácsy Dániel munkácsi református lelkész, majd elmondott egy imát az édesanyákért.
A program fő részeként Szabó Zita mentálhigiénés szakember, a Kárpátaljai Magyar Mentálhigiénés Társaság alapító elnökének vezetésével az anyukák olyan interaktív foglalkozáson vettek részt, amelyen lehetőség nyílt önmaguk jobb megismerésére, tapasztalataik, örömeik, illetve gondjaik megbeszélésére, megosztására. A szakember rámutatott arra, hogy sok esetben úgy lehet elérni leghatékonyabban a gondolatok és a jellem formálását, ha egy szobrász munkájából merítkezünk, aki az alaphoz nem hozzátesz, hanem lefaragja a fölösleget. Ez okozhat nehézségeket, az igazság azonban így kerülhet a felszínre – magyarázta.
Az alkalom végén az anyukák választhattak egy-egy meséskönyvet gyermekeik számára, ugyanakkor az egyesület gondoskodik arról is, hogy a jelenleg távoktatásban részt vevő gyerekek is kapjanak a könyvadományból. A programsorozat a magyar kormány, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. és Grezsa István miniszteri biztos támogatásával valósult meg.
CsA