Megállapodás született az újabb Oroszország elleni szankciókról

2022. június 1., 08:13 , 1110. szám

Megállapodás született az európai uniós tagállamok között az orosz olaj unióba tartó exportjának betiltásáról, az EU ezzel a lehető legnagyobb nyomást gyakorolja Oroszországra az Ukrajna elleni háborújának befejezése érdekében – jelentette be Charles Michel, az uniós tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke Twitter-üzenetében a soron kívüli, kétnaposra tervezett brüsszeli EU-csúcstalálkozó első munkanapját követően, kedd hajnalban. A találkozó zárónyilatkozata szerint a csővezetéken szállított nyersolajra a tilalom egyelőre nem terjed ki.

A tanácskozáson videokapcsolaton keresztül felszólalt Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, aki felszólította az európai vezetőket, hogy rendezzék nézeteltéréseiket és hagyják jóvá az újabb Oroszország elleni szankciócsomagot. Hangsúlyozta, az EU-n belüli megosztottság elmélyítése pontosan az, amire a Kreml törekszik.

Megjegyezte, hogy 52 nap háború telt el az Oroszország elleni ötödik szankciócsomag jóváhagyása óta.

„Nem hibáztatom egyikőjüket sem, Oroszország hibáztatható mindenért, ami történik, de gondolom, mindenki számára nyilvánvaló, hogy előrelépésnek kellene történnie a szankciók terén. Olyan előrelépésnek, hogy Oroszország elkezdje keresni a békét. [...] Miért tud még Oroszország eurómilliárdokat keresni az energiahordozóival? Miért működnek még mindig együtt a terrorista ország bankjai Európával és a globális pénzügyi rendszerrel? Miért aktívak még mindig az orosz propagandacsatornák, Oroszország információs fegyverei az EU-ban? Miért nem esnek még mindig szankciók alá a háborút támogató orosz kormánytisztviselők és az elnyomást nyíltan segítő bírák? [...] Csak a nagyobb egység segítségével találhatunk választ mindarra, amit Oroszország tesz ellenünk – és önök ellen” – hangsúlyozta Volodimir Zelenszkij.

Kijelentette továbbá, hogy elfogadhatatlan bármiféle kompromisszum Ukrajna szuverenitásának és területi integritásának kárára.

Ami az ET által elfogadott szankciócsomagot illeti, Charles Michel tájékoztatása szerint az olajembargó azonnal vonatkozik az Oroszországból származó olajimport több mint kétharmadára. Az orosz olaj kivitelének tilalma „hatalmas finanszírozási forrást vág el” Moszkva hadigépezetétől – húzta alá.

A tanácsi elnök arról is tájékoztatott, hogy az Európai Unió új szankciós csomagja „más kemény intézkedéseket is tartalmaz”, köztük azokat, amelyekkel a Szberbankot, Oroszország legnagyobb bankját kizárják a SWIFT néven ismert globális elektronikus fizetési rendszerből, három nagy orosz állami tulajdonú műsorszolgáltató uniós szolgáltatásának betiltásáról rendelkeznek, továbbá az Ukrajnában elkövetett háborús bűnökért felelősöket a megszorító intézkedések hatálya alá vonják.

Michel kijelentette azt is: az Európai Tanács, valamint a világ hét legfejlettebb iparú országa (G7) továbbra is segíti Ukrajnát azonnali likviditási szükségleteinek kielégítésében. A tanács továbbá készen áll arra, hogy 9 milliárd eurós támogatást nyújtson Kijevnek. „Erős és konkrét támogatást jelent ez Ukrajna újjáépítéséhez” – tette hozzá.

A tagállami vezetők zárónyilatkozatukban azt írták: megállapodtak abban, hogy a hatodik uniós szankciócsomag kiterjed az Oroszországból az EU-ba szállított kőolajtermékekre, átmeneti kivétellel a csővezetéken szállított nyersolajra. Hozzátették, hogy ezen a szinten is a lehető leghamarabb visszatérnek az átmeneti kivétel kérdéséhez. Kiemelték továbbá, hogy az olajszállítás hirtelen megszakadásának esetére, az ellátás biztonságának érdekében vészhelyzeti intézkedésekről is megállapodtak.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke üzenetében üdvözölte a megállapodást, és közölte: a megszorító intézkedések az év végére az Oroszországból az Európai Unióba irányuló olajkereskedelmet mintegy 90 százalékkal fogják csökkenteni.

Sajtótájékoztatóján az uniós bizottság elnöke reményét fejezte ki, hogy a fennmaradó – elsősorban a Barátság kőolajvezetéken érkező – mintegy 10 százalékról is hamarosan megegyezés születik a tagállamok egyetértésével.

Ursula von der Leyen úgy vélte, hogy a Barátság kőolajvezetéken Magyarországra érkező orosz olaj pótolható a Horvátországba tengeri úton szállított nyersanyaggal az Adria olajvezeték kapacitásának növelésével. Elmondása szerint Magyarországnak elegendő ideje lesz arra, hogy a más forrásból származó olaj felhasználására álljon át.

(zzz/eurointegration.com.ua/MTI/pravda.com.ua)