Égi háború, avagy mi történt a drónnal?
Orosz vadászrepülőgép ütközött amerikai drónnal a Fekete-tenger felett. Ennek következtében az amerikai pilóta nélküli repülő szerkezet (UAV) a tengerbe zuhant. Az incidens komoly feszültséget okozott az Egyesült Államok és Oroszország között. Világháború azért nem lett belőle.
Így látták az amerikaiak
Az Egyesült Államok tájékoztatása szerint az MQ–9 Reaper UAV – vagy drón – „rutinműveleteket” hajtott végre a nemzetközi légtérben, amikor két orosz repülőgép megpróbálta elfogni – írja az esetről a BBC News Ukrajina.
Az amerikai hadsereg európai parancsnoksága közölte, a két orosz Szu–27-es vadászgép „veszélyes és szakszerűtlen” elfogást hajtott végre a drón ellen március 14-én reggel közép-európai idő szerint 7 óra 3 perckor. Közleményük szerint az egyik orosz gép megütötte az MQ–9 légcsavarját, minek következtében az amerikaiaknak el kellett süllyeszteniük saját drónjukat.
„Az oroszoknak ez a veszélyes és szakszerűtlen tette majdnem mindkét gép lezuhanásához vezetett” – mondta James Hacker tábornok, az Egyesült Államok légierejének parancsnoka.
Hozzátette: az amerikai és szövetséges repülőgépek folytatni fogják a repülést a nemzetközi légtérben – a nemzetközi törvényeknek megfelelően. Az orosz legénység „agresszív cselekedetei” „veszélyesek, tévedéshez és nem szándékos eszkalációhoz vezethetnek” – hangsúlyozta a tábornok.
A Pentagon jelezte, hogy UAV már a teljes körű ukrajnai háború kezdete előtt is repült a Fekete-tenger térsége felett.
„Ez egy fontos és forgalmas nemzetközi tengeri szállítási csomópont, ezért számunkra nem szokatlanok a repülések a nemzetközi légtérben” – magyarázta Patrick Ryder, az amerikai védelmi minisztérium szóvivője rámutatva, hogy az orosz gép is megsérült az esetben.
A Fehér Ház közlése szerint Joe Biden elnököt is tájékoztatták az esetről. Ezenkívül Anatolij Antonovot, Oroszország washingtoni nagykövetét bekérették a külügyminisztériumba.
Orosz reakció
Az orosz védelmi minisztérium is kommentálta az esetet. A tárca közleménye szerint március 14-én reggel Oroszország légi- és űrerőinek légtérfigyelési eszközei a Fekete-tenger felett, a Krím félsziget térségében egy amerikai pilóta nélküli repülő szerkezet haladását észlelték „az Oroszországi Föderáció államhatárának irányába”.
„A pilóta nélküli légi jármű kikapcsolt transzponderekkel (radar-válaszjeladókkal – a szerk.) repült, megsértve annak a különleges katonai művelet (Oroszországban máig így nevezik az ukrajnai háborút – a szerk.) végrehajtására létrehozott ideiglenes légtérhasználati rendű övezetnek a határait, amelyről a nemzetközi légtér minden használóját tájékoztattuk, és amelyet a nemzetközi normáknak megfelelően bejelentettünk” – fogalmaztak Moszkvában.
Az orosz közlemény szerint a „légtérsértő azonosítása érdekében” vadászgépeket küldtek fel.
„Moszkvai idő szerint 9 óra 30 perc körül hirtelen manőverezés eredményeként az MQ–9 pilóta nélküli repülő szerkezet irányíthatatlan magasságvesztéssel járó repülésbe kezdett és a vízfelszínnek ütközött – közölte a védelmi minisztérium. – Az orosz vadászgépek fedélzeti fegyvereiket nem használták, a pilóta nélküli repülő szerkezettel nem léptek kontaktusba, és szerencsésen visszatértek az állomáshelyükül szolgáló repülőtérre.”
Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője utóbb elismerte újságíróknak, hogy katonai és diplomáciai vonalon egyaránt kapcsolatfelvételre került sor Oroszország és az Egyesült Államok között az incidens miatt.
Közzétették a felvételt
Az amerikaiak rövid mérlegelés után március 16-án közzétették az incidensről a szerencsétlenül járt drón által készített felvételt. Ezen látható, amint az orosz vadászgép üzemanyagot bocsát ki a drónra, miközben veszélyesen megközelíti az amerikai repülő szerkezetet. Ezután a felvétel megszakad.
Oroszország az eset után szinte azonnal közölte, hogy megkísérlik kiemelni a lezuhant szerkezetet a tengerből. Washingtonban semmit sem bíztak a véletlenre, a CNN amerikai tisztviselőkre hivatkozva jelentette, hogy az Egyesült Államok eltávolította a bizalmas szoftvereket a drónról, nehogy az oroszok titkos információkhoz jussanak. Erre állítólag mindjárt azután sor került, hogy az UAV ütközött az orosz vadászgéppel.
Verseny a roncsokért
Az amerikai elővigyázatosság indokoltnak bizonyult. Március 16-án az orosz ForPost internetes kiadvány jelentette, hogy az orosz hadihajók megtalálták az UAV-t. A szerkezet maradványaira mintegy 60 km-re Szevasztopoltól, a tenger fenekén, 850–900 méteres mélységben bukkantak rá. A zuhanás helyszínét és környékét őrzik, s mérlegelik, miként lehetne a felszínre emelni a maradványokat. Moszkvában közölték, rendelkeznek a kiemeléshez szükséges eszközökkel. A portálnak nyilatkozó szakértő nem is tagadta, hogy az orosz védelmi minisztériumot érdekli a drón belső elektronikus „tölteléke”, valamint a hajtóműve. Megjegyezte ugyanakkor, nem kizárt az a forgatókönyv, hogy az amerikai erők megpróbálják megsemmisíteni a drónt, még mielőtt a felszínre emelnék.
Az orosz érdeklődés nem véletlen. Az MQ–9 Reaper csapásmérő UAV ugyan nem a legmodernebb repülőeszköze az Egyesült Államok hadseregének, de bevált, s még mindig az élvonalhoz tartozik. Az eszközt a General Atomics Aeronautical Systems (a General Dynamics Corporation részlege) fejlesztett ki az Egyesült Államok és Nagy-Britannia légiereje és haditengerészete számára. Először még 2001. február 2-án emelkedett a levegőbe.
Hossza 11 méter, szárnyfesztávolsága 20 méter. Turbólégcsavaros motorral van felszerelve, amely lehetővé teszi, hogy több mint 400 km/h sebességet érjen el. A maximális repülési magasság 13 000 méter. Akár 24 óráig is képes a levegőben maradni. Legfeljebb 4 levegő-föld rakétát és 2 légibombát vihet magával.
Nem tör ki a világháború
A Fekete-tenger feletti incidens hatására érzékelhetően nőtt a feszültség világszerte, a NATO vadászgépei az utóbbi napokban több orosz katonai gépet is elfogtak „válaszul”. Szakértők mégsem tartanak attól, hogy az eset közvetlen amerikai–orosz konfliktussá fajul.
A korrespondent.net által idézett Institute for the Study of War (ISW) specialistái rámutatnak, hogy az orosz légierő évtizedek óta alkalmaz megfélemlítési taktikát az amerikai és szövetséges repülőgépek és hajók ellen anélkül, hogy ez konfliktushoz vezetett volna. Hozzáteszik: Oroszország és az Egyesült Államok elnökei önállóan döntik el, hogyan reagálnak az ilyen incidensekre, mivel pedig mindkét fél jelezte, hogy kerülni kívánják a nyílt konfliktust, nem várható eszkaláció.
Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter is „rutinincidensnek” nevezte a történteket a BBC-nek adott interjújában, hozzátéve, hogy nem számít diplomáciai eszkalációra. Megjegyezte azonban, „amíg Oroszország ellenőrzi a Krímet, az ilyen incidensek elkerülhetetlenek lesznek, és a Fekete-tenger nem lesz biztonságos hely”.
„Tehát az ilyen incidensek megelőzésének egyetlen módja az, hogy Oroszországot ténylegesen kiűzzük a Krímből” – tette hozzá.
(ntk/bbc.com/korrespondent.net/sevastopol.su)