A határátlépéshez szükséges okmányokról
„Azt hallottam, hogy a férfiaknak igazolás kell a vojenkomátról, ha külföldre akarnak utazni. Milyen igazolás szükséges?”
– Elöljáróban szögezzük le: nem létezik olyan előírás, amely kivétel nélkül mindenki számára, minden esetben kötelezővé tenné a territoriális toborzó és szociális támogatási központ (TTSZTK) igazolásának felmutatását a határon az ország elhagyásakor. Hogy milyen okmányok, dokumentumok szükségesek a határ átlépéséhez, az minden esetben attól függ, hogy ki s milyen célból kívánja elhagyni az országot.
Vegyük sorra mindenekelőtt, hogy a férfiak közül ki jogosult elhagyni az országot hadiállapot idején:
• aki még nem töltötte be a 18. életévét, és aki már elmúlt 60 éves;
• az 1., 2. vagy 3. kategóriás rokkantak;
• akit a TTSZTK-ban a katonaorvosi bizottság véleménye alapján katonai szolgálatra teljesen alkalmatlannak nyilvánítottak;
• aki rokkant személyt vagy olyan személyt kísér külföldre, aki az orvosi bizottság véleménye alapján állandó gondozásra szorul;
• akinek három vagy több kiskorú gyermeke van, esetleg egyedül neveli gyermekét, mivel az anyja meghalt vagy megfosztották szülői jogaitól;
• aki gyermeket fogadott örökbe vagy a gyámja lett;
• aki kiskorú fogyatékos gyermeket nevel;
• aki fogyatékos személy hivatalos gondozója.
Lehetségesek további speciális esetek is (kiküldetés, munkavégzés, sport stb.), ezek részletes tárgyalása azonban meghaladná egy rövid ismertető kereteit.
Hogy az utazás céljától függően milyen okmányok szükségesek a határátlépéshez, azt két normatív dokumentum írja elő. Az egyik jogszabály az Ukrajna polgárai Ukrajnából való kiutazásának és Ukrajnába való belépésének rendjéről szóló törvény, amelynek 2. pontja rögzíti, hogy az ukrán állampolgárt Ukrajna elhagyására és az Ukrajnába való belépésre feljogosító okmányok:
• útlevél;
• diplomata útlevél;
• szolgálati útlevél;
• tengerészigazolvány;
• a legénység tagjának igazolványa;
• személyi igazolvány az Ukrajnába való visszatéréshez (feljogosít az Ukrajnába való belépésre).
A másik normatív dokumentum Az államhatár Ukrajna állampolgárai általi átlépésének szabályai (Правила перетинання державного кордону громадянами України, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 – у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. № 724), amely minden konkrét esetre vonatkozóan tartalmazza a határátlépéskor bemutatandó dokumentumok kimerítő felsorolását. Ezen túlmenően nem igényelhetnek öntől további dokumentumokat, okmányokat határátlépéskor.
Anélkül, hogy belebonyolódnánk a szükséges dokumentumok sorolásába, szögezzük le: a polgárnak minden esetben az ország elhagyására való jogosultságát igazoló dokumentumot kell felmutatni, s nem a TTSZTK engedélyét. Következésképpen a felsoroltak közül csupán egyetlen esetben lehet szükség a TTSZTK felkeresésére: ha a kiutazó személyt a TTSZTK-ban a katonaorvosi bizottság véleménye alapján katonai szolgálatra teljesen alkalmatlannak nyilvánították, de hivatalosan nem minősítették rokkanttá. Ugyanis akit rokkanttá nyilvánítottak, az a rokkantságát igazoló okmány alapján jogosult átlépni az államhatárt. Ellenkező esetben a hadköteles korú polgárnak szüksége van a katonaorvosi bizottság érvényes véleményére az alkalmatlanság megállapításáról, valamint az alkalmatlanságról e végzés alapján a katonakönyvben – a TTSZTK által kiállított egyéb nyilvántartási dokumentumban – eszközölt bejegyzésre.
Joggal kérdezheti, hogy mit tegyen, ha a határőrök mégis a TTSZTK által kiállított dokumentumot, igazolást követelnek öntől. Természetesen nem zárható ki, hogy a határőr az ellenőrzés során eltér a jogszabályokban rögzített követelményektől. Ilyenkor célszerű udvariasan emlékeztetni rá, hogy a vonatkozó jogszabályok, mindenekelőtt Az államhatár Ukrajna állampolgárai általi átlépésének szabályai című szabályzat milyen okmányok felmutatását írja elő. Esetleg megkérheti a tisztviselőt, hogy nevezze meg azt a rendelkezést, amelynek alapján kötelezővé vált a TTSZTK igazolásának felmutatása.
Kiegészíteném ezt azzal a tanáccsal, hogy utazás előtt keresse fel a határőrség hivatalos weboldalát (dpsu.gov.ua), amelynek egy külön rovata (Перетинанння державного кордону в умовах правового режиму воєнного стану) foglalkozik az államhatár hadiállapot idején történő átlépésének kérdéseivel, ahol tájékozódhat arról, miként értelmezi a határőrség a törvény betűjét.
hk