A beutazási tilalomról

2023. augusztus 15., 10:34 , 1171. szám

„Milyen esetekben tilthatják meg valakinek a beutazást a határon?”

– Mindenekelőtt tisztázzuk, hogy a beutazási tilalom elsősorban a külföldiekre vonatkozik. Ahhoz ugyanis a hatóságoknak nincs joguk, hogy megtagadják az ukrán állampolgártól a hazatérés lehetőségét.

Beutazási tilalmat rendelhetnek el az Ukrán Állami Határőrszolgálat (DPSZ), az Ukrán Állami Migrációs Szolgálat (DMSZ), az Ukrán Nemzeti Rendőrség és az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) szervei.

A beutazási tilalom a következő esetekben alkalmazható:

– Ukrajna nemzetbiztonsága érdekében vagy a közrend védelmében, illetve a szervezett bűnözés elleni küzdelem céljából;

– egészségvédelmi szempontokból, az ukrán polgárok és más Ukrajnában élő személyek jogainak és jogos érdekeinek védelme érdekében;

– ha az Ukrajnába beutazó személy a beutazási kérelemben tudatosan hamis adatokat közölt magáról, vagy hamis dokumentumokat nyújtott be;

– ha az útlevél vagy a vízum hamis, sérült, vagy nem felel meg az elfogadott mintának, esetleg más személyé;

– ha valaki megsértette a határátlépés szabályait, a vámszabályokat, az egészségügyi előírásokat vagy szabályokat Ukrajna határátkelőhelyén, vagy nem tett eleget az Állami Határőr- és/vagy Vámszolgálat tisztviselői és illetékesei jogos követeléseinek;

– ha a külföldi vagy a hontalan személy előző ukrajnai tartózkodása során nem tett eleget bírósági határozatnak vagy közigazgatási szankció kiszabására felhatalmazott állami hatóság határozatának, vagy az illetőnek az állammal, magán- vagy jogi személyekkel szemben egyéb teljesítetlen vagyoni kötelezettsége van;

– ha valaki Ukrajna ideiglenesen megszállt területére vagy a terrorellenes művelet területére az ukrán jogszabályokban rögzített eljárást megsértve lépett be vagy távozott onnan, esetleg kísérletet tett a belépésre ezekre a területekre az ellenőrző pontokat elkerülve.

A beutazási tilalom alkalmazásának ezek a feltételei nem vonatkoznak a menedékjogot, kiegészítő védelmet vagy menekültstátuszt kérőkre.

A beutazási tilalom a kiszabása jogalapjától függően 1, 3, 5 és 10 évre alkalmazható.

Az Állami Határőrszolgálat által kiszabott beutazási tilalom leggyakoribb esete az ukrajnai tartózkodási idő túllépése a külföldi által, majd az ezért a szabálysértésért kiszabott bírság megfizetésének elmulasztása. Az ilyen tilalmat rendszerint visszavonják a bírság megfizetése esetén.

A beutazási tilalom hatálya alá eső külföldiekkel belépésükkor Ukrajnába a határátkelőhelyen ismertetik a beutazási tilalomról szóló határozatot, megtiltják számukra a beutazást az országba, és visszaküldik abba az országba, ahonnan érkeztek, vagy abba az országba, amely kiállította az úti okmányukat. Útlevelükbe bejegyzés kerül a beutazási tilalomról a határozatban szereplő időtartamra.

Ne keverjük azonban össze a beutazási tilalomról (заборона в’їзду) szóló határozatot és a beutazást megtagadó (відмова у в’їзді) határozatot. Mint már tisztáztuk, a beutazási tilalom olyan közigazgatási (adminisztratív) intézkedés, amelyet meghatározott időtartamra alkalmaznak a törvényben rögzített esetekben. Ezzel szemben a beutazás megtagadása egyszeri adminisztratív intézkedés, amelyet a következő esetekben alkalmaznak:

– a külföldi nem tudja alátámasztani az utazása célját;

– a külföldi nem tudja kielégítően alátámasztani, hogy rendelkezik elegendő pénzügyi fedezettel ukrajnai tartózkodása teljes időtartamára;

– határátlépést kísérel meg, amikor beutazási tilalom van érvényben vele szemben.

Ha a beutazás megtagadása nem beutazási tilalom miatt történik, a személynek lehetősége van további dokumentumokkal alátámasztani beutazása célját és itt-tartózkodása anyagi fedezetét. Például meghívót szerez a fogadó féltől, esetleg új bankszámlakivonatra tesz szert. Ezek birtokában aztán elvben korlátlan számú alkalommal próbálkozhat a határ átlépésével más határátkelőhelyeken, más időpontokban is.

A beutazási tilalom megfellebbezhető közigazgatási eljárás keretében a határozatot hozó hatóság felettes szervénél, illetve a bíróságon.

A közigazgatási fellebbezés határideje a határozat megismerésétől számított 30 nap. A bírósági fellebbezés határideje a határozat megismerésétől számított 6 hónap. Tudni kell azonban, hogy az érintett személy a fellebbezés ideje alatt sem jogosult belépni Ukrajna területére.

A hasonló ügyekben tapasztalattal rendelkező jogászok szerint a közigazgatási fellebbezés gyorsabb a bíróságinál, általában egy hónapon belül kivizsgálják a panaszt. Ezzel szemben a bírósági fellebbezés hónapokat, akár egy évet is igénybe vehet attól függően, mennyire leterhelt a bíróság. Ennek ellenére az a tapasztalat, hogy a bírósági fellebbezés hatékonyabb a közigazgatásinál, mivel a bírák gyakrabban döntenek a panaszos javára, mint a hivatalnokok. A két eljárás egyébként nem zárja ki egymást, vagyis azután is lehet próbálkozni a bíróságon, hogy a közigazgatási fellebbezés nem járt sikerrel.              

hk