Az aradi tizenháromra és báró Perényi Zsigmondra emlékeztek Nagyszőlősön
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) emlékünnepséggel tisztelgett az 1848–49-es forradalom és szabadságharc leverését követő megtorlások áldozatai előtt. Az eseményen dr. Panyi Miklós, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára hangsúlyozta: „Október 6. gyásznap a Kárpát-medence és a diaszpóra magyarsága számára, de mindezeken túl erővel és büszkeséggel kell megteljünk, amikor hős mártírjainkra gondolunk.” Mint fogalmazott, az összmagyarság e nehéz időkben is egységesen kiáll a kárpátaljai magyarság mellett.
A megemlékező közösséghez szólva Panyi Miklós államtitkár megjegyezte: „A kárpátaljai magyar közösség a legnehezebb helyzetben van a másfél éve tartó háború miatt. Ezek az események összekötő kapcsok az egész Kárpát-medencei magyarság számára, és a kárpátaljai magyarság számára is. Az én látogatásom célja érzékeltetni, hogy fontos számunkra a kárpátaljai magyar közösség, és amiben tudunk, segítünk. […] Nemcsak a múltunkra lehetünk büszkék, de a XIX. századot követő politikai, történelmi és tudományos teljesítményünk is nagyon fontos, akárcsak a héten történt kimagasló magyar tudományos elismerések, hiszen két magyar Nobel-díjasunk is lett. Mindez olyan üzenet rejt, amibe a kárpátaljai magyarságnak is kapaszkodnia kell” – szögezte le az államtitkár.
A Nagyszőlősi 3. Sz. Perényi Zsigmond Középiskola udvarában megtartott eseményen Kudron Zoltán, a KMKSZ Nagyszőlősi Alapszervezetének elnöke köszöntve az egybegyűlteket elmondta: „Az 1848-ban kezdődő szabadságharc nemzeti színnel felírt tizenkét pontja végére az akkori önkényuralom az aradi tizenhárom vérével tett pontot. Báró Perényi Zsigmond is a megtorlás áldozata lett, emelt fővel vállalta a magyar szabad eszmét, ezzel megalapozva a mi jelenünket is itt, Ugocsában. Büszkék vagyunk rá, s emlékét őrizzük!”
„Október 6. a magyar nemzet gyásznapja. Az aradi vértanúk kivégzése – seb a nemzet lelkületében, tudatában, mely a mai napig nem gyógyult be teljesen. Csak az idő múlása, a szerető Istenben és a nemzet fennmaradásában való hit gyógyíthatja be ezt a sebet” – nyilatkozta lapunknak Barta József, a KMKSZ alelnöke, majd hozzáfűzte: „Semmi sem történik véletlenül. S arra, hogy az aradi vértanúk kivégzése Isten akaratából történt, vagy sem, a jó választ nem tudjuk, de annyi bizonnyal leszögezhető, hogy Isten minden helyzetből a lehető legjobbat próbálja kihozni számunkra, s hogy nekünk is ezt kell tennünk.” A politikus szerint az aradi vértanúk egyik fő erénye a hűség volt. Hűség esküjükhöz, nemzetükhöz. Életüket kockáztatták és áldozták a szabadság eszméjéért, a nemzet függetlenségéért. Bátran vállalták tettüket, nem tagadtak, nem hazudtak, pedig életük volt a tét. A bátorság az aradi vértanúk másik fő erénye. Miből eredt és táplálkozott a hűségük és a bátorságuk? Az Istenben való hitből. Az alelnök szerint az aradi vértanúk emléke örökké él, mert a mártírok a magyarság hitét, reményét, szabadságszeretetét, hűségét, hősiességét, az igazságosság utáni vágyát és bátorságát jelképezik. A mai kornak, a mai magyar nemzetnek is szüksége van bátor, hűséges hazafiakra. Bátrakra az igazság kimondásában és az azért való kiállásban, küzdelemben; hűségesekre a nemzet és a közösség ügye iránt.
Az eseményen a Perényi-középiskola, valamint a Kárpátaljai Magyar Líceum diákjainak közös műsorát tekinthette meg a nagyérdemű. A megemlékezést a Nagyszőlősi Bartók Béla Zeneiskola tanáraiból összeállt vonós kvintett előadása színesítette. Ezt követően a megjelentek elhelyezték az emlékezés koszorúit báró Perényi Zsigmond mellszobránál.
ev