A Kárpátaljai Közéleti Vezetőképző VI. évfolyama Brüsszelben

2024. március 11., 10:34 , 1201. szám

A Mathias Corvinus Collegium (MCC) a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetséggel (KMKSZ), a KMKSZ Ifjúsági Szervezetével (KMKSZ ISZ) és Bocskor Andreával, a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség európai parlamenti képviselőjével partnerségben 2018-ban indította útjára a Kárpátaljai Közéleti Vezetőképzőt (KKV), amely azóta is nagy népszerűségnek örvend, hiszen idén már a VI. évfolyam vehet részt a programban. A vezetőképző elsősorban azoknak a fiataloknak szól, akik felelősséget éreznek a kárpátaljai magyarságért, és véleményformálóként, döntéshozóként kedvező irányba szeretnék alakítani az Ukrajnában élő magyar közösség sorsát. A képzés folyamán a résztvevők több helyszínre, Beregszászba, Ungvárra, Budapestre, illetve Brüsszelbe is ellátogathatnak, hogy megismerjék a helyi állami, nemzetközi, illetve a magyarsághoz, Magyarországhoz tartozó közigazgatási intézményrendszereket és azok működését. A KKV résztvevői Bocskor Andrea meghívására nemrég Brüsszelben jártak, ahol sok más program között látogatást tettek Belgium magyarországi nagykövetségén, megtekintették a Parlamentáriumot, illetve az MCC brüsszeli irodáját is felkeresték.

Bocskor Andrea a képzéssel kapcsolatban így nyilatkozott: „Nagyon fontosnak tartom, hogy a két éve tartó háború ellenére továbbra is folytatódik a KKV, amelynek a diákjai most ide, Brüsszelbe is ellátogathattak, az Európai Parlament székhelyére. Ez a program egy reménysugár a kárpátaljai magyar fiataloknak, azoknak, akik szeretnének tenni a kárpátaljai magyar közösségért, és emiatt részt vesznek a programban, így mindenképpen fontos, hogy a kárpátaljai közélet – a magyarországi politikai viszonyok mellett – megismerje ezt a nagyon fontos politikai dimenziót is, hogy mi zajlik itt, az Európai Unió fővárosában, és milyen politikai döntések születnek Ukrajnával kapcsolatban, amelyek közvetlenül is hatással vannak a kárpátaljai magyar közösség életére.”

Emellett a beregszászi születésű politikus kihangsúlyozta, hogy Ukrajna legfontosabb külpolitikai célkitűzése jelenleg az Európai Unióhoz és az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez, vagyis NATO-hoz való csatlakozása. Emiatt is nagyon fontos, hogy a kárpátaljai magyar fiatalok minél jobban megismerjék az Európai Unió intézményrendszerét, hiszen ezen a terepen is küzdeni kell a kárpátaljai magyarok jogainak érvényesítéséért – fogalmazott.

„Tudáshalmozás, globális gondolkozás, tettrekészség. Talán ezekkel a szavakkal tudnám leginkább jellemezni a KKV VI. évfolyamát – mondta Dobsa Németh Beáta, az MCC kárpátaljai régióvezetője. – A brüsszeli képzési hétvégének a legfőbb célja, hogy a diákok megismerkedjenek az Európai Unió működésével, felépítésével. Jelen helyzetben, amikor Ukrajna az EU-integráció kapujában áll, talán egyik legfontosabb pontja, hogy állampolgárai megismerkedjenek annak működésével és feladataival.”

Padenics Dominika, az MCC KKV programvezetője is kiemelte, a képzés egyik legfőbb célja, hogy a résztvevők betekintést nyerjenek a nemzetközi és európai politikai folyamatokba és olyan közéleti vezetőkkel ismerkedjenek meg, akik aktívan részt is vesznek az európai döntéshozatalban.

Juszkó Edina, a KKV egyik résztvevője arról beszélt, hogy azon túl, hogy kiemelkedően fontosnak tartja Kárpátalja sorsát, jelenleg nagyon nagy örömmel tölti el, hogy részt vehet a képzésen, amely által Brüsszelbe is eljuthatott, így az ott töltött idő minden percét hatalmas áldásként éli meg.

Egy másik résztvevő, Baksa Rebeka szerint a KKV nagyon jó lehetőséget ad arra, hogy olyan embereket ismerjenek meg, akik bár különböző területről, közegből érkeztek, mégis egy céljuk van, mégpedig az, hogy tenni akarnak Kárpátaljáért, amivel kifejezhetik hálájukat a szülőföld nyújtotta lehetőségekért.

Az MCC a jövőben is fontosnak tartja, hogy a kárpátaljai magyar fiatalok lehetőséget kapjanak megismerni az Európai Uniót és intézményeit, melyek fontos szerepet játszanak Ukrajna és így a kárpátaljai magyar közösség jövőjének alakulásában is.

TV21 Ungvár/Dankai Péter