A gondnokság alá helyezésről
„Gondnokság alá helyezhető az olyan idős ember, aki korához képest egészséges, tud magáról gondoskodni, de már nem akar élni, s ezért sem magával, sem a tulajdonával nem törődik? Ki lehet a gondnoka?”
– A Polgári törvénykönyv (Цивільний кодекс України – a továbbiakban: Ptk.) 55. cikkelye értelmében a gondnokságot, gondozást (опіка, піклування) azzal a céllal állapítják meg, hogy biztosítsák a kiskorúak, fiatalkorúak, valamint az egészségi állapotuk miatt jogaikat gyakorolni, kötelességeiket teljesíteni önállóan nem képes nagykorúak személyes nem vagyoni és vagyoni jogait, érdekeit.
A Ptk. 58., 59. cikkelyei értelmében a cselekvésképtelenné nyilvánított személyek helyezhetők gondnokság alá, gondozás alá pedig azok, akiket korlátozott cselekvőképességűeknek mondtak ki. Ezt az eljárást orvosszakértői vélemény alapján folytatják le, a cél megállapítani, hogy az adott személy milyen mértékben van tisztában cselekedeteinek következményeivel, illetve képes-e irányítani azokat. Lényeges, hogy kizárólag bírósági eljárás keretében mondható ki a cselekvőképesség korlátozása, vagy nyilvánítható valaki cselekvőképtelenné, s ennek nyomán rendelheti el a bíró a gondnokság/gondozás alá helyezést.
A személy cselekvőképességének korlátozása vagy cselekvőképtelenné nyilvánítása iránti kérelmet a városi vagy járási bíróságon kell benyújtani. A Ptk. 62. cikkelye szerint ez az eljárás a gondnokság alá helyezendő, gondozásra szoruló személy, de a gondnok/gondozó lakóhelye szerint illetékes bíróságon is lefolytatható.
Az ilyen ügyeket mindig az érintett személy (vagyis akinek a cselekvőképességét érinti az eljárás) és a gyámhatóság képviselőjének jelenlétében tárgyalja a bíróság. Amennyiben a bíróság kimondja a személy cselekvőképtelenségét, vagy korlátozza a cselekvőképességét, a gyámhatóság előterjesztése alapján rendelnek ki mellé gondnokot vagy gondozót. Érdemes figyelembe venni, hogy a bíróság dönt a személyt cselekvőképtelenné vagy korlátozottan cselekvőképessé nyilvánító határozat érvényességi idejéről, ám ez az idő nem haladhatja meg a két évet (lásd: Цивільний процесуальний кодекс України, 300. cikkely, 6. pont!).
Az érvényességi idő meghosszabbítását a gondnok/gondozó vagy a gyámhatóság kezdeményezheti, legfeljebb 15 nappal a cselekvőképtelenséget vagy a cselekvőképesség korlátozását kimondó határozat határidejének lejárta előtt. A határozat érvényességi idejének meghosszabbítása iránti kérelemnek tartalmaznia kell azokat az érveket és tényeket, amelyek alátámasztják, hogy továbbra is fennáll a cselekvőképtelenség megállapítását, a cselekvőképesség korlátozását indokló állapot, amit az igazságügyi pszichiátriai szakvélemény is alátámaszt.
Csak teljes cselekvőképessége birtokában lévő személy lehet gondnok vagy gondozó (lásd a Ptk. 63. cikkelyének 2. pontját!). Gondnokot, gondozót elsősorban olyan személyek közül neveznek ki, akiket családi, rokoni szálak fűznek a gondnokság alá helyezetthez, gondozotthoz, figyelembe véve a köztük fennálló személyes kapcsolatot, a személynek a gondnoki, gondozói feladatok ellátására való alkalmasságát (lásd a Ptk. 63. cikkelyének 4. pontját!). Egy vagy több gondnok, gondozó is kijelölhető.
Nem lehet gondnok vagy gondozó, akinek a magatartása és érdekei ütköznek a gondnokságra vagy gondozásra szoruló személy érdekeivel (lásd a Ptk. 64. cikkelye 1. pontjának 2. alpontját!).
Ezen túlmenően a vonatkozó szabályzat szerint (lásd: Правилa опіки та піклування, 3.2-es pont!) nem lehet gondnok, gondozó, aki:
• nem töltötte be a 18. életévét;
• az előírt módon cselekvőképtelennek vagy cselekvőképességében korlátozottnak lett nyilvánítva;
• pszichoneurológiai és narkológiai intézményekben van nyilvántartva vagy áll kezelés alatt;
• korábban gondnok volt, s miatta a gondnokságot megszüntették;
• érdekei ellentétesek a gondnokság alá helyezett személy érdekeivel;
• súlyos bűncselekmény miatt el lett ítélve.
hk