Interaktív gyermeknap a megyei gyermekkórházban

A kicsik megismerkedhettek a gyógyító munkával

2024. június 3., 19:42 , 1213. szám

Idén a nemzetközi gyermeknap alkalmából vidáman zenélő bohócok, játéklehetőségek, édességek és ajándékok várták a beteg kisgyerekeket Munkácson, a Kárpátaljai Megyei Gyermekkórházban. Az intézmény osztályain a gyermekkórház orvosainak munkájába is betekintést nyertek a Latorca-parti város iskolásai, közülük is azok, akik érdeklődnek az egészségügy iránt. A gyermeknapon a kórházba látogatott édességekkel és játékokkal tele táskákkal Csizmadia Alexandra ungvári magyar konzul, külgazdasági attasé, valamint Roman Szaraj, a Kárpátaljai Megyei Tanács elnöke, megyei képviselők kíséretében.

A Kárpátaljai Megyei Gyermekkórház járóbetegeket ellátó klinikáján minden emeleten ott voltak Sipos József tiszakeresztúri református lelkész vezetésével a KEGYES (Kárpátaljai „Elfelejtett” Gyermekek Segítése) Alapítvány munkatársai, akik az orvosra várakozó gyerekekkel kifestőztek, papírból különböző tárgyakat készítettek, hogy ezúttal a kis betegek számára gyorsabban és kellemesebben teljen a várakozás.

A megyei gyermekkórház osztályain a munkácsi magyar iskola tanulói interaktív módon ismerkedhettek a kórházban folyó gyógyító munkával. A traumatológiai osztályt választó gyerekeknek ifjabb dr. Jurij Demjan és dr. Plesa Péter gyermektraumatológusok mutatták be, hogyan rögzítenek egy eltört végtagot vagy akár egy eltört ujjat. Bemutatták a munkájuk során használt eszközöket, továbbá azt, hogy milyen komplikált rögzítő segítségével tudják nyújtani a megrövidült lábszárcsontot. A gyerekek az osztályon kezelt, balesetet szenvedett társaik által használt rehabilitációs eszközöket is kipróbálhatták. Az orvosok pedig arra figyelmeztették őket, hogy vigyázzanak magukra a mindennapokban, ne kelljen élesben is kipróbálniuk, amit a gyermeknapon láttak, hisz a jó idő beálltával nagyon megszaporodtak a bicikli- és rollerbalesetek. A legtöbb gyermek a sebészeti osztályt választotta, ahol két rezidens orvos igyekezett nekik egy hatalmas plüssmackón bemutatni, hogyan is zajlik egy a hasfal felnyitásával járó műtét. A bemutatón használt mackónak voltak belső szervei is, amelyek alakját megmutatták, működésük lényegét pedig elmagyarázták a pályakezdő gyermeksebészek. Az őket figyelmesen hallgató gyerekek közül többen úgy nyilatkoztak tudósítónknak, hogy ha felnőnek, ők is orvosok szeretnének lenni. Az említettekhez hasonló interaktív bemutatók várták a gyerekeket a kórház fül-orr-gégészeti és szemészeti osztályán is.

Dr. Bíró Erzsébet, a Kárpátaljai Megyei Gyermekkórház igazgatója végigkísérte a gyermeknap alkalmából az egészségügyi intézménybe látogató vendégeket, bemutatva a legtöbb esetben külföldi támogatásból megvalósult fejlesztéseket és a még fejlesztésre váró területeket. Az igazgató asszony a Kárpátalja tudósítójának elmondta: „A nemzetközi gyermeknap fontos a kórházunk számára, mivel mi csak gyermekekkel foglalkozunk, illetve az anyukákkal. Az idén úgy döntöttünk, hogy formabontók leszünk, nemcsak lufik, édesség, játékok, rajzpályázat és zenélő bohócok várnak a gyerekekre, hanem próbáljuk interaktívvá tenni számukra a gyermeknapot. A járóbeteg-ellátóban minden emeleten van kézműves-foglalkozás a gyerekeknek, ebben sokat segít nekünk a KEGYES szervezet, azok a hölgyek, akik nap mint nap látogatják a kórházunkat, és egy kicsit megszeretgetik és ápolgatják azokat a gyerekeket, akiket hosszabb időre itt hagyott az édesanyjuk, vagy akikkel nem is akar már foglalkozni. Ahogy láthatták, minden osztályon gyorstalpalót tartanak a gyerekek számára az orvosaink. Bízunk abban, hogy a hozzánk ma ellátogató gyerekek között lesznek olyanok, akik a most látottak, hallottak hatására műtősnővérek vagy orvosok akarnak majd lenni. Szerettük volna a szakmát is bemutatni számukra és felhívni a figyelmüket a betegség- és baleset-megelőzés fontosságára” – fogalmazott a kórház igazgatója, aki elárulta, hogy a gyermeknappal a kórház fenntartójának, a Kárpátaljai Megyei Tanács elnökének és képviselőinek is igyekeztek ráirányítani a figyelmét a megyei gyermekkórházban folyó gyógyító munkára. Valamint azért hívták meg Magyarország Ungvári Főkonzulátusáról Csizmadia Alexandra külgazdasági attasé asszonyt, hogy láthassa, a magyar támogatások hogyan hasznosultak az intézményben, milyen fontos problémák megoldásában segített az anyaországi támogatás. „Anyagilag nem vagyunk eleresztve, mert a Nemzeti Egészségügyi Iroda a fizetéseinket biztosítja és az olyan mindennapi dolgokat, mint a gyógyszerek, kötszerek, a gépek fenntartása, a laboratóriumi eszközök beszerzése, stb. A kórház menedzsmentje dolgozik azon, hogy jobban el legyünk látva eszközökkel. Talán mi vagyunk az egyetlen kórház Kárpátalján, amely hét pályázatot adott be egy fél éven belül” – fogalmazott dr. Bíró Erzsébet.

Roman Szaraj a kórházbejárást követően kiemelte: „Különös figyelmet fordítunk általában – de ma, a nemzetközi gyermeknapon még inkább – a gyermekeinkre, a mi legértékesebb és legdrágább kincseinkre. Miért harcolunk, miért háborúzunk ma? A mostani háború idején mi kell, hogy a legelső legyen a számunkra? A jövőnk! A gyermekeink!” – fogalmazott a megyei vezető, kiemelve, hogy azért látogattak el munkatársaikkal és a megyei képviselők egy csoportjával a gyermekkórházba, hogy felmérjék, mire van a leginkább szüksége az intézménynek a gyermekek zavartalan és magas színvonalú egészségügyi ellátásához.

Csizmadia Alexandra külgazdasági attasé asszony elmondta: „Magyarország Kormánya régóta támogatja Kárpátalja egyetlen megyei gyermekkórházát, amelynek nagyon sok kis páciense van. A háború kitörése óta tudjuk, hogy sok belső menekült gyermeket is kezelnek itt. Magyarország egy családcentrikus ország, számos támogatásban részesülnek a családok, a gyermekek, ezért is viseli a szívén kormányunk kiemelt kérdésként a gyermekek helyzetét itt, Kárpátalján is” – magyarázta elkötelezettségük okát a magyar diplomata.

A nap végére a szervezők és a gyerekek is jól elfáradtak, de a kicsik alig várják, hogy megint legyen ilyen interaktív gyereknap a gyermekkórházban.

Badó Zsolt