Anyaországi támogatással folytatódik az ungvári vártemplom feltárása
Az ungvári vár területén található Szent György-templom romjainak feltárását 2018-ban kezdték meg az Ungvári Nemzeti Egyetem régészei. A szentély építése feltehetően a XIII. században kezdődött, majd egy 1728-ban bekövetkezett tűzvész során gyakorlatilag elpusztult. Újjáépítésére a továbbiakban nem került sor.
A templom feltárásába bevonták az Ungvári Nemzeti Egyetem Történelem és Nemzetközi Kapcsolatok Karának hallgatóit is, akik régészeti szakmai gyakorlatukat a terepen töltötték. A feltárás folyamatát a pandémia és egyéb okok miatt több évre felfüggesztették, majd újraindultak a munkálatok. Idén az ungvári vár vezetésének és az UNE régészeinek a megkeresésére a rendkívül unikális régészeti expedícióhoz magyarországi szakemberek is csatlakoztak. A Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával Ungvárra érkezett dr. Türk Attila, a magyar őstörténet elhivatott kutatója, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészettudományi Intézetének munkatársa, valamint Takács Bendegúz, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Roncsolásmentes Régészeti Tanszékének munkatársa. Látogatásuk célja az egyedülálló középkori templom rekonstrukciójához szükséges mérések elvégzése volt.
Dr. Türk Attila régész, egyetemi oktató kérésünkre beszámolt a munkafolyamatról: „Mivel mi a Pázmányon az egyházi építmények kutatástörténetével sokat foglalkozunk, kollégáim sok helyen templomromokat, kolostorromokat ásnak Magyarországon, ezért amikor az ungvári vármúzeum igazgatója magyar szakemberekhez fordult, számunkra teljesen logikus volt, természetszerűen vetődött fel – hiszen a Pázmánynak az egyházépítmények feltárásában, illetve rekonstrukció építésében nagyon jó referenciái vannak –, hogy dolgozhatnánk együtt több korszak kutatásában és régészetében. Így kerültünk ide, a magyar Külügyminisztérium támogatásával. Ezen munkálatok célja a vár területén található középkori templom teljes feltárása, kutatása és bemutathatóvá tétele. A vártemplom Kárpát-medencei szinten egy unikális műemlék. Elképesztően jó állapotban maradt meg, nem épültek rá később a városnak az új részei, úgyhogy ha ezt tényleg sikerülne feltárni és bemutathatóvá tenni, akkor az egyik legeslegszebb templom, a legkomolyabb műemlék lenne Kárpát-medencei szinten.
A munkálatok kezdeti fázisa a felmérés, ami ahhoz szükséges, hogy egy nagyon pontos rekonstrukciót tudjunk csinálni. Itt az alapokat látjuk és a falaknak a romjait, de ehhez már nagyon jó számítógépes programok vannak manapság, melyek segítségével meg tudják rajzolni az egész templomnak az egykori kinézetét. Ezzel itt kollégám, Takács Bendegúz fog foglalkozni, aki a Pázmányon a Roncsolásmentes Régészeti Tanszék munkatársa. Ő elsősorban a méréstechnikával, illetve régészeti térinformatikával foglalkozik. Nagyon gyors és precíz mérést fog készíteni a falakról, illetve a maradványokról, és ez fel fogja gyorsítani azt a folyamatot, amely alapján javaslatot tudunk tenni arra, hogy egyrészt hogyan nézhetett ki a templomnak a fölmenő része, másrészt kiderül, milyen javaslatot tudnánk tenni az ukrán kollégáknak a templom bemutathatóvá tételhez.”
TV21 Ungvár/V. I.