Coubertin báró forog a sírjában…

Utolsó vacsora-paródia és „Párizs-pride” az olimpiai megnyitón, bokszbotrányok, szennyes Szajna…

2024. augusztus 8., 17:51

A francia Coubertin báró a XIX. század vége felé álmodott egy nagyot. Egy szépet. Egy emberit. Az ókori Görögország egyik legnemesebb hagyománya, a négyévente megrendezett olimpiák emléke elevenedett meg lelki szemei előtt, ahol a játékok résztvevői nemes küzdelmekben döntötték el, ki az erősebb, az ügyesebb, a gyorsabb. Coubertin is ilyen nemes küzdelmekről álmodott, majd az álmát tettek követték, munkálkodása eredményeként pedig újjászületett az olimpiai eszme, így 1896-ban Athénban megrendezték az első újkori olimpiát, melyet újabbak és újabbak követtek.

Amikor viszont az idei párizsi olimpia megnyitóján esett az eső, talán az ég is az olimpiai eszmét siratta, ugyanis már maga az ünnepség ellentmondásosra sikeredett. A részt vevő országok sportolóinak a hagyományoktól eltérően nem az olimpiai stadionban, hanem a Szajnán, hajókon való felvonultatása ötletes volt. Színvonalasan mutatták be a francia kultúra, nőmozgalom, tudomány egyes alakjait. Szép volt a korábbi olimpiákat felelevenítő filmfelvételek bemutatása. Az olimpiai lángnak úszó alkalmatosságon, a Szajnán, majd újabb és újabb sportolók részvételével Párizson való átvitele pedig érdekes volt. Ugyanis végig csak találgathattunk, hogy az egyre bővülő csoport tagjai közül ki gyújtja meg végül az olimpiai lángot, miközben kedves és megható epizódként egy, már tolókocsiba kényszerült idős egykori sportoló is megfoghatta a fáklyát. Ötletes elemnek számított, hogy a hőlégballont feltaláló francia Montgolfier fivérek emlékének adózva egy, a földhöz rögzített, majd felemelkedő hatalmas hőlégballon alján lobbant fel az olimpiai láng. Édith Piaf Himnusz a szeretethez című dala pedig Céline Dion előadásában magasztos elemként színesítette a megnyitót. Ugyanakkor az egész keresztény/keresztyén világot felháborította a Leonardo da Vinci Az utolsó vacsora c. festményét kifigurázó botrányos élőkép, melyen nőimitátorok vagy meghatározhatatlan nemű egyének „alakították” Jézust és az apostolokat. Volt itt minden, ami ronda: pöffedt hájas pacni a főhelyen, nagymellű szakállas izé, akiről azt sem lehetett megállapítani, hogy álszakállas nő vagy álmelleket magára tapasztó férfi. Mindenesetre undorító volt az egész jelenet, valamint az ezt követő divatbemutató, melyen transzvesztiták vagy transzneműek vonultak fel s alá vezető francia divattervezők által tervezett ruhákban (bár elég csúnyákra sikeredtek azok a ruhadarabok), és az egésznek szinte Párizs-pride-szaga volt. S jogosan kérdezhetjük: mit keresett az olimpiai megnyitón egy divatbemutató, pláne egy ilyen? Majd az élőképhez végül egy kék színűre festett, szinte teljesen meztelen, Dionüszoszt, a bor és a mámor görög istenét alakító színész is csatlakozott, mely élőkép természetesen heves tiltakozást váltott ki. A Francia Püspöki Kar, a Vatikán, illetve több más egyházi vezető tiltakozott a kereszténység egyik legszentebb eseményét parodizáló jelenet ellen. Ezt követően a szervezők bocsánatot kértek, mondván, hogy senkit sem akartak megsérteni, a megnyitó művészeti vezetője pedig azzal mosakodott, hogy ők egy ókori pogány görög lakomát akartak megjeleníteni, ezért szerepelt Dionüszosz is, az egész élőkép pedig azért került be a programba, mert az olümposzi isteneknek közük volt az olimpiákhoz. Nos, tény, hogy az ókori olimpiák a görög istenek tiszteletével függtek össze, csakhogy az élőkép az utolsó vacsorát idézte, s okkal vetődik fel a kérdés: miért szerepeltettek benne rondábbnál rondább, meghatározhatatlan nemű egyéneket?

De ha valaki azt hitte, hogy nem lesz több botrány az olimpián, az tévedett. Ugyanis a női ökölvívók mezőnyében két olyan versenyző is indult – az algériai Imane Khelif (más átírásban: Iman Helif) és a tajvani Lin Yu-ting –, akiket a 2023-as női ökölvívó-világbajnokságon kizártak a tornáról. Ugyanis mindkettőjük esetében kimutatták, hogy X és Y kromoszómával rendelkeznek, emellett megemelkedett tesztoszteronszintet (férfi nemi hormonszintet) mértek, tehát a két versenyző genetikailag nem minősíthető nőnek. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) viszont hirtelennek, önkényesnek, minden megfelelő eljárás nélkülinek minősítette mindkettőjük tavalyi kizárását, és engedélyezte a versenyzésüket. A NOB engedélye miatt óriási botrány tört ki. A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) is tiltakozott Khelif versenyzése ellen, aki az olimpiai negyeddöntőben az élete első olimpiáján részt vevő magyar női ökölvívóval, Hámori Lucával került szembe. Az észak-afrikai sportoló amúgy az előző mérkőzésén komoly orrsérülést okozott olasz ellenfelének, Angela Carininak, aki úgy fogalmazott, hogy életében nem kapott még ekkora ütést. Ezt követően Gianmarco Cardillo olasz férfi ökölvívó ironikusan kijelentette, miszerint 15 napja nőnek érzi magát, és kihívta a magát nőnek tartó, a tavalyi kizárását összeesküvés eredményének minősítő Khelifet, aki azonban a kihívást nem fogadta el. Hámori is igazságtalannak tartotta, hogy a NOB engedélyezte az algériai versenyző indulását, ám vállalta a mérkőzést, melyen ügyesen öklözött, s igyekezett minél jobban kikerülni ellenfele ütéseit, így legalább sérülés nélkül zárta a mérkőzést, melyet azonban pontozással elvesztett.

A bokszbotrány azonban nem ért véget. A Nemzetközi Ökölvívó-szövetség (IBA) augusztus 5-i sajtótájékoztatóján közölte, hogy a kromoszómavizsgálatok szerint sem Khelif, sem Lin nem lett volna jogosult az olimpiai részvételre. A 2022-es világbajnokságon elvégzett vérvizsgálat és nemi tesztvizsgálat eredménye ellentmondásos volt, emiatt számos kérdés vetődött fel. 2023. március 17-én mindkét sportoló esetében elvégezték a vérvizsgálatot, melynek eredményeként mindkettőjüknél X és Y kromoszómákat találtak. Umar Kremljov, az IBA elnöke kijelentette, hogy magas tesztoszteronszintet is kimutattak náluk. Az IBA orvosi bizottságának korábbi elnöke elmondta, hogy a NOB által az ökölvívók nemének a meghatározására használt eszköz problematikus, mivel a sportolók útlevelében szereplő adatokon alapul. Gabriele Martelli, az IBA edzőbizottságának elnöke pedig azt állította, hogy Khelif és Lin tisztességtelen előnnyel rendelkezik, s az általuk bevitt ütésekbe akár bele is lehet halni. Az India Express (The Indian Express) indiai hírlap munkatársai pedig felkeresték Algériában Khelif apját, aki lánya védelmében felmutatta a születési anyakönyvi kivonatát, melyen az 1999. május 2-i születési dátum szerepel, és nőneműnek nevezi az újszülöttet. A stáb lefényképezte az anyakönyvi kivonatot, melyen viszont a „Kiállítás dátuma” rovatban ez áll: 2018/04/01. Vagyis mintegy 19 évvel Khelif születése után állították ki. Emellett a dokumentumon egy piros bélyegző is látható, melyen szintén kiolvasható a 2018-as évszám. Vagyis valami nagyon nincs rendben. Milyen nemű hát a két „női” ökölvívó? Két lehetőség jöhet szóba: transzszexualitás vagy interszexualitás. Az első esetben magát nőnek érző férfi kapott hormonkezelést, s hajtottak végre rajta nemi átalakító műtétet. A másik esetben születési rendellenességgel állunk szemben, amikor is az illető egyaránt rendelkezik női és férfi nemi jegyekkel. Időközben gyermekkori fénykép került nyilvánosságra Khelifről, melyen kislány. Ha a fénykép nem valódi, akkor transzszexuális, ha a fotó valódi, akkor interszexuális. De mind a transzszexualitás, mind az interszexualitás olyan fizikummal ruházza fel az illető személyt, melynek következtében igazságtalan előnyt élvez a valódi nőkkel szemben. Egyiküknek sem lett volna szabad versenyzési lehetőséget adni.

De még ezzel sem értünk a botrányok végére. A rendezők a fejükbe vették, hogy a nyílt vízi úszást és a triatlonosok úszóversenyét a Szajnán rendezik meg. Aztán kiderült, hogy a folyó szennyezett, nem alkalmas a versenyek megrendezésére, annak ellenére sem, hogy jelentős összegeket költöttek a megtisztítására. Így a nyílt vízi úszást elhalasztották, míg meg nem tisztítják a vizet. Majd miután kijelentették, hogy a vízminőség megfelelő, és megrendezték a versenyt, utána több sportoló is rosszul lett, voltak, akik hánytak. Az illetékes belga sportszövetség visszalépett. Érthető, ha nem akarják, hogy az úszóik egészségkárosodást szenvedjenek. A svájciak pedig átalakították a csapatukat. A triatlon megrendezése előtt aztán a szervezők kijelentették, hogy elhalasztják a versenyt, míg meg nem tisztítják a Szajnát. Mely renitens módon csak nem akar megtisztulni. Jó kérdés, persze, hogy a szép hosszú tengerpartokkal rendelkező Franciaországban miért nem rendezték meg az említett két versenyt például a Côte d’Azurön. Elvégre a vitorlás- és a hegyikerékpár-versenyt sem Párizsban rendezték meg.

Szegény Coubertin báró forog a sírjában…

Lajos Mihály