Kormányátalakítás: Megpördült a hivatali carusselle

2024. szeptember 11., 09:42 , 1227. szám

Nehéz lenne olyan országot találni a világon, ahol a kormánytagok jó felének egyidejű leváltása ne jelezne politikai válságot, vagy legalábbis politikai irányváltást. Napjaink Ukrajnája azonban azt bizonyítja, hogy a feladat nem lehetetlen, hogy a lakosság nagy része talán észre sem veszi a változást. A jelenség okait a BBC News Ukrajina foglalta össze írásában.

Mindenekelőtt azonban vegyük sorra a leköszönő és hivatalba lépő kormánytagokat az ukrán sajtó jelentései alapján!

Irina Verescsuk az Elnöki Hivatalba (OPU) költözik, ahol szociálpolitikával foglalkozik majd. Az általa eddig irányított Ideiglenesen Megszállt Területek Reintegrációs Minisztériuma megszűnik, feladatait a létrehozandó Közösség- és Területfejlesztési Minisztérium veszi át.

Ez utóbbi tárcát, melyet a közeljövőben terveznek kialakítani az eddigi Közösség-, Terület- és Infrastruktúra-fejlesztési Minisztériumból, Olekszij Kulebának szánják, aki az Elnöki Hivatalból érkezik, ahol Andrij Jermaknak, az OPU vezetőjének volt a helyettese. (Úgy hírlik, Olekszij Kuleba helyét az Elnöki Hivatalban Viktor Mikita, a Kárpátalja Megyei Állami Adminisztráció vezetője foglalhatja el, akinek felmentését a napokban hagyta jóvá a kormány.)

Olha Sztefanisina veszi át a távozó Denisz Maljuszkától az Igazságügyi Minisztériumot, emellett megtartja az európai és euroatlanti integrációért felelős miniszterelnök-helyettesi tisztséget. Maljuszka további sorsa egyelőre nem ismert.

Olekszandr Kamisin foglalhatja el az elnök stratégiai iparágakért felelős tanácsadójának posztját, helyét a stratégiai ipar­ágakért felelős tárca élén Herman Szmetanyin, az Ukroboronprom eddigi vezetője veszi át.

Az ugyancsak távozó Dmitro Kulebát eddigi első helyettese, Andrij Szibiha váltja a Külügyminisztérium élén. Tudni kell, hogy Szibiha előzőleg az OPU-ban foglalkozott a külügyekkel Andrij Jermak hivatalvezető helyetteseként.

Ruszlan Sztrilec helyett Szvitlana Hrincsuk, az energiaügyi miniszter eddigi helyettese lesz a környezetvédelemért és a természeti erőforrásokért felelős tárca irányítója.

Matvij Bidnijt javasolták Ukrajna ifjúsági és sportminiszterének.

Vitalij Kovalj, aki korábban az Állami Vagyonalap vezetőjeként dolgozott, eztán az Agrárpolitikai és Élelmiszerügyi Minisztériumot irányítja.

Mikola Tocsickij, aki szintén az OPU-ból érkezik a kormányba, átveszi a kulturális és stratégiai kommunikációs tárca irányítását.

Natalija Kalmikova jelenlegi védelmi miniszterhelyettest javasolták veteránügyi miniszternek.

Ha mindezek után még mindig a politikai megrázkódtatások elmaradásának okát kutatja valaki, először is jusson eszébe, hogy a kormány átalakításáról már legalább fél éve pletykáltak. Így amikor végül bekövetkezett, egyáltalán nem hatott meglepetésként.

Másodszor, a végrehajtott személycserék egyáltalán nem hatnak a kormányzat radikális megújításaként. Az új tárcavezetők többsége nem „új arc”, jelentős részük csupán dolgozószobát cserél a kormányzaton belül, s lényegében egyetlen embert sem vontak be a már bizonyított tisztviselők körén kívülről.

Harmadszor, be kell látnunk, hogy mindez eltörpül a harmadik éve tartó háború tragikus eseményei mellett. Kit érdekel a környezetvédelmi miniszter leváltása, amikor csak nemrég fejezték be a romok átvizsgálását a Poltavát ért rakétatámadás után?

Negyedszer, mi értelme aggódni a kormánybeli személyi változások miatt, ha a miniszteri kabinet befolyása az országban kialakult helyzetre meglehetősen korlátozott? Oroszország teljes körű inváziója Ukrajnát törvényszerűen szuperelnöki köztársasággá változtatta, amelyben számos területen az OPU látja el a kormány funkcióit. Éppen ezért helyükön kell kezelni Volodimir Zelenszkij elnök szavait arról, hogy új lendületet kíván adni Ukrajna kormányzati intézményeinek.

A háború csatatereiről és a relatív hátországból érkező tudósítások, a napjainkban Kijev előtt álló kihívások közepette a kormány átalakításával kapcsolatos hírek egyértelműen nem kívánkoznak az ukrajnai újságok címlapjaira – állapítja meg a BBC elemzése.

(ntk/bbc.com)