Budapesten tárgyalt az ukrán külügyminiszter
Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszterrel folytatott budapesti tárgyalása után kijelentette, magyar kollégájával „pozitív dinamikát” észleltek a nemzeti kisebbségek kérdésének megoldásában – írta a megbeszélés utáni sajtótájékoztatóról beszámolva a Jevropejszka Pravda szeptember 30-án, hétfőn.
A miniszter üdvözölte az első két tanítási nyelvű ukrán–magyar iskola megnyitását az ukrán gyerekek számára.
„Ma reggel ellátogattam ebbe az iskolába. Rendkívül pozitív benyomásokkal távoztam. Biztos vagyok benne, hogy ez az oktatási intézmény hozzájárul az ukrán identitás megőrzéséhez, segíti a gyerekeket abban, hogy kulturális gyökereik elvesztése nélkül alkalmazkodjanak a környezethez, és újabb lépés az Ukrajna és Magyarország közötti megértés felé” – mondta a tárcavezető.
Hangsúlyozta: Ukrajna megerősíti kétoldalú és nemzetközi kötelezettségvállalásait a magyar nemzeti közösséghez tartozó személyek jogainak biztosítása terén.
„A miniszter úrral pozitív dinamikát észleltünk ennek a kérdésnek a megoldásában, és megállapodtunk a további együttműködésben annak érdekében, hogy minden kényes kérdésben megegyezésre jussunk” – jelentette ki Szibiha.
Különös figyelmet fordítottak a miniszterek az ukrán „békeformulára” és „győzelmi tervre”.
„Reméljük, hogy Magyarország, mint a békét aktívan szorgalmazó ország, továbbra is támogatja az ukrán kezdeményezéseket és elősegíti azok mielőbbi megvalósítását” – idézi Szibihát összeállításában a DW.
Az ukrán külügyminiszter többször hangsúlyozta, hogy Magyarország támogatja Ukrajna területi integritását. Kiemelte továbbá, hogy az ukrán–magyar kapcsolatokat a kölcsönös tiszteletre, egymás nemzeti érdekeinek megértésére alapozva kell kialakítani, úgy tekintve Ukrajnára, mint az Európai Unió és a NATO leendő tagjára.
Az ukrajnai magyarság az ukrán politikai nemzet szerves és egyenrangú része, a megértés kulcsfontosságú hídja a két állam között – tette hozzá.
Az MTI és a hirado.hu tudósítása szerint Szijjártó Péter a sajtótájékoztatón megerősítette, hogy Magyarország továbbra is békepárti álláspontot képvisel az ukrajnai háborúban, ugyanis kizárólag a diplomáciai rendezés vethetne véget emberek, családok százezrei, milliói szenvedésének.
„Megerősítettem miniszter úrnak azt is, hogy Magyarország addig folytatja a történetének legnagyobb volumenű humanitárius akcióját, amíg arra szükség van, a nehéz helyzetben lévő emberek és családok megsegítésének érdekében” – tette hozzá.
„Magyarország készen áll a határkeresztező infrastruktúra fejlesztésére. Jó hír, hogy az idei évben egy új határátkelőhelyet tudunk nyitni Nagyhódos és Nagypalád között. Készen állunk a beregsurányi határátkelő kapacitásának növeléséhez szükséges munkák elvégzésére. Készen állunk az új Tisza-híd megépítésére. A kormány pénzügyi támogatásával majd ötvenmilliárd forintból jött létre az a nagy átrakóállomás Fényeslitkénél, ahol évi egymillió konténeregységnek megfelelő árut lehet átpakolni, és ahol évente egy-, illetve hárommillió tonnányi gabona és étolaj átrakására nyílik lehetőség” – sorolta.
A miniszter végül érintette a vitás ügyeket is, és kijelentette, hogy a magyar–ukrán együttműködésnek, kapcsolatnak a kölcsönös jó szándékra, kölcsönös tiszteletre és kölcsönös jóindulatra kell alapulnia.
„Ezért tisztelettel, de elvárjuk Ukrajnától azt, hogy a magyar nemzeti közösség jogait állítsa helyre az anyanyelvhez való hozzáférés tekintetében, az oktatás, a kultúra, közigazgatás területén” – mondta.
„Erre vonatkozólag tizenegy pontos megoldási javaslatot terjesztettünk Ukrajna kormánya elé. Ennek megvitatására munkacsoportok jöttek létre, amelyek működésének felgyorsításában állapodtunk meg” – fűzte hozzá.
A miniszter arra kérte hivatali partnerét, hogy ahogyan Magyarország is biztosítja az energiaszállítások teljes kapacitását Ukrajnába irányulóan, úgy Kijev is tartózkodjon a jövőben az egyoldalú, hirtelen lépésektől, amelyek veszélybe sodorhatják az ország ellátását.
„A találkozónk arról győzött meg, hogy joggal reménykedhetünk abban, hogy a szándék a szomszédsági kapcsolatok fejlesztésére kölcsönös, közös, hogy ezen szomszédi kapcsolatok egy idő után jószomszédi kapcsolatokká tudnak alakulni. Magyarország ebben érdekelt, és a magyar kormány részéről mindent meg is teszünk ennek érdekében” – összegzett.
(hk/eurointegration.com.ua/MTI/hirado.hu/dw.com)