Fellebbezés a bírság ellen
„Hol és miként tehetek panaszt, ha megbírságolt a rendőr, mert szerinte tilosban parkoltam, szerintem viszont nem történt szabálysértés?”
– Az Adminisztratív jogsértési törvénykönyv (Кодекс України про адміністративні правопорушення – a továbbiakban: Ajtk.) 288. cikkelyének 3. pontja értelmében az arra jogosult tisztviselő (a rendőr) közigazgatási (adminisztratív) bírság kiszabására vonatkozó határozata ellen a felettes szervnél vagy a felettes tisztviselőnél, esetleg a városi, járási bíróságon lehet panaszt tenni, fellebbezni.
Az Ajtk. 289. cikkelye szerint a közigazgatási (adminisztratív) eljárásban született határozat ellen a meghozatalától számított 10 napon belül lehet fellebbezni. A videófelvétel, fotó alapján szabálytalan parkolásért indított közigazgatási eljárás esetén a határozat jogerőre emelkedésétől számított 10 napon belül fellebbezhetünk. A határozat ebben az esetben akkor emelkedik jogerőre, amikor tájékoztatták róla az érintett személyt, vagy postán kapta meg a határozatról szóló értesítést, esetleg megtagadta az értesítés átvételét, netán kézbesítetlenként küldték vissza azt a feladónak.
Ha a fellebbezési határidőt méltánylandó okokból (például orvosi igazolással alátámasztható betegség miatt) mulasztotta el valaki, kérelmére a fellebbezést vizsgálni jogosult szervnek vagy tisztviselőnek jogában áll meghosszabbítani ezt a határidőt. Hangsúlyoznám, hogy a határidő meghosszabbítását az érintett személynek kell kérelmeznie.
Az a legcélravezetőbb, ha mindjárt a bíróságnál fellebbezünk a közigazgatási határozat ellen. Ehhez keresetet kell benyújtani, amelyben kérjük a bíróságtól a közigazgatási határozat megsemmisítését az Adminisztratív eljárási törvénykönyv által megállapított rend szerint. Az Ajtk. már idézett 288. cikkelye értelmében a közigazgatási jogsértés ügyében született határozat ellen fellebbező személy mentesül a bíróságon az állami illeték megfizetése alól.
Fellebbezni akkor érdemes, ha a polgár bizonyítani tudja a bíróságon, hogy nem követte el a neki felrótt jogsértést, esetleg, hogy az ügyében született határozat törvénysértő, mert az eljáró tisztviselő nem tartotta be a közigazgatási jogsértési eljárás lefolytatásának szabályait vagy az Ajtk. vonatkozó rendelkezéseit. Hivatkozni lehet a bíróság előtt arra is, hogy a jogsértés ténye nem kielégítően bizonyított.
Ilyen ügyekben célszerű ügyvédhez fordulni tanácsért.
hk