A Gazdasági Minisztérium megnevezte az áremelkedés okait
Idén augusztusban 0,6%-kal emelkedtek a fogyasztói árak júliushoz képest. Éves összevetésben (2024 augusztusa 2023 augusztusához viszonyítva) az infláció 7,5%-ra nőtt az egy hónappal korábbi 5,4%-ról – írta az RBK–Ukrajina a Gazdasági Minisztérium jelentésére hivatkozva október 3-án.
Amint a jelentésből kitűnik, a nyári defláció elmaradását idén általában és ezen belül augusztusban több erőteljes inflációs tényező egybeesése okozta:
‒ a termelői árakra nehezedő nagy nyomás a villamos energia árának korábbi jelentős emelkedése miatt, valamint az alternatív villamosenergia-ellátási források beszerzésének vagy használatának kényszere;
‒ a mezőgazdasági termékek többletének hiánya a piacon, egyebek mellett a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt;
‒ a jelentős munkaerőhiány;
‒ a magas szintű bizonytalanság a harcok további alakulását illetően.
Ugyanakkor a Gazdasági Minisztérium szerint az infláció ellen ható, kompenzációs hatást gyakoroltak a következő tényezők:
‒ a díjemelési moratórium egyes közüzemi szolgáltatásoknál;
‒ az Ukrán Nemzeti Bank (NBU) monetáris politikája, amelynek célja a devizapiaci helyzet ellenőrzésének biztosítása, valamint a szigorú monetáris kondíciók megőrzése;
‒ a deflációs folyamatok az üzemanyagok világpiacán, ami a jövedéki adók várt emelése ellenére hozzájárult az üzemanyagárak viszonylagos stabilizálódásához Ukrajnában.
A RBK–Ukrajina emlékeztet, hogy az NBU előrejelzése szerint 2024 végére 8,5 százalékkal emelkednek a fogyasztói árak Ukrajnában. Jövőre az infláció csökkenésére számítanak.
(hk/rbc.ua)