A nyolcvan évvel ezelőtti bombázások áldozataira emlékeztek Beregszászban

2024. október 13., 11:50

Néma főhajtással emlékeztek október 9-én az 1944-es szovjet bombázások áldozataira Beregszászban. Magyarország Beregszászi Konzulátusa és a Pro Cultura Subcarpathica civil szervezet közös eseményén idén is a Vérke-parti város temetőjének honvédparcellájában, majd a vasútállomás melletti emléktáblánál helyezték el az emlékezés koszorúit.

A beregszászi temetőben dr. Gyebnár István, Magyarország Beregszászi Konzulátusának ideiglenes ügyvivője az egykori áldozatokra emlékezve elmondta: 1944. október 9-én a szovjet légierő két hullámban bombázta a beregszászi vasútállomást. A harci cselekményeknek mintegy 250 hallottja volt, melyek között katonák és civilek is voltak. A konzul kiemelte: a múlt eseményeinek felidézése a megmaradt közösség egyik fontos feladata, s abból erőt merítve kell törekedni a tartós béke elősegítésére. A diplomata sajnálatosnak nevezte, hogy immáron több mint két és fél éve Ukrajna területén háború dúl, amelynek egyre több magyar áldozata is van. Mint fogalmazott, jelenleg 52 olyan férfiről tudnak, akik magyar nemzetiségűek voltak és elestek a jelenleg zajló háborúban. Az ügyvivő szerint fontos lenne, hogy a béke mielőbb helyreálljon az országban, és elinduljon a békés építőmunka.

Az eseményen a Beregszászi Bethlen Gábor Líceum 9. osztályos diákjainak emlékműsorát tekinthették meg az egybegyűltek, majd a történelmi egyházak képviselői mondtak imát.

Ezt követően a megemlékezés a beregszászi vasútállomás előtt elhelyezett emléktáblánál, az egykori bombázások helyszínén folytatódott.

Molnár Krisztina, a Pro Cultura Subcarpathica civil szervezet munkatársa az emlékező közösséget köszöntve felidézte: 1944-ben 27 szovjet bombázó lépett Beregszász légterébe, hogy a fontos infrastrukturális célpontot, a vasutat bombázzák. De a szőnyegbombázás során nemcsak a vasút, hanem több utca is támadás alá került. S ezenfelül a szovjet katonák sortűz alá vették a város nagyobb részét is, ahol nemcsak katonákra, de civilekre is támadtak. A támadások során közel 250 ember esett el, ezek között voltak Észak-Erdélyből érkező civil menekültek is, akik a vonatokon tartózkodtak.

Babják Zoltán, a Beregszászi kistérség polgármestere emlékezve az egykori elesettekre kiemelte: a jelenlegi helyzetünkben ismét háborús időket kell megélnünk. Nemcsak a történelemről kell beszélnünk, hanem arról is, hogy a bombázás sokkal valóságosabb itt most, mint azt gondolnánk, hiszen naponta éri országunkat bombatámadás. „Mindent meg kell tennünk azért, hogy ez a város, Kárpátalja, ez az ország, ahol most élünk, minél hamarabb a békéhez tudjon közelíteni. A katonáink minél hamarabb jöjjenek haza, s minél hamarabb a város gazdasága, oktatása, egészségügye vissza tudjon kerülni abba a mederbe, ami még a háború előtt is nehézkes volt” – jegyezte meg Babják Zoltán. Az 1944-es események sorozata Beregszász történelmének egyik legsötétebb fejezete volt, 80 évvel ezelőtt több száz család egyetlen nap alatt vesztette el szeretteit. Ez a tragédia Beregszász történelmének elválaszthatatlan része, fontos, hogy emlékezzünk rá és megőrizzük az elhunytak emlékét – mondta a polgármester.  

Az emlékező gondolatokat követően Maruszics Erik, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola munkatársa tartott előadást az 1944-es történésekről levéltári és más források alapján. Az eseményen Ferku Szilveszter A Kárpátokban megfújták a trombitát című katonadalt adta elő, Orbán Viktória, a Rákóczi-főiskola hallgatója pedig Reményik Sándor Catalaunum című költeményét szavalta el. A megemlékezés a Szózat eléneklésével ért véget, majd a megjelent társadalmi és civil szervezetek, valamint egyházi és oktatási intézmények vezetői elhelyezték az emlékezés koszorúit a vasúti épület falán található emléktáblánál.

VE