Készülhet-e külföldön meghatalmazás?
„Külföldön élő, de ukrán állampolgárságú rokonom szeretne meghatalmazást adni egyik hozzátartozómnak, hogy járjon el a nevében Ukrajnában. Úgy hallotta, hogy külföldi közjegyzővel is készíttethet meghatalmazást, nem muszáj a távoli ukrán nagykövetségre utazni, ami nagy könnyebbség lenne a számára. Egyesek szerint így talán még egyszerűbb is az ügyintézés. Mi a véleménye?”
– Rokona jól tudja, van lehetőség arra, hogy ukrán állampolgár külföldön meghatalmazást készíttessen a helyi közjegyzőnél ukrajnai „felhasználásra”. Ennek alapvetően két módja van: a meghatalmazás ukrán szövege alatti aláírás hitelesítése és a meghatalmazás elkészítése annak az országnak a nyelvén, amelyben a meghatalmazást adó személy tartózkodik.
Az első esetben a meghatalmazást adó személy a külföldi közjegyzőhöz fordul a meghatalmazás ukrán nyelvű szövegével. Ilyenkor a meghatalmazó a közjegyző jelenlétében írja alá a dokumentumot. A helyi közjegyző feladata az aláírás hitelességének igazolása, vagyis a meghatalmazás szövegére, annak tulajdonképpeni tartalmára nem vonatkozik a hitelesítés. (Az eljárásból az is következik, hogy a külföldi közjegyző nem veszi figyelembe, megfelel-e a meghatalmazás szövege az ukrajnai követelményeknek, erről a meghatalmazó személynek kell gondoskodnia.) Ezután szükség lesz a meghatalmazás hitelesítésére, azaz apostille-jal való ellátására, ami igazolja, hogy a külföldi közjegyző jogosult a közjegyzői cselekmény végrehajtására.
A második esetben a helyi közjegyző készíti el a meghatalmazást az adott ország nyelvén, az ottani törvényi követelményeknek megfelelően. Az ilyen meghatalmazás esetében is szükség lesz az apostille-ra. A továbbiakban a külföldön készült meghatalmazást Ukrajnában le kell fordíttatni ukrán nyelvre, a fordítást egy ukrajnai közjegyzőnek kell hitelesítenie.
Ami az apostille-t illeti, az eljárás mindkét esetben kötelező, mivel csak az apostille-jal ellátott okmány használható fel külföldön. Az általános szabály szerint az eljárást abban az országban kell elvégezni, amelyben az okmány készült. Ugyanakkor nincs szükség az apostille-ra, ha Ukrajna és az adott ország olyan jogsegély-megállapodást kötött, amely nem írja elő a hitelesítési eljárás alkalmazását.
Arra is felhívnám a figyelmet, hogy a külföldi közjegyző által készített meghatalmazást nem kötelező iktatni Ukrajnában a Meghatalmazások egységes nyilvántartásában (Єдиний реєстр довіреностей), miután Az ukrajnai közjegyzők által végzett közjegyzői cselekmények végrehajtásának rendje («Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України») II. része 4. fejezetének 7. pontja az ukrajnai közjegyzők számára teszi kötelezővé a meghatalmazások regisztrálását, ami a külföldi közjegyzőkre nem vonatkozik, Ukrajna törvényei pedig nem rendelkeznek külön a külföldi közjegyzők által készített meghatalmazásokról.
Hogy összességében egyszerűbb eljárás-e a helyi (külföldi) közjegyzőnél meghatalmazást készíttetni, mint az ukrán külképviseleten, azt nehéz megítélni, mivel nagyban függ a meghatalmazó személy helyzetétől, egyéb körülményektől.
Felhívnám ugyanakkor a figyelmet, hogy Ukrajna Igazságügyi Minisztériumának vonatkozó rendelkezése («Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо діяльності нотаріусів та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану») néhány vonatkozásban korlátozta az ukrajnai közjegyzők működését a háborúra való tekintettel. A szóban forgó rendelkezés 18. pontja például kimondja, hogy magánszemély ingatlanának meghatalmazás alapján történő értékesítéséről kötött szerződés közjegyzői hitelesítése tilos. Lényegében tehát ingatlant a tulajdonosa jelenleg csak személyesen adhat el. Érdemes e tekintetben is tájékozódni, mielőtt felkeressük a közjegyzőt a meghatalmazás miatt.
hk