A G7-ek megállapodtak az orosz vagyonból Ukrajnának folyósítandó kölcsönről
A Hetek Csoportja (G7) országainak vezetői konszenzusra jutottak arról, hogyan biztosítsanak Ukrajnának mintegy 50 milliárd dollár hitelt az Oroszországi Föderáció nyugati országokban befagyasztott eszközeiből származó bevételek terhére – derült ki az olasz kormány honlapján október 25-én megjelent közleményből, amelyet a DW idézett.
A közlemény szerint a hét ország pénzügyminiszterei korábban egy olyan technikai megoldásban állapodtak meg, „amely biztosítja a következetességet, a koordinációt, a hitelezés igazságos elosztását és a szolidaritást valamennyi G7-partner között”.
A Kijevnek juttatott pénzt Ukrajna gazdasági és katonai támogatására, valamint az ország teljes körű orosz invázió utáni helyreállítására fordítják – jegyzi meg a G7.
„Célunk, hogy még az év vége előtt elkezdjük a pénz folyósítását” – áll a közleményben.
A DW emlékeztet, hogy az Egyesült Államok részesedése ebből az összegből 20 milliárd dollár. Az EU legfeljebb 35 milliárd eurós allokációt hagyott jóvá, az Egyesült Királyság hozzájárulása pedig csaknem 3 milliárd dollár.
Ezt a kölcsönt annak a kamatnak a terhére folyósítják, amely automatikusan felhalmozódik az Oroszországi Föderációnak a nyugati országokban az Ukrajnába való betörésére válaszul bevezetett szankciókkal zárolt vagyona után. Körülbelül 260 milliárd euróról (vagy 280 milliárd dollárról) van szó, amelynek nagy része – 210 milliárd euró – az EU-ban lett zárolva. Oroszország befagyasztott eszközei minden évben nyereséget hoznak, amely elemzők szerint 2,5‒3,5 milliárd euróra tehető.
A jelek szerint Kijevben már tudják, mire fordítják a pénzt. Denisz Smihal miniszterelnök a kormány múlt pénteki ülésén jelezte, ez az 50 milliárd dollár teremti meg az állam pénzügyi és gazdasági stabilitásának alapját 2025-ben.
(ntk/dw.com)