Egyhangúlag támogatta a megyei tanács Zelenszkij Győzelmi tervét
2024. november 1-jén rendkívüli ülésre gyűltek össze a Kárpátaljai Megyei Tanács képviselői. A fő és egyetlen napirendi kérdés a Volodimir Zelenszkij ukrán elnök által előterjesztett győzelmi terv támogatásáról szóló fellebbezésének megvitatása és elfogadása volt.
Az államfő október 31-én Kárpátaljára látogatott, és találkozott a megyei tanács vezetőjével, illetve néhány más képviselővel. Ezt követően a megyei adminisztráció megbízott vezetője, Miroszlav Bileckij kezdeményezte a megyei tanács rendkívüli ülésének mielőbbi összehívását.
Kezdetben 40 képviselő jelentkezett az ülésre. Később még három kolléga csatlakozott hozzájuk. A jelenlévők hagyományosan egyperces néma csenddel tisztelegtek Ukrajna elesett hősei előtt.
A szavazás előtt a tanács vezetője, Roman Szaraj és az OVA vezetője, Miroszlav Bileckij szólt a jelenlévőkhöz.
Roman Szaraj tájékoztatása szerint kárpátaljai látogatása során Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megbeszélést folytatott a megye, a járások, a kistérségek és az üzleti élet képviselőivel.
Miroszlav Bileckij emlékeztette a jelenlévőket a dokumentum tartalmára. „Nem is olyan régen Volodimir Zelenszkij elnök bemutatta a Győzelmi Tervet a partnereknek, a parlamenti képviselőknek és a nyilvánosságnak, aminek meg kell erősítenie az ukrán pozíciókat a háború tisztességes befejezése érdekében. Öt pontból áll – geopolitikai, két katonai, gazdasági és biztonsági pontból, illetve három titkos mellékletből” – mondta el.
A képviselők egyhangúlag először „az alapokmányt”, majd némi vita után általánosságban megszavazták „a Kárpátaljai Megyei Tanács felhívását az ukrán elnök által előterjesztett Győzelmi Terv támogatására vonatkozóan”.
A dokumentumban a megválasztott tisztségviselők külföldi partnerekhez és nemzetközi szervezetekhez fordulnak a béketerv támogatása érdekében. Roman Szaraj, a Kárpátaljai Megyei Tanács elnöke szerint ez a kezdeményezés rendkívül fontos a megbízható béke és államunk további újjáépítése szempontjából, nemzetközi szolidaritást és egységet igényel.
„Biztos vagyok benne, hogy Kárpátalja külföldi barátai el tudják juttatni kormányaikhoz és parlamentjeikhez, közösségeikhez és polgáraikhoz a Győzelmi Terv elfogadásának szükségességét” – közölte.
A felhívást többek közöttt lengyelországi, csehországi, magyarországi, szlovákiai, romániai, ausztriai, horvátországi, olaszországi és szerbiai partnereknek címezték.
VV/Ruszlan Fatula, Karpatszkij objektív