A békeformuláról tanácskoztak Montrealban

2024. november 6., 08:40 , 1235. szám

A békeformula emberi dimenziójának szentelt montreali miniszteri konferencián a résztvevők közös közleményt fogadtak el. Ennek kulcsfontosságú aspektusa a valamennyi fogságba esett és deportált ukrán visszatérésének elősegítésére hivatott Montreali Kötelezettségvállalás – jelentette az Elnöki Hivatal október 31-én.

Összesen több mint 70 ország és nemzetközi szervezet vett részt a konferencián. Közleményük tükrözi azokat a közös alapelveket, amelyek a jövőben vezérelni fogják a résztvevőket, tanúságot tesz Ukrajna győzelmének megingathatatlan támogatásáról, és elítél minden olyan országot, amely segít Oroszországnak az agresszióban.

A konferencia résztvevői többek közt abban állapodtak meg, hogy erősítik Ukrajna együttműködését a partnerekkel és a nemzetközi szervezetekkel a humanitárius kérdések megoldása és a genfi egyezmények betartásának biztosítása érdekében.

Az egyik legfontosabb pont a megbízható közvetítő országok megtalálása az Oroszországgal az ukrán katonák, civilek és gyermekek hazatéréséről folytatandó tárgyalásokhoz. Olyan mechanizmusok létrehozására is javaslatot tesz a dokumentum a közvetítők segítségével, amelyek lehetővé teszik az Oroszországban tartózkodó ukránok számára, hogy konzuli szolgáltatásokat vegyenek igénybe.

Andrij Szibiha külügyminiszter jelezte, Ukrajna olyan konkrét eredményeket könyvelhet el a konferenciának köszönhetően, amelyeket sok ukrán család vár.

„Vannak erre vonatkozó kötelezettségvállalásaink. Létrehoztunk egy hálózatot, konkrét országokról van szó, amelyek megígérték, hogy tárgyszerű segítséget nyújtanak nekünk a gyermekek hazatérésének ügyében” – mondta el a záró sajtótájékoztatón az ukrán diplomácia irányítója.

Szibiha rendkívül fontosnak nevezte azt is, hogy a nemzetközi közösség kész segítséget nyújtani az ukrán hadifoglyok hollétének kiderítésében.

Mélanie Joly, Kanada külügyminisztere hangsúlyozta, hogy Katar, a Vatikán, a Dél-afrikai Köztársaság, Litvánia és az Egyesült Arab Emírségek konkrét kötelezettségeket vállaltak, ami a kitoloncolt gyermekek és foglyok visszatérését illeti Ukrajnába.

Emellett létrejön egy országcsoport, amely együttműködik Ukrajnával, hogy információkat szerezzenek az elfogott ukránokról, köztük gyerekekről, támogatást nyújt az adatgyűjtésben és -ellenőrzésben.

Ezzel az eseménnyel Ukrajna és partnerországai lezárták az ukrán békeformula egyes pontjairól rendezett tematikus konferenciák sorát. Összesen kilenc ilyen találkozóra került sor augusztustól novemberig. Ezek eredményei alapján megkezdődik a második békecsúcs javaslatainak kidolgozása – jelentette az Elnöki Hivatal.

(hk/president.gov.ua)