Miért térnek haza a belső menekültek?
A hatóságok aggódnak: azt mondják, a belső menekültek (VPO) egyre gyakrabban térnek vissza az ideiglenesen megszállt területekre (TOT). A szakértők pedig emlékeztetnek, hogy csökkentek a VPO-k juttatásai, nem lehet családként megélni ebből a pénzből – írja a témának szentelt összeállításában a korrespondent.net.
Olena Suljak, a Legfelső Tanács Államhatalom-szervezési, Területfejlesztési, Helyi Önkormányzati és Városrendezési Bizottságának elnöke, a Nép Szolgája párt vezetője is megerősítette, hogy problémák vannak.
„Nem azért csökken a VPO-k száma, mert új otthonra találnak az ellenőrzött területen. Egyszerűen visszatérnek a megszállásba. Meghozzák a maguk nehéz döntését, amikor dilemma előtt találják magukat: a megszállás körülményei között élni, vagy szegénységben, állami támogatás nélkül – visszatérnek a TOT-ra” – írta Suljak Facebook-oldalán.
A VPO-kra vonatkozó állami politika kudarcot vallott, és „filléres kifizetésekkel takarózik, mint fügefalevéllel” – fogalmaz Suljak egyik posztjában.
Idén nyáron Makszim Tkacsenko képviselő, a parlamentben a VPO-k jogainak védelmére létrejött ideiglenes bizottság lakásügyi munkacsoportjának vezetője a megszállásba visszatérni kényszerült VPO-k számát is megnevezte.
„A lakhatási problémák és a pénzhiány miatt már csaknem 130 000 lakóhelyüket elhagyni kényszerült személynek kellett hazatérnie a harci cselekmények övezetébe vagy akár a TOT-ra. Ugyanakkor a VPO-k jelentik azt a kincset, amelyre támaszkodni fogunk, amikor helyreállítjuk Ukrajnát a győzelem után. Ezért nagyon fontos, hogy az állam támogassa a VPO-kat, segítsen nekik talpra állni az új helyen” – mondta Tkacsenko az Ukrinformnak.
A képviselő október végén pontosította a hazatértek számát: már több mint 150 ezren voltak.
Az áttelepülteknek valóban keveset fizetnek. A felnőttek (a 18 évnél idősebbek) 2 000 hrivnyát kaphatnak, és 3 000 hrivnya jár a 18 év alattiaknak. Ez a pénz is gyakran késik, amit „technikai problémákkal” magyaráznak.
Ráadásul 2023. szeptember 1-től kezdetét vette a VPO-k kifizetéseinek korlátozása, aminek következtében sokan elveszítették a juttatást. Pavlo Rozenko volt szociálpolitikai miniszter a Fókusznak nyilatkozva úgy vélte, „a lakóhelyüket elhagyni kényszerültek közel 80%-a elveszítette a segélyt”. Jövőre valószínűleg még kevesebb lesz a pénz, miután a tavalyinál kisebb összeget irányoztak elő erre a célra a költségvetés tervezetében. A támogatások csökkentése Pavlo Frolov, a Radában a VPO-k jogainak védelmére létrehozott ideiglenes bizottság vezetője szerint is befolyással van az ellátásra jogosultak számára, amely a 2024 eleji 2,5 millióról valamivel több mint egymillióra zsugorodott.
Szakértők rámutatnak arra is: nem épül elegendő új lakás, és jövőre várhatóan a helyreállításra sem jut elég állami forrás. A jelenlegi segélyek mellett viszont azok a VPO-k sem mindig tudják megfizetni a lakbért, akiknek sikerült elhelyezkedniük.
Másrészről viszont megjelent az „ezer Zelenszkijtől” kezdeményezés, amelynek értelmében minden polgár jogosult 1 000 hr állami támogatásra – veti fel a korrespondent.net. Többen is úgy látják azonban: ahelyett, hogy mindenkinek juttatnának a rendelkezésre álló pénzből, odaadhatnák azt a lakosság legsebezhetőbb csoportjainak, köztük a VPO-knak. Szerhij Fursza befektetési bankár is azt javasolta a Facebook közösségi oldalon, hogy ne aprózzák el a rendelkezésre álló forrást, hanem konkrét célprogramokat finanszírozzanak abból.
(pszv/korrespondent.net)