Viták a „fatörvény” körül
A Legfelső Tanács által megszavazott 9 665. számú, az erdőhasználat területén elkövetett jogsértésekért viselt felelősség szigorításáról és az illegális fakereskedelem elleni küzdelemről szóló törvényjavaslat nem a saját otthona fűtésére tűzifát használó lakosságot kívánja ellehetetleníteni, hanem a „fekete fakitermelőkre”, illegális fűrésztelepekre vonatkozik, amelyek az ellopott fából profitálnak – közölte a dengi.ua a Nép Szolgája párt sajtószolgálatára hivatkozva.
„Egyes tömegtájékoztatási eszközök arról számoltak be, hogy a megszavazott törvénytervezet normái állítólag tiltják a lakosság számára, hogy igazoló dokumentumok nélkül, saját használatra tűzifát tároljanak otthon. Az ilyen jelentések teljesen valótlanok, és ez nemcsak önkényes értelmezése a megszavazott normáknak, hanem leplezetlen hazugság” – idézi a sajtószolgálat Makszim Pavljuk képviselőt, a törvényjavaslat társszerzőjét.
Pavljuk szerint a törvény arra hivatott, hogy megakadályozza az illegális fakitermelést, és nem vonatkozik a „háztartási mennyiségű” tűzifára, azaz 30 köbméter fenyőfára vagy 15 köbméter tölgyfára.
„Más szóval, a személyt semmiféle felelősség nem terheli 30 köbméter fenyőfa vagy 15 köbméter tölgyfa tárolásáért. Ez az a mennyiség, amelyre egy háztartásnak szüksége van a fűtési szezonban, még ráhagyással is” – hangsúlyozta Pavljuk.
Tájékoztatása szerint a büntetőjogi felelősség kérdése több mint 30 000 hrivnya értékű fa tárolása esetén merül fel, ami a DrovaE szerint 30 köbméter fenyőfának vagy 15 köbméter tölgyfának felel meg.
„De még ha valaki a helyzet bonyolultságát, az energetikai bizonytalanságot figyelembe véve több mint 15 köbméter tölgy tűzifát vagy 30 köbméter fenyőfát készített be ezen a télen, akkor sincs oka az aggodalomra. A törvény nem visszamenőleges hatályú, így a kormányhivataloknak, többek közt a rendőrségnek nincs joga dokumentumokat követelni a jogszabály hatályba lépése előtt vásárolt, már meglévő faanyagról. Elkezdődött a fűtési idény. Ezért a törvény normái ezen a téren még technikailag sem működnek, a törvény ezen részét illetően legkorábban a következő fűtési szezonra való felkészülés kezdetétől lépnek életbe” – magyarázta Makszim Pavljuk.
Akárhogyan is, a jogszabály sorsa egyelőre bizonytalan. A BBC Ukrajina Dmitro Litvinre, az elnök tanácsadójára hivatkozva azt írta, Volodimir Zelenszkij nem fogja aláírni a törvényt, így az nem léphet hatályba. A tanácsadó ugyanakkor azt nem fejtette ki, hogy miért döntött így az államfő.
Annyi bizonyos, hogy a jogszabály nagy felháborodást váltott ki a lakosság körében, mindenekelőtt a fa „megfelelő okmányok” nélküli tárolásáért, szállításáért vagy értékesítéséért kiszabható hatalmas bírságok – sőt, szabadságvesztés! – miatt, miközben kemény télre van kilátás, nem utolsósorban a várható áramszünetek következtében. Ha például a fa értéke meghaladná a 30 ezer hrivnyát, 34–51 ezer hr bírság lenne kiszabható, vagy három évig terjedő szabadságkorlátozás. Amennyiben viszont a fa értéke meghaladná a 90 ezer hr-t, büntetésként 170–425 ezer hr bírsággal vagy öttől hét évig terjedő szabadságvesztéssel számolhatna az elkövető.
Larisza Sovkova, a Tupicsivi (Csernyihiv megye) kistérség vezetője szerint a törvény szerzői nyilvánvalóan nem ismerik a falusi életet. Harmincezer hrivnyáért három utánfutónyi fa vásárolható, ami legfeljebb egy 70 négyzetméteres ház fűtésére elegendő télen – mondta el a településvezető a BBC Ukrajinának.
(pszv/dengi.ua/bbc.com)