Pontosította a Rada a mozgósítás alóli halasztás megadásának jogi szabályozását
A Legfelső Tanács elfogadta a 12 104. számú törvényjavaslatot, amely pontosítja a mozgósítás alóli halasztás megadásának alapjait azon hadköteles férfiak és nők számára, akiknek közeli hozzátartozói életüket vesztették vagy eltűntek harci cselekményekben való részvétel során. Ez többek között a házastársakra, gyermekekre, szülőkre és az édes- vagy fogadott testvérekre vonatkozik – jelentette az Élet (Життя), az Ukrajinszka Pravda magazinja november 20-án.
A törvényt 304 igen szavazattal fogadták el – közölte Jaroszlav Halasz képviselő (Hang frakció).
A jogszabály célja a jogbizonytalanság megszüntetése azon személyek mozgósításának halasztásával kapcsolatban, akiknek hozzátartozói az Oroszország Ukrajna elleni háborújában vesztették életüket vagy tűntek el.
A törvény módosítja A mozgósítási felkészülésről és a mozgósításról szóló törvény 23. cikkelyét, amely kimondja, hogy azok a nők és férfiak, akiknek közeli hozzátartozói életüket vesztették vagy eltűntek a harci cselekmények alatt, nem hívhatók be katonai szolgálatra a mozgósítás során, a különleges időszakra. Az új szövegváltozat kiegészíti a meghatározást, ezek szerint a „különleges körülmények között eltűntként vagy ismeretlen okból távollévőként elismert” (визнані зниклими безвісти за особливими обставинами або безвісно відсутні) személyek is mentesülnek a behívás alól.
Ami a módosítás hátterét illeti, A különleges körülmények között eltűnt személyek jogállásáról szóló törvény 4. cikkelyének 1–3. részében foglaltak szerint a személy ezt a státuszt attól a pillanattól szerzi meg, hogy az eltűnése tényéről benyújtott kérvényben foglalt információk bekerülnek a Különleges körülmények között eltűnt személyek egységes nyilvántartásába. Ezek után a személy különleges körülmények között eltűntnek minősül mindaddig, amíg a keresését be nem szüntetik.
E státusz megszerzése nem fosztja meg a hozzátartozókat vagy más személyeket attól a joguktól, hogy a személy eltűntté vagy holttá nyilvánítását kezdeményezzék a bíróságon.
Jelen helyzet szerint ugyanakkor a Polgári törvénykönyv 43. cikkelyének 1. részével összhangban a bíróság abban az esetben ismerheti el a személyt eltűntnek, ha egy éven át nincs információ a hollétéről. Ennek megfelelően A polgároknak mozgósítás idején a különleges időszakra katonai szolgálatra való behívására vonatkozó eljárás 5. mellékletének 4. pontja előírja, hogy a halasztás elnyeréséhez azoknak a nőknek és férfiaknak, akiknek közeli hozzátartozói a harci cselekmények során eltűntek, be kell nyújtaniuk a családi köteléket igazoló dokumentumokat, valamint a személy különleges körülmények között eltűntnek nyilvánításáról szóló bírósági határozatot.
(pszv/life.pravda.com.ua)