A Városliget története

2024. december 6., 10:34

Budapesten, a Néprajzi Múzeum Városliget Látogatóközpontjában tartották meg A Városliget története című kötet sajtótájékoztatóját. A Városliget több mint két évszázados történetét bemutató könyv a Múlt-kor Kulturális Alapítvány gondozásában, a Városliget Zrt.-vel együttműködésben jelent meg.

Elsőként Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója szólalt fel. Elmondta, hogy a Néprajzi Múzeum helyén tíz éve még gépkocsik parkoltak azokon a kockaköveken, amelyeken harmincöt évvel ezelőtt tankok vonultak fel a kommunista diktatúra állampártjának dicsőségére. Külön beszélt a Liget Projekt már megvalósult intézményeiről, a múzeumról, a Magyar Zene Házáról, a Városligeti Nagyjátszótérről, a Városligeti Promenádról, a hőlégballonról stb. Részlet Gyorgyevics Benedek sajtóközleményéből: „Különösen nagy öröm számunkra, hogy végre megszületett egy olyan kiadvány, amely méltó módon mutatja be a Városliget rendkívül gazdag történelmét és hagyományait. Ez a mű páratlan részletességgel, ugyanakkor a teljesség igénye nélkül enged betekintést abba a több mint két évszázados folyamatba, amely során kialakult a mindannyiunk által kedvelt és látogatott Liget.”

Bartal Csaba, a Múlt-kor történelmi magazin főszerkesztője, a könyvet megjelentető Múlt-kor Kulturális Alapítvány vezetője kiemelte: nagy megtiszteltetés volt számukra, hogy a könyv létrejöttében a Múlt-kor szakmai partnerként és kiadóként is szerepet vállalhatott. Elmondta, hogy a szerzővel, dr. Lovas Dániellel januárban kezdték a munkát, és végül az eredetileg tervezett terjedelmet legalább húsz százalékkal lépték túl. Így is számos fontos dolog kimaradt, ezért – a kötet sikerétől függően – nem kizárt a folytatás lehetősége. A Ligettel kapcsolatban kifejtette, szinte már felfoghatatlan az a kitartás és lelkesedés, amely övezte a kétszázötven éven át fejlődő, hol átalakuló, hol hanyatló városi parkot, ahol emberek milliói fordultak meg ez idő alatt. Az eredetileg népkertnek szánt Ligetet a városi polgárok élettel töltötték meg, a vállalkozó szelleműek pedig a legváltozatosabb mutatványokkal kápráztatták el őket.

Végül dr. Lovas Dániel irodalomtörténész, a Magyar Múzsa kulturális folyóirat főszerkesztője, a kötet szerzője kapott szót. Elmondta, hogy eddig már sokan írtak a Városligetről, többek között ő is, de furcsamód ilyen átfogó kötet eddig még nem jelent meg. „Hosszú ideje folytatott kutató- és gyűjtőmunkám során azt tapasztaltam, hogy rengeteg kiváló résztanulmány készült a Városliget történetéről. Több olyan könyv is megjelent, amely egy-egy szemszögből mutatta be a közpark múltját; a Liget és intézményei történetét teljeskörűen tárgyaló, összefoglaló munka megírására azonban senki nem vállalkozott az elmúlt száz évben. Ezt látva fogalmazódott meg bennem a gondolat, hogy valakinek végre össze kellene foglalnia egyetlen kötetben, a kezdetektől napjainkig a Városliget történetét, amely olyan, mint egy fordulatos kalandregény. Több mint egy évtizedes előmunkálatok összegzéseként született meg ez a képekkel gazdagon illusztrált kötet, amely elsősorban a történelem iránt érdeklődő olvasóknak szól.”

A terjedelmes kötet hat fejezeten át, történeti hűséggel és olvasmányos hangvételben ismerteti a Városliget történetét. 1752-ben veszi fel a fonalat, amikor is az akkor Ökördűlő néven ismert terület Pest város tulajdonába került. Megelevenedik a reformkor hangulata, az olvasó megismerheti a Liget aranykorát, hanyatlását és újabb felemelkedését, a híres személyeket, intézményeket és a parkhoz köthető fontos eseményeket. Az olvasó azt is megtudhatja, milyen intézményeket építettek és bontottak el korábban a Ligetben.

A Városliget története című kötet a történelem rajongóinak, a kultúra kedvelőinek és a természetjáróknak egyaránt izgalmas olvasmányt kínál. A könyv már elérhető a könyvesboltokban.

Értékes karácsonyi ajándék lehet bárki számára.

Lengyel János