Magyarországi tanulmányútra indultak a nyugat-ukrajnai megyék újságírói és kisebbségügyi szakemberei

2024. december 9., 17:23 , 1240. szám

Hétfőn reggel Magyarország Ungvári Főkonzulátusán gyülekeztek azok az ukrajnai újságírók, egyetemi kutatók, nemzetiségi politikával foglalkozó hivatalnokok, akik december 9-étől 13-áig tanulmányúton vesznek részt Magyarországon.

A főkonzulátus nevében Vida László első beosztott konzul üdvözölte a vendégeket és elmondta: a szervező a Nemzetstratégiai Kutatóintézet, a külképviselet logisztikai támogatást nyújt a tartalmas utazás megszervezésében, amely több helyszínen zajlik majd.

– Nagyon fontosnak tartjuk ezt a programot. Fontos számunkra, hogy megismerjék a magyarországi nemzeti kisebbségekre vonatkozó jogszabályokat. Biztosan mindannyian tudják, hogy vannak bizonyos nézeteltérések az ukrajnai magyar nemzeti kisebbséggel kapcsolatban, de biztató, hogy konstruktív párbeszéd folyik, és ezek a kérdések fokozatosan rendeződnek. A tárgyalások során világossá vált számunkra, hogy az ukránok keveset tudnak arról, hogy Magyarországon milyen nemzeti jogszabályok vonatkoznak a nemzeti kisebbségekre, hogyan élnek, milyen állami támogatást kapnak. A másik fontos kérdéskör: a magyar diaszpóra. Ukrajna számára talán hasznosak és követendőek a tapasztalataink – jegyezte meg.

Magyar részről a csoport fogadására Ungvárra érkezett Nádasi László, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kabinetfőnök-helyettese és Szalipszki Endre, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöki tanácsadója, korábbi beregszászi magyar főkonzul.

– A Nemzetstratégiai Kutatóintézet tanulmányútra hívta a 6 nyugat-ukrajnai megye közigazgatási szerveinek, illetve egyetemeinek szakértőit Budapestre és Pécsre azzal a céllal, hogy bemutassuk a magyarországi kormányzat és közigazgatás nemzetpolitikáját, illetve a magyarországi nemzetiségekkel folytatott kapcsolattartás közigazgatási gyakorlatát. Ellátogatunk a Parlamentbe, a Nemzeti Összetartozás Bizottságához. Előadásokat tartanak a magyar kormányzat szakmai, kisebbségi és nemzetpolitikai ügyekkel foglalkozó vezetői, illetve ellátogatunk az ukrán országos kisebbségi önkormányzathoz, a bolgár kisebbségi önkormányzathoz, Pécsen a német és a horvát kulturális központokba és iskolákba – avatott be a részletekbe Nádasi László.

A szervezők meg akarják mutatni a nyugat-ukrajnai szakértőknek, hogyan működik Magyarországon a nemzeti kisebbségek kulturális életének a kormányzati támogatása, az iskolák, többek között elviszik őket a szeptemberben nyílt, Csepelen működő ukrán iskolába. Egyfajta rövid betekintést szeretnének nyújtani abba, Magyarország hogyan kezeli a nemzeti kisebbségeket, illetve bemutatják Magyarország nemzetpolitikáját a Kárpát-medencében, hogy milyen támogatásokat, milyen közigazgatási környezetet biztosít Magyarország a szomszédos országokban és a nagyvilágban élő magyarok számára.

– Ez egy egyhetes tanulmányi út. A 37 résztvevő Kárpátalja, Lemberg, Ivano-Frankivszk, Voliny, Csernyivci, Ternopil megyékből érkezett, tehát Magyarországhoz, illetve Lengyelországhoz közel eső, az Európai Unióval határos megyék közigazgatási hivatalainak a nemzetiségekkel foglalkozó szakemberei, olyan egyetemi kutatók, akik a témával foglalkoznak, illetve a média képviselői. Nemcsak Budapestet kell látni, hanem a vidéki jó gyakorlatot is. Pécs gyönyörű város, 11 kisebbség él ott, akiket Pécs városa nagylelkűen támogat a kormányzati intézkedéseken túl is; van horvát iskola, horvát színház, német közösségi ház, ukrán és ruszin kisebbségi önkormányzat, tehát ott van mit bőven megmutatni.

A jövőt illetően elhangzott, hogy még két utat terveznek a csoport számára: egyet Brüsszelbe, az európai uniós intézményekhez, illetve az ott működő magyar képviseletekhez, valamint egy hasonló tanulmányutat a Kárpát-medencén túl, oda, ahol tájékozódhatnak, hogyan kezeli a magyar állam a diaszpórát. A szervezők szeretnék ezt egy folyamatos, kiterjeszthető, kapcsolatteremtő, információs projektként folytatni.

A részt vevő ukrajnai szakemberek megismerik Magyarországot, jó példát látnak, tájékoztatást kapnak, nemcsak a felszínen, hanem közigazgatási mélységekben is, láthatják, hogyan működik a rendszer. A szervezők remélik, hogy egyrészt szakmai kapcsolatok alakulnak ki, másrészt, hogy ez a 37 ember pozitív élményekkel és jó tapasztalatokkal tér haza Ukrajnába, és ezeket a tapasztalatokat hasznosítani tudják majd a jövőben.

Ljáh Sándor, Kárpátalja Megyei Stratégiai Kommunikációs, Nemzetiségi és Vallási Főosztályának vezetőhelyettese kiemelte: hálásak a magyar félnek a lehetőségért.

– A nemzeti kisebbségek jogainak biztosításával foglalkozó politikusok, szakemberek megismerkedhetnek a magyar gyakorlattal, a magyarországi törvényekkel, az ott élő nemzeti kisebbségek életével. Ez fontos. Tudjuk, hogy a nemzetiségi kisebbségek jogaival kapcsolatos magyarországi törvények a legprogresszívebbek Európában, és ezen a téren nagyon hatékonyan együttműködik a magyar vezetés a kisebbségekkel. Tanulmányozni fogják ezt a gyakorlatot, és ez segíthet az eurointegrációs törekvéseinkben. Meggyőződésem, hogy a résztvevők új, pozitív tapasztalatokat szereznek, amelyeket további munkájuk során hasznosítani tudnak.         

rv