„Kárpátalja 2024” ‒ II. Vízügyi Fórum Jánosiban
A Beregszászi kistérségben került megrendezésre a „Kárpátalja 2024” címen meghirdetett II. Vízügyi Fórum, amely az ukrajnai vízgazdálkodás aktuális kihívásaira és nemzetközi együttműködési lehetőségeire fókuszált. Az esemény a „Ukrvodokanalekológia” Egyesület Kárpátaljai Regionális Szervezetének rendezésében valósult meg.
A december 5–6. között megtartott eseményre számos vízügyi szakember, vállalkozó, valamint nemzetközi partner látogatott el. A fórum során a résztvevők megvitatták az ukrajnai vízellátó vállalatok előtt álló legfontosabb problémákat, például a kritikus infrastruktúra dolgozóinak mozgósítását és tartalékolását, a tarifaképzés nehézségeit, a vízügyi szektor helyreállítását célzó programokat, valamint a nemzetközi támogatási lehetőségeket. A háromnapos rendezvény alatt a vízművek és az üzleti szféra képviselői bemutatták az innovációs gyakorlatokat is. Az ungvári „VUVKG” közüzemi vállalat például ismertette egy új ügyfélkapcsolati szoftver előnyeit és hátrányait, melyet Kárpátalja-szerte is adaptálni lehetne. A program során kiemelt téma volt a vízkészletek fenntartható kezelése és Ukrajna integrációja az európai vízgazdálkodási politikákba. A résztvevők hangsúlyozták az uniós előírásoknak megfelelő korszerű technológiák és szabványok bevezetésének fontosságát a vízellátás, szennyvízkezelés és vízgazdálkodás területén.
A fórum egyik legjelentősebb eseménye a romániai, magyarországi és ukrajnai vízműszövetségek elnökeinek kerekasztal-beszélgetése volt. A megbeszélés végén a felek szándéknyilatkozatot írtak alá a vízellátás és a szennyvízkezelés területén történő együttműködésről. Galajda József, a Fórum szervezője, az „Ukrvodokanalekológia” Egyesület Kárpátaljai Regionális Szervezetének képviselője a program kapcsán kifejtette: „A mai napon egy memorandumot fogadtunk el Ukrajna, Románia és Magyarország által. Nagyon sokat dolgoztunk azért, hogy ez a memorandum létrejöhessen, ezt több munkalátogatás előzte meg. Nagyon szükséges Kárpátalja számára az, hogy a határon átívelő társulási kapcsolatok jöjjenek létre. A nyilatkozat legfontosabb eleme, hogy szakembereink olyan képzéseken vehetnek részt, melyek lehetővé teszik az ukrajnai vízügyi rendszer integritását az Európai Unió vízügyi normáinak megfelelően.”
A rendezvény fontosságát hangsúlyozta Jurij Spontak, a Kárpátaljai Ökológiai Osztály igazgatója és a Tisza Medencei Tanács elnöke. Kiemelte, hogy az ilyen események nemcsak a regionális problémák megoldására nyújtanak lehetőséget, hanem elősegítik a nemzetközi tapasztalatcserét és a közös vízgazdálkodási megoldások kialakítását is.
A „Kárpátalja 2024” – II. Vízügyi Fórum nemcsak az aktuális kihívásokra, hanem a vízgazdálkodás jövőbeni fejlődési irányaira is rávilágított, ezzel elősegítve a fenntartható és innovatív megoldások megvalósítását szűkebb régiónkban.
Váradi Enikő