A kárpátaljai magyarság jogszűkítései ellen szólaltak fel a KMPSZ megyei közgyűlésén

2024. december 10., 12:09 , 1240. szám

Megtartotta soron következő, XXXIII. megyei közgyűlését a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ). Az esemény során a közgyűlés tagjai nyilatkozatot fogadtak el, melyben kiállnak azért, hogy állítsák vissza törvényi szinten és hajtsák végre a kárpátaljai magyarság anyanyelvű oktatási lehetőségeit. A szervezet elmúlt három éve sajnos nemcsak a háborús helyzetben való helytállásról szólt, hanem a folyamatos küzdelemről a kárpátaljai magyarság oktatási jogainak visszaszerzéséért.

Az eseménynek a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola átriuma adott otthont, ahol Szilágyi Lajos, a KMPSZ Beregszászi Járási Szervezetének elnöke üdvözölte a megjelenteket, aki köszönetet mondott a kárpátaljai magyar pedagógusoknak a helytállásukért.

A gyűlés napirendi pontjainak elfogadását követően elnöki beszámolójában Orosz Ildikó, a KMPSZ elnöke a 2024-es évet értékelve kiemelte: „Az utóbbi időben számos egyeztetés zajlott kormányszinten az ukrán és magyar fél között, hogy milyen javításokra lenne szükség a 2017-es jogszűkítésekhez képest a kisebbségi oktatási jogokban. Bár 2023-ban némi előrelépés mutatkozott meg az oktatási törvény módosítása kapcsán, azonban mind a mai napig vannak olyan hiányosságok, amelyekben nincs előrelépés, sőt folyamatosan reagálni kell az újabb korlátozási kísérletekre.” Majd folytatva elmondta: a KMPSZ 1991-es megalakulása óta azt tartja szem előtt, hogyan lehetne a kárpátaljai magyar oktatást javítani. December 2-án az országos etnopolitikai hivatal szervezésében tartottak egy konferenciát Kárpátalján, ahol a kárpátaljai magyarság jogaival és problémáival foglalkoztak. A KMPSZ ezen a konferencián bemutatta, hogy az 1991-ben elfogadott kisebbségi törvényhez képest 2017-től milyen jogszűkítések mentek végbe. Az elnök kifejtette, hogy a jogszűkítések továbbra is élnek minden területen. A nyilatkozat elfogadásával arra szeretnék felhívni az ukrán és nemzetközi felek figyelmét, hogy a témát illetően mi a kárpátaljai magyarság álláspontja.

Az elnöki beszámoló elfogadását követően a közgyűlésre érkezett vendégek köszöntése következett. Szilágyi Lajos Nacsa Lőrinc nemzetpolitikai államtitkár köszöntőlevelét felolvasva tolmácsolta az államtitkár gondolatait, aki kiemelte: „A KMPSZ és a kárpátaljai magyarság példaként szolgál a Kárpát-medence minden magyar közössége számára, hiszen a legnehezebb körülmények között kell helytállniuk, egyben tartani a szétzilált magyar közösséget, és tovább működtetni a felépített intézményrendszert. Kivételes eredmény, hogy mindezek ellenére egyetlen intézmény sem zárta be kapuit Kárpátalján, és továbbra is 17 000 gyermek vesz részt az oktatásban” – fejtette ki az államtitkár, aki hangsúlyozta, hogy a magyar kormány a jövőben is igyekszik mindent megtenni a helyi közösségek támogatása és megtartása érdekében.

Gyebnár István, a Beregszászi Magyar Konzulátus ügyvivő konzulja köszöntőjében kifejtette: „Nehéz körülmények között él a kárpátaljai magyarság, mindezek ellenére példaértékű az, ahogy a kárpátaljai magyar pedagógusok helytállnak.” A diplomata szerint a KMPSZ a legjobban működő szakmai érdekvédelmi szervezet Kárpátalján, amely a legnagyobb erőt fogja össze. Mint mondta, a magyar kormány igyekszik mindent megtenni, hogy segítse a kárpátaljai magyarság oktatását, azonban fontos, hogy Ukrajna is biztosítsa mindezt, és megadja a kisebbségnek járó jogokat, főként, hogy az Európai Unióba igyekszik.

Fekete Irén, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke köszöntve a megjelenteket kiemelte: „Miközben a világ a Megváltó születésének ünnepére készül, a karácsonyi sürgés-forgásban, az adventi vásárok közepette, nem messze határainktól apák, fiúk, testvérek indulnak el egy messzi útra, amely nem a béke kövével van kirakva. Ki gondol azokra, akik hazavárják őket, otthon maradva, és állják a sarat, amíg bírják? Nálunk erősebb nemzetek sem képesek ezt a konfliktust hatékonyan kezelni. [...] A testvér nemcsak boldog békeidőben testvér, a valódi testvérség az, hogy kitartunk egymás mellett a komoly, embert próbáló időkben is.” A Kárpát-medencei testvérszervezetek nevében kifejezve szolidaritásukat kiemelte, hogy számíthat rájuk a kárpátaljai magyarság.

Gulácsy Géza, a KMKSZ alelnöke szerint kalandos éveket élünk, és minden jel arra mutat, hogy az elején vagyunk a teljes világrend átalakulásának. A kárpátaljai magyarság szempontjából azonban ezek embert próbáló évek. Mint mondta, a kárpátaljai magyar oktatás bibliai helyzetben van: az egyik kezében kard, a másikban az ekeszarva. „A nehéz körülmények ellenére a pedagógusoknak tovább kell végezniük munkájukat, hinni abban, hogy az emberek többé taníthatók és jobbá nevelhetők” ‒ zárta beszédét az alelnök.

A köszöntő, lelket megerősítő gondolatokat követően Gabóda Béla, a KMPSZ Ellenőrző Bizottságának elnöke számolt be a szervezet gazdasági tevékenységéről, amelyet a jelen lévő tagság elfogadott, majd minősítették a KMPSZ tevékenységét.

A közgyűlés során a KMPSZ nyilatkozatot fogadott el, melyben kiállnak a kárpátaljai magyarság oktatási jogszűkítései ellen, részletezve a 2017-ig kapott és az azóta jelentősen csorbult jogszűkítéseket. Az elfogadott nyilatkozatot a KMPSZ elküldi az ukrajnai joghatóságok mellett a nemzetközi jogvédő szervezeteknek, valamint az anyaországi partnereknek is.

Az esemény színvonalát Kacsó Zsófia, a Bátyúi Líceum diákjának verses előadása, a KMPSZ által rendezett költészet napi szavalóverseny győztese emelte, aki Mentovics Éva Advent című költeményét adta elő, valamint Püspöki Laura, az Ungvári Dayka Gábor Líceum tanulója, az „Által mennék én a Tiszán…” népdaléneklési verseny első helyezettje, aki alsónyéki népdalokkal kápráztatta el a közönséget.

Az esemény a történelmi egyházak képviselőinek áldáskérésével zárult.

Váradi Enikő