17 000 mézeskaláccsal érkezett Kardosné Gyurkó Katalin miniszteri biztos
2024. december 12-én a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Kótyuk István Filológia Campusán adott át ünnepélyes keretek között 17 000 mézeskalácsot Kardosné Gyurkó Katalin, a Kulturális és Innovációs Minisztérium Generációk közötti együttműködés segítéséért felelős miniszteri biztosa.
Az esemény kezdetén a beregszászi iskolákból érkezett diákok énekeltek, dallal köszöntötték a miniszteri biztost, valamint a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség és a Rákóczi-főiskola vezetőségét. Kardosné Gyurkó Katalin érkezésekor megkérdezte a gyerekeket, ki az, akinek édesapja vagy édesanyja külföldön van az aktuális helyzet miatt. Majd beszédében elmondta: „Képzeljétek el, hogy Magyarországon 14 szakképzési centrumban 16‒18 éves fiatalok szerettek volna nektek kedveskedni, s minden kárpátaljai magyar iskolásnak. Ezért 17 000 mézeskalácsot sütöttek, s ellátták mindegyiket üzenettel. Hoztunk egy kis »szív küldi szívnek szeretettel« ajándékot Kárpátaljára. Fogadjátok szeretettel, biztos vagyok benne, hogy 24-én sokkal több minden lesz a fa alatt, de akkor gondoljatok arra, hogy Magyarországon mások szorítanak nektek, gondolnak rátok.”
Ezt követően a miniszteri biztos és Orosz Ildikó, a KMPSZ és Rákóczi-főiskola elnöke átadta a gyerekeknek a mézeskalácsokat.
Miután a gyerekek karácsonyi dalokat énekeltek, Orosz Ildikó is háláját fejezte ki a kárpátaljai magyar iskolások nevében. Mint mondta: „Köszönjük, a kárpátaljai magyar iskolások nevében, hogy a magyarországi szakképzős diákok gondoltak ránk. Mindenkinek szívtől szívig ajándékot küldtek, ami valószínűleg ott lesz a fa alatt. Köszönjük azt is, hogy ehhez olyan élmény csatlakozik, mely szerint gyermekegyüttesek lépnek majd fel. Köszönjük, és ígérjük, hogy minden iskoláshoz el fogjuk juttatni.”
Az eseményt követően Kardosné Gyurkó Katalin a sajtónak adott nyilatkozatában aláhúzta: „Nagyon fontos az, hogy összehozzuk a generációkat, s maga a minisztérium szeretett volna saját eszköztárával kedveskedni az itt élő gyermekek részére. A háború kitörése óta nem először vagyok Kárpátalján. […] Tudjuk, hogy nagyon sok gyermek nélkülözi vagy az édesapját vagy az édesanyját az ünnepek alatt. Szerettük volna, hogy az ünnep ne csak az ajándékról szóljon, hanem lelki kötődéseket, lelki kapcsolódásokat hozzunk össze. A minisztériumhoz tartoznak a szakképzési centrumok, összesen 14 ilyen centrum működik Siófoktól Érdig. A diákok készítették ezeket a mézeskalácsokat, melynek üzenete: gondolunk rájuk. Nincsenek egyedül az itt élők. S talán a legfontosabb úgy állni a sarat, hogy tudják nincsenek egyedül. Van olyan doboz, ahol a diákok egyedi rajzokat és üzeneteket készítettek. Én magam is részt vettem ezek készítésében.”
Orosz Ildikó nyilatkozatában kifejezte: „Azt gondolom az emberi kapcsolat fontos ebben az akcióban. Hiszen a magyarországi szakképzős diákok személyre szólóan készítettek mézeskalácsokat a kárpátaljai magyar iskolások számára. Ebben a helyzetben, amiben vagyunk, ez az összetartozást jelképezi. Lélekfelemelő ez. S nemcsak ezt kapják, hanem egy élményt is kapnak, egy koncert által. Együtt lehetnek ezáltal, s az ünnepek előtt megélhetik az ünnepet, még akkor is, ha nem teljes a család a karácsonyfa körül. Köszönjük a tanároknak és diákoknak, akik készítették. S köszönjük a Kulturális és Innovációs Minisztériumnak, hogy kitalálták ezt az akciót, s hogy elhozták ma ide hozzánk.”
Lőrinc Ingrid