Néhány európai ország biztonsági garanciákat ígért Ukrajnának

2024. december 18., 11:46 , 1241. szám

Németország és európai partnerei megingathatatlan támogatásukról biztosították Ukrajnát. „Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy Ukrajnának erős biztonsági garanciákat nyújtsunk, beleértve a katonai és pénzügyi támogatás megbízható és hosszú távú biztosítását” – áll a december 12-én, Németország, Franciaország, Lengyelország, Olaszország, Spanyolország, valamint Nagy-Britannia és Ukrajna külügyminiszterei és az Európai Unió újonnan kinevezett kül- és biztonságpolitikai főképviselője, Kaja Kallas találkozóján elfogadott közös nyilatkozatban, amelyet a DW ismertetett.

„Megerősítjük határozott támogatásunkat egy átfogó, igazságos és fenntartható ukrajnai békéhez a nemzetközi joggal összhangban” – hangsúlyozza a Berlini Nyilatkozat.

A dokumentum szerzői egyben kinyilvánították megingathatatlan elkötelezettségüket az európai biztonsági architektúra iránt, amely az Egyesült Nemzetek Szervezete és az EBESZ alapokmányainak elvein alapul.

A találkozót Annalena Baer­bock német külügyminiszter szervezte, hogy megvitassák lépéseiket arra az esetre, ha Donald Trump megválasztott amerikai elnök január 20-i hivatalba lépése után csökkenti az Ukrajnának nyújtott katonai segítséget, és ragaszkodik a tűzszünethez. Baerbock a találkozó előtt kiemelte az európai országok egységét abban, hogy Ukrajnának szigorú biztonsági garanciákra van szüksége – írja a dpa. A német külügyminiszter szerint ez „egyértelmű jelzés” lesz Oroszország számára.

Kaja Kallas ugyanakkor annak fontosságát emelte ki, hogy megerősítsék Ukrajnát a harctéren.

„Minél erősebb a harctéren, annál erősebb lesz a tárgyalásokon [...] És természetesen Ukrajnának kell megmondania, mikor kész tárgyalóasztalhoz ülni” – mondta.

Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter újabb és szigorúbb Oroszországgal szembeni szankciók bevezetését szorgalmazta. Vlagyimir Putyin orosz elnök „csak az erőből ért” – emlékeztetett az ukrán tárcavezető. Reményét fejezte ki, hogy a közös erőfeszítések elvezetnek „az igazságos, átfogó és tartós ukrajnai béke stratégiai céljának eléréséhez”.

Az ukrán külügyi tárca közleményében rámutat: a Berlini Nyilatkozat „egyértelműen kimondja, hogy az erőfeszítések célja Ukrajna győzelme”.

„A dokumentum hangsúlyozza, hogy az Ukrajna békéjéről folytatandó tárgyalásokra nem kerülhet sor Ukrajna és a mellette álló európaiak nélkül. A miniszterek azt is megerősítik, hogy Európa fenntartható biztonsága elválaszthatatlanul összefügg Ukrajna nemzetközi jogon alapuló, átfogó, igazságos és fenntartható békéjének helyreállításával” – hangsúlyozta a Külügyminisztérium.

A találkozón elfogadott nyilatkozat rögzíti továbbá Ukrajna támogatását „a teljes euroatlanti integráció felé vezető visszafordíthatatlan útján – beleértve a NATO-tagságot –, valamint az EU-csatlakozás felé vezető úton” – jelezte a Külügyminisztérium.

(ntk/dw.com)